سه شنبه 28 خرداد 1398

6 هزار هکتار زمین در قم تحت پوشش آبیاری نوین قرار می گیرد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم با اشاره به این که تغییر سیستم آبیاری، چالش ها و مشکل های آبی بخش کشاورزی را بر طرف کرده است، گفت: در سال جاری 6 هزار هکتار زمین کشاورزی استان تحت پوشش آبیاری نوین قرار می گیرد.

کشاورزی و دامپروری | ایرنا | 8 ماه پیش |9/23/2018 5:36:43 PM 797 بازدید

6 هزار هکتار زمین در قم تحت پوشش آبیاری نوین قرار می گیرد
به گزارش ایرنا، محمد رضا طلایی روز یکشنبه در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید قم در دهستان قمرود اظهار داشت: در آغاز دولت یازدهم میزان اعتبار در نظر گرفته شده برای آبیاری نوین استان به صورت میانگین بین 10تا 15میلیارد ریال بود، ولی این رقم امسال به 600 میلیارد ریال افزایش پیدا کرده است.
وی مساحت زمین های تحت آبیاری نوین استان در سال 92 را نیز بالغ بر سه هزار و 700 هکتار عنوان کرد و افزود: هم اکنون 13هزار هکتار از زمین های کشاورزی قم به روش نوین آبیاری می شود.
وی همکاری و کمک کشاورزان را در توسعه آبیاری نوین در استان موثر دانست و گفت: در سال 92 موضوع استفاده از آبیاری نوین به دلایل مختلف از جمله شوری آب و وزش باد گرم ناکارآمد شناخته شد، ولی در حال حاضر بیشتر کشاورزان استان با توجه به ضرورت های موجود در نوبت استفاده از تسهیلات لازم برای این نوع آبیاری قرار دارند.
طلایی همچنین با اشاره به اقدام های خوبی که در راستای تغییر الگوی کشت محصول های باغی صورت گرفته است، افزود: کاشت پسته به دلیل شرایط اقلیمی رونق قابل توجهی در استان پیدا کرده و بر اساس اعلام مرکز تحقیقات کشاورزی کشور، قم دومین استان در تولید پسته به شمار می آید.
وی افزایش باغ های پسته استان از حدود 4 هزار هکتار به 12هزار هکتار طی سال 92 تا 97 را مورد توجه قرار داد و گفت: امروز سه واحد صنعتی بسته بندی این محصول در قم وجود دارد.
وی پیشرفت های صورت گرفته در حوزه دامداری قم در پنج سال گذشته را نیز مورد اشاره قرار داد و افرود: برغم مشکلاتی که صنعت دام و طیور استان در برهه ای خاص پیدا کرد، اکنون با توجه به رونق کشاورزی ظرفیت تولید خوبی را بویژه در حوزه گاوشیری شاهد هستیم.
طلایی همچنین با اشاره به سیاست جهاد کشاورزی استان مبنی بر احداث و توسعه استخرهای پرورش ماهی با استفاده از ظرفیت چاه های کشاورزی خاطرنشان کرد: در اوایل دهه 90 برای احداث هر استخر پرورش ماهی 300 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض با رویکرد تولید ماهی قزال آلا در نظر گرفته شد.
وی با اذعان به این که این نوع ماهی تولید شده در استان به لحاظ قیمت توان رقابت با استان های دیگر را نداشت و استان هایی مانند لرستان 30 درصد پایین تر از قم این محصول را عرضه می کردند، گفت: به همین جهت رویکرد استان در پرورش ماهی از قزل آلا به خاویار تغییر پیدا کرد، به نحوی که قم نخستین استان پرورش دهنده خاویار در محیطی خارج از دریا بود.
وی تعداد سایت های پرورش خاویار در استان را پنج مورد ذکر کرد و افزود: سه سایت پرورش دیگر نیز با استفاده از تسهیلات اشتغال و توسعه روستایی با نرخ 6درصد در حال احداث است.
وی ورود قم به بحث پرورش ماهی های زینتی را نیز از جمله نوآوری های حوزه کشاورزی این استان عنوان کرد و گفت: این طرح که مبتکر و ابداع کننده آن در کشور جهاد کشاورزی قم است، در حال حاضر گستردگی خوبی دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود کل ظرفیت گلخانه های استان در سال 92 را تنها 30 هکتار دانست و افزود: در آن زمان طرح تولید محصول های گلخانه ای در قم به طور عمده شکست خورده بود و کارشناسان آن را غیر ممکن ارزیابی می کردند، ولی امسال از محل تسهیلات توسعه روستایی ایجاد 67 هکتار در دستور کار قرار گرفته است و توسعه سالانه 150هکتار گلخانه های استان نیز دنبال می شود.
بیست و پنجمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید قم همزمان با سفر معاون هماهنگی اقتصادی استانداری قم به دهستان قمرود و بازدید از چند واحد تولیدی حوزه کشاورزی بویژه مجتمع دامداری، واحد فرآوری پسته و استخر پرورش ماهیان خاویاری برگزار شد.
دهستان قمرود واقع در 20 کیلومتری شهر قم و با بیش از 6 هزار سکنه یکی از دو دهستان تشکیل دهنده بخش مرکزی قم محسوب می شود.
همچنین در این جلسه 648 میلیارد ریال اعتبار از محل های مختلف از جمله تسهیلات سرمایه در گردش، تسهیلات سرمایه ثابت و تسهیلات بازسازی نوسازی برای 22 واحد تولیدی استان به تصویب رسید‌.
در بخش کشاورزی کل زمین های قابل کشت قم برابر 105 هزار و 730 هکتار است که این رقم 46 صدم درصد کل اراضی قابل کشت کشور می باشد؛ مجموع کشت سبز استان شامل 20 هزار هکتار باغ و 42 هزار هکتار زراعت شامل 17 هزار و 531 هکتار کشت جو، پنج هزار و 675 هکتار کشت گندم آبی، دو هزار و 346 هکتار کشت کلزا و بقیه سطح زیر کشت به محصولات یونجه، ذرت، پنبه و صیفی اختصاص یافته است.
میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان قم در سال برابر 746 هزار تن شامل 425 هزار تن محصولات زراعی و باغی، یک هزار و 208 تن آبزیان و 320 هزار تن محصولات دامی است.
7403 / 1175
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار در مقابل فشار دلالان
بازار موبایل در تسخیر دوباره قاچاقچیان
نعمت‎بخش: پراید ۳۹میلیون‌ تومانی را ۳۷میلیون می‌فروشیم
از تعطیلی واحدهای صنعتی جلوگیری می‌کنیم از تعطیلی واحدهای صنعتی جلوگیری می‌کنیم
کسری بودجه دولت ترامپ به وضعیت نگران کننده رسید
خریداران سکه منتظر اعلام نظر بانک مرکزی دربار خریداران سکه منتظر اعلام نظر بانک مرکزی درباره مالیات سکه
فناوری‌های هوآوی تا سال‌ها در جهان پیشرو خواهند بود
پرداخت یارانه سود تسهیلات مسکن مهر به بانک مس پرداخت یارانه سود تسهیلات مسکن مهر به بانک مسکن
وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!
خارجی‌ها چطور خانه‌های «مقرون به صرفه» می‌ساز خارجی‌ها چطور خانه‌های «مقرون به صرفه» می‌سازند؟
اخذ مالیات از سکه بهانه‌ای برای افزایش قیمت‌ می‌شود
هزینه‌های تولید کفش افزایش و فروش کاهش یافته هزینه‌های تولید کفش افزایش و فروش کاهش یافته است
ادامه افزایش قیمت ارز
قیمت دلار و سکه در بازار امروز قیمت دلار و سکه در بازار امروز
ورود سه اسکناس جدید به چرخه پولی ونزوئلا

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

اطلاعیه عرضه اولیه «سیمرغ» + جزئیات
سلامِ ایران
ماجرای فراز و فرود افزایش حقوق کارمندان
PS٥ و XBOX٢ لحظه شماری برای نبرد تازه
برنامه وزارت صنعت برای رونق تولید رونمایی شد
احتکاری نداریم، خودروها پس از تکمیل تحویل مشتریان می‌شود
مسئولیت مدیریت اتاق اکو به ایران واگذار می‌شود
سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیاردی بنیاد مستضعفان در ترمینال "سلام"
حساب بانکی‌تان را اجاره دهید، ۲تا ۴میلیون تومان بگیرید
دلایل رشد سودآوری حتاید/ حجم دارایی‌های تایدواتر خارج از تصور است
قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه
نفس‌های آخر چک بی‌محل
کارمزد خدمات الکترونیکی بانک‌ها افزایش می‌یابد
افت 0.43 درصدی شاخص بورس تهران پس از یک نوسان دو هزار واحدی/ آیفکس 16 واحد رشد کرد
بی‌رمقی صنعت گچ در سایه رکود بازار مسکن/ بازار در تصرف کشورهای همسایه!