جمعه 3 اسفند 1397

در آمریکا، هند و انگلیس با دلالان سکه چه می‌کنند

بررسی قوانین کشورهای مختلف نظیر آمریکا، هند و انگلیس نشان می دهد در این کشورها مالیات های خاصی برای مبادله و حتی نگهداری سکه طلا وجود دارد؛ مالیات‌هایی که باعث می‌شود سوداگران طلا، در بسیاری موارد عطای خریدهای سنگین را به لقای آن ببخشند.

بازار | ایرنا | 5 ماه پیش |9/24/2018 11:20:18 AM 1798 بازدید

در آمریکا، هند و انگلیس با دلالان سکه چه می‌کنند
پول‌های سرگردان هر بار سر از یک بازار درمی‌آورند. صاحبان این پول‌ها گاهی خانه می‌خرند و منتظر گران شدنش می‌نشینند و گاهی با سودای افزایش قیمت، سکه‌های طلا را روی هم می‌گذارند. رئیس سازمان امور مالیاتی اما از طرح جدیدی برای اخذ مالیات بر سکه خبر داده که می‌تواند سد راه چنین فعالیت‌های سوداگرانه‌ای باشد.
سکه، مسکن و سپرده‌های بلندمدت بانکی، از انواع مختلف دارایی هستند. ارزش این دارایی‌ها در طول زمان و به دلایل گوناگونی تغییر می‌کند و این همان موضوعی است که راه را برای برخی فعالیت‌های سودجویانه باز می‌کند. مثلا در موضوع سکه اگر پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش قیمت آن باشند، افرادی که توان خرید در حجم بالا را دارند، وارد بازار می‌شوند و با هدف فروش با قیمت بیشتر، تعداد زیادی سکه خریداری می‌کنند. گاهی ممکن است حجم خرید این افراد به اندازهای بالا باشد که موجب کاهش عرضه و افزایش بیشتر قیمت‌ها شود. مالیات ابزاری است که میتواند مانع چنین اختلالاتی شود. در همین راستا، تقوی‌نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی از معافیت مالیاتی خرید تا سقف 25 عدد و نرخ 35 درصد برای 1000 عدد سخن گفته است.

** مالیات به عنوان ابزار سیاستگذاری
مالیات و مالیات‌ستانی از دیرباز یکی از راه‌های تامین مالی دولت بوده که به مرور جای خود را به عنوان یک ابزار سیاستی در اقتصاد باز کرده است. با استفاده از انوع مختلف مالیات می‌توان در انگیزه بازیگران اقتصادی تغییر ایجاد کرد و به فعالیت‌های آنها جهت داد. مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد از جمله مواردی هستند که می‌توانند در زمینه‌هایی مانند سکه و مسکن و حتی معاملات ارز کاربرد داشته باشند و بین تقاضای حقیقی و سوداگرانه تمایز ایجاد کنند. با این حال برخی نمایندگان مجلس اخذ مالیات از سکه را در شرایط فعلی به دلیل ناتوانی در کنترل سایر بازارها کارآمد می‌دانند.

** تجربه جهانی مالیات بر سکه‌ طلا
با وجود برخی مخالفت‌ها در ارتباط با مالیات بر سکه، تجارب جهانی نشان‌دهنده وجود این نوع مالیات در قوانین سایر کشورهاست. مالیات بر ارزش افزوده مالیات رایجی است که از خریداران مصنوعات طلا اخذ می‌شود و عموما بستگی به عیار و درصد خلوص طلا دارد. اما به طور خاص، بررسی‌ها نشان می‌دهد علاوه بر مالیات‌ بر ارزش افزوده در زمان خرید، مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد، از جمله مواردی هستند که از فروشندگان سکه‌های طلا اخذ می‌شود.
به عنوان مثال در ایالات متحده سکه طلا مانند آثار هنری و تمبر در طبقه‌بندی اشیای کلکسیونی قرار می‌گیرد و مالیات آن در صورت نگهداری بیش از یک سال، مالیات بر عایدی سرمایه با نرخ 28 درصد خواهد بود و در صورت فروش در بازه زمانی کم‌تر از یک سال، در زمره مالیات بر درآمد قرار می‌گیرد. در انگلستان نیز تا 28 درصد از عواید سرمایه‌ای سکه‌هایی که به عنوان پول رایج در جریان نیستند، به عنوان مالیات اخذ می‌شود. در کانادا 50 درصد از عواید سرمایه‌ای سکه‌های طلا در نرخ مالیات افراد لحاظ می‌شود.
در هند نیز مانند ایالات متحده، مالیات بر سکه‌های طلا، با زمان نگهداری آن ارتباط دارد؛ به این صورت که اگر سکه در فاصله زمانی کم‌تر از 3 سال نسبت به زمان خرید آن فروخته شود، عایدی حاصل به عنوان درآمد در نظر گرفته می‌شود و نرخ مالیات بر درآمد بر آن اعمال می‌شود و در صورتی که سکه بعد از 3 سال از تاریخ خرید، فروخته شود، 20 درصد از عایدی سرمایه به عنوان مالیات اخذ خواهد شد.

** پیش‌نیاز گسترش پایه‌های مالیاتی
اما آیا چنین سازوکارهایی در کشور قابل اجرا هستند؟ در حال حاضر قوانین مالیاتی کشور، «عایدی سرمایه» و «مجموع درآمد» از موارد شمول قوانین مالیاتی ایران نیستند و سوال اینجاست که اخذ مالیات از سکه در چه قالبی قرار می‌گیرد؟
برقراری این دو نوع مالیات و گسترش پایه‌های مالیاتی، نیاز به بانک‌های اطلاعاتی شفافی دارد تا کارآمد عمل کند. مالیات بر عایدی سرمایه همان طور که از نامش مشخص است، از ارزش دارایی گرفته نمی‌شود بلکه از «افزایش ارزش دارایی» یا به بیان دیگر، «عواید سرمایه‌ای» اخذ می‌شود.
مثلا اگر ارزش دارایی شما 4 میلیون تومان باشد، و نرخ مالیات بر عایدی سرمایه 10 درصد باشد، مالیات شما 400هزار تومان نخواهد بود بلکه افزایش قیمت این دارایی طی دوره نگهداری آن است که مشمول مالیات می‌شود. در واقع اگر دارایی مورد نظر را 3 میلیون تومان خریده باشید، 10 درصد از افزایش قیمت آن یعنی 100هزار تومان را به عنوان مالیات پرداخت خواهید کرد.
البته این صرفا یک مثال فرضی است و وضع این نوع مالیات در عمل به جزئیات بیشتری نیاز دارد. اینکه دوره زمانی به چه صورت تعیین شود، نرخ‌گذاری چگونه انجام گیرد و موارد شمول این نوع مالیات کدام باشد جزئیاتی هستند که قانونگذار با توجه اهداف مدنظر سیاستگذاران در نظر خواهد گرفت.

**راهی برای حفظ ارزش دارایی ایرانی ها
البته در اقتصاد ایران که نزدیک 50 سال است با تورم دست به گریبان است، بخشی از مردم راه علاج مبارزه با تورم و حفظ ارزش دارایی خود را پناه بردن به طلا تلقی کرده‌اند. به این ترتیب همگان با اهداف سودجویانه و سفته‌بازانه سراغ خرید سکه نمی‌روند و نظام تدبیر اقتصاد ایران این زمینه را تقویت کرده است که برای اعمال رویه‌های جدید، باید به این دغدغه هم توجه شود. اکنون باید دید این شیوه های جدید به کمک کنترل بازار سکه در ایران خواهد آمد یا نه؟

گزارش از مریم‌السادات علم‌الهدی
*اداره کل اخبار چندرسانه‌ای* ایرناپلاس**
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

عوامل سه‌گانه تلاطم ارزی
گزارش صندوق بین المللی پول از اقتصاد ایران در سال2018
عرضه ارز در سامانه نیما افزایشی شد
مقصر سانحه بوئینگ ارتش که بود؟
میزان صادرات نفت ایران در ماه ژانویه (دی) بیش میزان صادرات نفت ایران در ماه ژانویه (دی) بیش از حد انتظار بود
قیمت مسکن تهران از متری۱۰میلیون گذشت؟/ معاملا قیمت مسکن تهران از متری۱۰میلیون گذشت؟/ معاملات مسکن 39درصد رشد کرد
الحاق 4 آزادراه به سیستم یکپارچه عوارض الکترو الحاق 4 آزادراه به سیستم یکپارچه عوارض الکترونیکی تا آخر سال
تقدیر ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) از بانک قرض الحسنه مهر ایران
بازار خودرو تنظیم می‌شود؟ بازار خودرو تنظیم می‌شود؟
اصفهان در نمایشگاه بین المللی صنعت نمایشگاهی حضور دارد
«کچاد» و پروانه کشف یک پهنه معدنی جدید/ «تابا» به دنبال فروش ملک
رئیس سازمان بورس: پیشنهاد درباره عرضه سهام عدالت به دولت رفت
کاهش ۱۶۰هزار تومانی حباب سکه/ آینده بازار طلا کاهش ۱۶۰هزار تومانی حباب سکه/ آینده بازار طلا را نباید با کلی‌گویی تحلیل کرد
لوایح FATF تصویب نشود، بانک‌های ما به مشکل جدی برمی‌خورند
راه آهن شیراز-بوشهر با سرمایه 360 میلیون یورو راه آهن شیراز-بوشهر با سرمایه 360 میلیون یورویی احداث می شود

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

عربستان سراغ مشتریان نفتی بزرگ ایران رفت
طلا فضای بیشتری برای افزایش پیدا می‌کند
حق مسکن پول اجاره یک اتاق هم نیست
بیشترین آمار بیکاری در خوزستان متعلق به کم سوادان است
چگونه آمریکا به کمک تحریم‌ها صادرکننده بزرگ نفت شد؟
ارزش تولیدات معدنی ۲۰ میلیارد دلار است
تشکیل بزرگ‌ترین پرونده تخلف ارزی در خراسان
پایین‌ترین حقوق‌ پرداختی به قشر کارگر در ایران است
نظام بانکی برای دور زدن تحریم‌ها چه کرد؟/ رابطه کارگزاری با ۴کشور
۵۲ طرح تا پایان دولت باید در سیستان و بلوچستان به اتمام برسد
نفت کثیف کالیفرنیا گران شد
حق مسکن پول اجاره یک اتاق هم نیست
واگذاری واحدهای صنعتی در شرایط رکود اقتصادی اشتباه است
واگذاری واحدهای صنعتی در شرایط رکود اقتصادی اشتباه است
آخرین خبرها از طرح ساماندهی دانشگاه تهران