سه شنبه 20 آذر 1397

استقلال نداشتن بانک مرکزی مهمترین چالش اقتصاد کشور است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اصلی ترین چالش اقتصاد کشور، استقلال نداشتن بانک مرکزی است، گفت: بانک مرکزی باید مستقل از دولت ها و سیاست ها عمل کرده و هدف اصلی خود مبتنی بر تامین منافع ملی را محقق کند.

بانک وبیمه | ایرنا | 2 ماه پیش |9/26/2018 1:08:35 PM 719 بازدید

استقلال نداشتن بانک مرکزی مهمترین چالش اقتصاد کشور است
به گزارش ایرنا، محمدرضا پورابراهیمی روز چهارشنبه در همایش عقود بانکی، ماهیت تا عمل در استان کرمان افزود: اگر بانک مرکزی در حوزه وظایف خود اقدام نکند، خروجی اقدامات آن منجر به ایجاد ساختار منسجم در اقتصاد کشور نخواهد شد.
وی با اشاره به اینکه جنس امروز بانک مرکزی ما وابستگی کامل به دولت دارد، گفت: قانون بانک مرکزی ضعیف ترین نظارت بر ساختار نظام پولی را دارد.
پورابراهیمی عنوان کرد: در حوزه قوانین بانکی کشور و اصلاح این قوانین دو قانون اساسی و پایه در اختیار داریم که یکی از آنها مربوط به بانک مرکزی است و در سال 51 نهایی شده و قانون عملیات بانکی بدون ربا در سال 1362 تدوین شده است که هر دو قانون منسوخ بوده و به روز نیستند.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ساختار نظام اقتصادی خود نظارت پس از وقوع را داریم، گفت: بیمه، مالیات و بانک سه چالش اصلی بخش خصوصی است و برای حل مشکلات این حوزه به تجربیات جهانی نیز رجوع کرده ایم.
وی افزود: در شرایط کنونی، بانک مرکزی را ساختاری و محتوایی تغییر داده ایم و ساختار نظارتی در آن به شکلی بسیار تاثیرگذار دیده شده است.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه اصلاح ساختارهای بانک مرکزی انجام شده است ، گفت: تلاش شده تا جای امکان موضوع به شکلی دنبال شود که استقلال قوا محقق شود.
پورابراهیمی اظهارداشت: حفظ ارزش پول ملی اولین اولویت بانک مرکزی است و اگر وابستگی بانک مرکزی به دولت وجود داشته باشد، نمی تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد.
وی با اشاره به اینکه هرگونه تغییر در نرخ ارز عملا هزینه دولت ها را به همان میزان افزایش می دهد، گفت: اگر بانک مرکزی به جایگاه خود دست یابد به سمت اصلاح نظام بانکی حرکت می کنیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جنس شورای پول و اعتبار کشور کاملا وابسته به دولت ها است، گفت: در اصلاح ارکان بانک مرکزی این مشکلات مرتفع شده است.
پورابراهیمی خاطرنشان کرد: ضعف نظارتی بانک مرکزی یکی ازدلایل عدم رعایت عقود بانکی است و قانون عملیات بانکی بدون ربا، مربوط به سال 62 است و بخش عمده آن مربوط به عقود مشارکتی است و معتقدیم بخش زیادی از مفاد قانونی به روش های ضابطه مند شده دور زده می شود.
به گفته پور ابراهیمی برای حل این موضوع اصلاح قانون بانکداری جمهوری اسلامی ایران انجام شد و متن نهایی اصلاح قانون بانکداری جمهوری اسلامی در کمیسیون اقتصادی دنبال شده است.
وی اظهارداشت: برای اولین بار در دوره قبل از مجلس طرح را ارائه کرده ایم و در این دوره آن را دنبال می کنیم و در این راستا سپرده گذاری ها به چهار دسته جاری، قرض الحسنه، سپرده گذاری خاص و سپرده گذاری عام تقسیم شد.
پورابراهیمی تاکید کرد: اتفاقات خوبی در مجلس به واسطه زیرساخت های قانونی برای حل مشکلات نظام بانکداری کشور رقم می خورد و در راستای اصلاح قانون بازار پولی کشور، ایجاد و تاسیس بانک توسعه نیز دنبال می شود که در دنیا به آن پرداخته می شود و ما خلاء آن را در کشور احساس می کنیم.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: در کنار این اقدامات برای کاهش مشکلات اقتصادی، اتفاقات مثبتی در رابطه با قانون چک رخ داده است و به زودی بعد از تایید شورای نگهبان به صورت قانون ابلاغ می شود.
وی یادآور شد: در سال گذشته 225 میلیون برگه چک در کشور صادر شده که 1500 هزار میلیارد تومان ارزش مالی آنها بوده است.
پور ابراهیمی با اشاره به اینکه در سال گذشته 75 درصد جرائم غیر عمد مربوط به چک بوده است، گفت: تعداد پرونده های جرایم غیر عمد در کشور رتبه چهارم را در کل پرونده ها به خود اختصاص داده است.
وی گفت: میزان چک های برگشتی در سال گذشته نیز 156 هزار میلیارد تومان بوده که مشکل بی اعتمادی ایجاد کرده بود.
7440/ 5054
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

بزرگ‌ترین ریسک‌های اقتصاد جهان در ۲۰۱۹
توصیه به خریداران بیت کوین و ارزهای دیجیتالی توصیه به خریداران بیت کوین و ارزهای دیجیتالی
ثبات دلار در کانال 11هزار تومان ثبات دلار در کانال 11هزار تومان
جدیدترین قیمت امروز سکه و طلا جدیدترین قیمت امروز سکه و طلا
نرخ ارز در بازار واقعی نیست/ اختلاف قیمت میان بازار و نیما پر می‌شود؟
برنامه ساماندهی خودرو آماده می‌شود
طلا مجددا ارزان شد طلا مجددا ارزان شد
اثرات مثبت سیاست‌های بانک مرکزی در ثبات بازار اثرات مثبت سیاست‌های بانک مرکزی در ثبات بازار ارز
واردات قطعه، صنعت خودروسازی را با چالش مواجه واردات قطعه، صنعت خودروسازی را با چالش مواجه کرده است
دلار به کانال ۱۰هزار تومان بازگشت دلار به کانال ۱۰هزار تومان بازگشت
در نشست امنیت اقتصاد چه گذشت؟/ تحلیل کارشناسان اقتصادی از بحران بانکی ایران
در بازار بلیت پروازهای داخلی چه می گذرد؟ +قیم در بازار بلیت پروازهای داخلی چه می گذرد؟ +قیمت
شاسی بلندهای BISU هم مشمول ممنوعیت واردات می‌شود؟
جدال نافرجام و بی‌سند بر سر ارزان‌فروشی بلیت جدال نافرجام و بی‌سند بر سر ارزان‌فروشی بلیت هواپیما
کاهش ۳۵۰ تومانی نرخ دلار بانکی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

فناوریهای جدید حلقه ای مهم در زنجیره رویارویی با بحران آب
کاهش قیمت رسمی یورو و پوند بانکی
تغییر اقلیم 220هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت زد
امان از تک سرنشینان پایتخت
تفاهم ۲۱ هزار میلیاردی برای ایجاد شغل و تولید در صنعت و معدن
امان از تک سرنشینان پایتخت
5521 واحد مسکن امید در اصفهان احداث می شود
بررسی افزایش قیمت خودرو در کمیسیون اصل ۹۰
هزار میلیارد ریال صرف اشتغالزایی در پارس آباد شد
دلایل توقف ثبت‌نام وام اشتغال روستایی
80 هزار فرصت شغلی توسط تعاونی های هرمزگان ایجاد شد
پنج راه هدر ندادن پول در فروشگاه ها
تسهیلات سرمایه در گردش صندوق توسعه ملی 2 برابر شد
زمستان، فصل شکار طمعکاران بازار مسکن
چابهار، قلب توسعه مَکُّران