سه شنبه 28 خرداد 1398

ارائه اطلاعات صرافی‌ها باعث افزایش قیمت ارز شد

کارشناس اقتصاد با بیان اینکه FATF در کنار قوانین تحریمی، مجموعاً پازل کاملی علیه نظام اقتصادی ما هستند، گفت:‌ اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد ابزارهای تحریمی آمریکا از طریق سوئیفت و شفاف‌سازی FATF تأمین می‌شود.

نفت | اقتصاد آنلاین | 8 ماه پیش |9/23/2018 6:18:29 PM 2227 بازدید

ارائه اطلاعات صرافی‌ها باعث افزایش قیمت ارز شد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، موسی شهبازی غیاثی در پاسخ به این سؤال که اطلاعات ذینفعان مبدأ و مقصد در مبادلات ارزی در قالب FATF به طرف خارجی داده می‌شود و همین مسأله باعث شده تا در برخی نقاط کانال‌های ارزی و مبادلات اشخاص و شرکت‌ها مسدود شود، اظهار داشت: چارچوب آنچه در قالب FATF مطرح است به مبادلات پولی، بانکی و حواله برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه در پیام‌رسان سوئیفت در چارچوب FATF باید ذینفع نهایی مبدأ و مقصد مشخص شود افزود: مسئولان می‌گویند در قانون مبارزه با پولشویی اطلاعات مالی را تجمیع می‌کنند و کانال ارتباطی با بیرون بانک اطلاعاتی آنها خواهد بود لذا اطلاعات از طریق دیگر مراکز شفاف نمی‌‌شود.

* FATF روی مبادلات صرافی‌ها دست گذاشته بود

این کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود اطلاعات 400 صرافی در شرایط تحریمی در قالب FATF به طرف های خارجی ارائه شده است، گفت: برخی می‌گویند در قالب پازل FATF جلو رفته‌اند و صرافی‌ها را محدود کرده‌اند؛ چون FATF روی صرافی ها دست گذاشته بود که مبادلاتشان شفاف نیست.

این کارشناس مسائل پولی و بانکی در پاسخ به این سؤال که آیا افشای اطلاعات صرافی‌ها برای آوردن ارز به داخل کشور از طریق سیستم بانکی و پر کردن فرم مربوط به مبارزه با پولشویی که در قالب FATF مطرح است منجر به مسدود شدن کانال‌های ارزی خارج از کشور نمی‌شود، تصریح کرد: این حرف درست است. متأسفانه پیش از شوک ارزی برای اینکه می‌خواستیم در بستر شفافیتی که FATF مدنظر داشت حرکت کنیم مبادلات بانکی به خارج از کشور اعم از حواله، ضمانت‌نامه و  ال‌سی باید در بستر سوئیفت انجام می‌شد.

وی توضیح داد: پیش از سامانه سپام ارزی بانک مرکزی و قبل از تحریم، حتی مبادلات داخلی بانک‌ها نیز باسوئیفت انجام می‌شد و پس از آن سپام راه افتاد. قبل از آنکه بیانیه خزانه‌داری آمریکا برای تحریم سوئیفتمنتشر شود کار با سوئیفت انجام می‌شد و بانک خارجی اطلاعات مشتری را درخواست می‌کرد و سؤال می‌پرسید که رویه‌های پولشویی در کشور ما چگونه است؛ متأسفانه از این طریق ضربه خوردیم و امر مسلمی است.

* ضربه زدن به صرافی‌ها در امارات یکی از قطعات پازل‌ FATF بود

شهبازی به زوایای دیگر مباحث ارزی پرداخت و تأکید کرد: متأسفانه نه تنها در داخل بلکه صرافی‌هایی که در دوبی با ما کار می‌کردند به واسطه قوانین تحریمی، آمریکا قانون خاصی نیز برای مبادلات مالی آنها وضع کرد و خود اماراتی‌ها قبلاً صورت‌حساب مالیات ارزش افزوده را به صورت کلی می‌دادند و در این بستر غیرشفاف صرافی‌ها می‌توانستند کار کنند و بسیاری از مبادلات از این طریق صورت می‌گرفت. یکی از دلایل افزایش قیمت ارز در داخل اجرای این قانون بود عملاً صرافی‌ها نتوانستند مبادله‌ای انجام دهند چون با ریسک بالا مواجه شدند و این قانون در امارات نیز که ما از آن ضربه خوردیم یکی از قطعات پازل‌ FATF بود.

وی با بیان اینکه FATF در کنار قوانین تحریمی مجموعا پازل کاملی علیه نظام اقتصادی ما هستند،گفت:‌ اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد یکی از ابزارهای تحریمی آمریکا از طریق ابزار سوئیفت و شفاف‌سازی FATF تأمین می‌شود.

* رئیس جدید FATF و مسئول ارشد خزانه‌داری آمریکا

این کارشناس بانکی تصریح کرد: همچنین رئیس جدید گروه FATF  با حفظ سمت یکی از مسئولان ارشد خزانه‌داری آمریکا است و این دو پازل را با هم جلو می‌برد. در یک سال اخیر که باید شفافیت را کمتر می‌کردیم متأسفانه توجهی نشد و در بستر قبلی حرکت کردیم و از ناحیه مبادلات ارزی داخل و خارج ضربه خوردیم. 

شهبازی افزود: دو، سه هفته پیش نیز اسامی شرکت‌ها و اینکه کجا حساب دارند در سامانه نیما شفاف بود و همه می‌توانستند آن را مشاهده کنند که اگر 50 درصد این اطلاعات نیز درست باشد عاملی برای تشدید ابزار تحریمی علیه ایران محسوب می شود. 

* بانک‌ها چارچوب FATF را رعایت می‌کنند

این کارشناس مسائل بانکی در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود اکنون بانک‌ها چارچوب FATF  را در مبادلات اجرا می‌کنند، با تأیید این موضوع خاطرنشان کرد: در این بررسی‌ها دو موضوع و یکی به لحاظ رویه‌ها و مقررات پولشویی سؤالاتی پرسیده می‌شود و آیتم‌های مختلفی دارد مثلاً دو بانک ایرانی و خارجی وقتی می‌خواهند حواله یا ال‌سی باز کنند بانک مقابل چون می‌خواهد وارد معامله شود و ریسک بالقوه تلقی می‌شود برای شناخت بیشتر و اطمینان پیدا کردن می‌گوید قاعده و مقررات بین‌المللی را رعایت می‌کنید یا خیر.

وی ادامه داد: همچنین بخش دوم مربوط به شرکت یا اشخاصی می‌شود که طرف معامله هستند و باید مشخص شود که در SDN لیست تحریم‌ها هستند یا خیر یا ‌آنکه رویه‌های مبارزه با پولشویی چیست. سؤال دیگر اینکه پرسیده می‌شود این است که تا چه سطحی از اطلاعات بررسی می‌شود و یا سهامداران شرکت چه کسانی هستند و 10 تا 12 سؤال کلی مربوط به رویه‌ها پرسیده می‌شود.

* آمریکا و غربالگری تحریم در سوئیفت

شهبازی ادامه داد: بنابراین پس از عبور از این مرحله در سوئیفت نیز غربالگری تحریمی وجود دارد و در حقیقت لیست تحریم SDN و خزانه‌داری آمریکا به سوئیفت وصل می‌شود تا مبدأ و مقصد و ذینفعان را کنترل کند. اگر این اطلاعات تبادل نشود در حقیقت مبادله‌ای از طریق سوئیفت صورت نخواهد گرفت. در حال حاضر کهسوئیفت تحریم شده بخش اطلاعات مربوط به اشخاص و شرکت‌ها تبادل نمی‌شود و فقط بخش اول بررسی خواهد شد. 

* ارائه اطلاعات صرافی‌ها باعث مسدود شدن کانال نقل و انتقال و افزایش قیمت ارز شد

وی تاکید کرد: در رویه‌ها اطلاعات ذینفعان صرافی‌ها تبادل می‌شود و همین موضوع یکی از عوامل افزایش قیمت ارز است چون مثلاً یک صرافی دیگر نمی‌تواند ارز نقد بیاورد و کانال خارجی این ارز مسدود شده است. متأسفانه به غیر از عوامل اقتصادی مباحث سیاسی و تحریمی نیز منجر به افزایش نرخ ارز در کشور شده است.

این اقتصاددان در مورد راهکارها برای مقابله با نوسانات ارزی یادآور شد: باید مجموعه‌ای از عوامل متعدد با هم دیده شود در حال حاضر ارز به پوششی برای حفظ دارایی و در کنار آن سفته‌بازی تبدیل شده و نقدینگی را نیز باید به آن اضافه کرد. در حال حاضر نیاز واقعی ارز روی زمین نمی‌ماند. با توجه به اینکه انتظار افزایش تورم وجود دارد طبیعتاً عده‌ای دنبال دلالی و سفته‌بازی هستند که برای مقابله با آن باید چنین فعالیت‌های مخربی هزینه‌دار شود. راهکار آن قطعاً عواملی مانند مالیات و گواهی سپرده ارزی هستند.

وی تأکید کرد: نرخ سود نیز به عنوان گزینه اصلی پیشنهاد نمی‌شود چون تجربه سال‌های گذشته نشان داده تنها به عنوان یک عامل یک تا دو ماهه می‌تواند جوابگو باشد همچنین باید در نظر داشت وضعیت بانک‌ها تحمل افزایش نرخ سود را ندارند.

* برای فعالیت صرافی‌ها و بخش خصوصی در دوران تحریم باید بستر امنی ایجاد شود

شهبازی در مورد راهکارهای نقل و انتقال ارز به داخل کشور گفت: در جنگ اقتصادی هستیم بنابراین با سیستم متعارف نمی‌توان با نوسان ارز مقابله کرد. روابط بانکی هم خوب عمل نمی‌کند ممکن است بگویند یک بانک اروپایی برای مبادلات ایران در نظر گرفته شده و احتمال دارد آن هم بازی باشد لذا باید بستر امنی ایجاد شود که صرافی و بخش خصوصی راه خود را پیدا کند.

وی با ا شاره به اینکه ارائه هر گونه راهکار به معنای سوزاندن آن راهکار تلقی می‌شود افزود: متأسفانه برخی برای استفاده از تجربه‌های سال‌های قبل دستشان می‌لرزد به طور کلی اگر برای مبادلات داخلی صرافی‌ها قواعدی بگذاریم و حمایت کنیم بخشی از مشکلات حل خواهد شد. البته نباید از فساد در دوران تحریم هم غافل شد و می‌توان راهکار خاص به همراه سیستم قضایی منظم ترتیب داد.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: برخی شرکت‌ها و دستگاه‌های دولتی می‌خواهند با یک صراف کار کنند تا بتوانند مواد اولیه و کالای مورد نیاز را بیاورند اما کسی جرأت ندارد چون قبلاً همه این رابط‌ها را گرفته‌اند بنابراین نیاز به مجوزهای خاص دارد.

شهبازی برای این موضوع راهکار و پیشنهادی ارائه کرد و یادآور شد: مجموعه‌ای از نمایندگان دستگاه‌هایی مانند دیوان محاسبات، وزارت اطلاعات، اقتصاد و دستگاه قضایی تشکیل شود که تام‌الاختیار باشند و مجوزهای لازم را برای کار با صرافی‌ها تأیید کنند. اگر مانند سال 90-91 هر دستگاهی برای خودش کار کند فایده ندارد.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار در مقابل فشار دلالان
بازار موبایل در تسخیر دوباره قاچاقچیان
از تعطیلی واحدهای صنعتی جلوگیری می‌کنیم از تعطیلی واحدهای صنعتی جلوگیری می‌کنیم
نعمت‎بخش: پراید ۳۹میلیون‌ تومانی را ۳۷میلیون می‌فروشیم
کسری بودجه دولت ترامپ به وضعیت نگران کننده رسید
خریداران سکه منتظر اعلام نظر بانک مرکزی دربار خریداران سکه منتظر اعلام نظر بانک مرکزی درباره مالیات سکه
فناوری‌های هوآوی تا سال‌ها در جهان پیشرو خواهند بود
پرداخت یارانه سود تسهیلات مسکن مهر به بانک مس پرداخت یارانه سود تسهیلات مسکن مهر به بانک مسکن
وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!
خارجی‌ها چطور خانه‌های «مقرون به صرفه» می‌ساز خارجی‌ها چطور خانه‌های «مقرون به صرفه» می‌سازند؟
اخذ مالیات از سکه بهانه‌ای برای افزایش قیمت‌ می‌شود
هزینه‌های تولید کفش افزایش و فروش کاهش یافته هزینه‌های تولید کفش افزایش و فروش کاهش یافته است
ادامه افزایش قیمت ارز
قیمت دلار و سکه در بازار امروز قیمت دلار و سکه در بازار امروز
یک قدم تا ابلاغ قرارداد موقت تجارت آزاد بین ا یک قدم تا ابلاغ قرارداد موقت تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

اطلاعیه عرضه اولیه «سیمرغ» + جزئیات
سلامِ ایران
ماجرای فراز و فرود افزایش حقوق کارمندان
PS٥ و XBOX٢ لحظه شماری برای نبرد تازه
برنامه وزارت صنعت برای رونق تولید رونمایی شد
احتکاری نداریم، خودروها پس از تکمیل تحویل مشتریان می‌شود
مسئولیت مدیریت اتاق اکو به ایران واگذار می‌شود
سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیاردی بنیاد مستضعفان در ترمینال "سلام"
حساب بانکی‌تان را اجاره دهید، ۲تا ۴میلیون تومان بگیرید
دلایل رشد سودآوری حتاید/ حجم دارایی‌های تایدواتر خارج از تصور است
قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه
نفس‌های آخر چک بی‌محل
کارمزد خدمات الکترونیکی بانک‌ها افزایش می‌یابد
افت 0.43 درصدی شاخص بورس تهران پس از یک نوسان دو هزار واحدی/ آیفکس 16 واحد رشد کرد
بی‌رمقی صنعت گچ در سایه رکود بازار مسکن/ بازار در تصرف کشورهای همسایه!