سه شنبه 1 آبان 1397

بازگشت 22میلیارد تومان وجوه کلاهبرداری شده به مشترکین

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر این اعتقاد است که موضوع پیامک تبلیغاتی و ارزش افزوده، اختاپوسی است که گام‌به‌گام با آن در حال مبارزه هستیم و به‌طور قطع از پس آن برخواهیم آمد و در همین راستا اواخر هفته گذشته وزیر توئیتی را انتشار داد که حکایت از آن داشت که بررسی پرونده یک کلاهبرداری پیامکی ارزش افزوده به پایان رسیده است و ظرف 10 روز آینده رقمی در حدود 22 میلیارد تومان از وجوه کلاهبرداری شده به مشترکین بازگردانیده خواهد شد و پرونده برای سیر قضایی به دادستان ارسال شده است.

بازار دیجیتال | اقتصاد آنلاین | 1 ماه پیش |9/22/2018 6:52:36 AM 316 بازدید

بازگشت 22میلیارد تومان وجوه کلاهبرداری شده به مشترکین

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران،  در خصوص این پرونده کلاهبرداری و نحوه پرداخت وجوه اخاذی شده به مشترکین و موارد دیگر گفت‌و‌گویی با محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات داشته ایم. به هرحال اگر شما هم جزو کاربرانی هستید که از روش پیامکی ارزش افزوده از شما به نوعی اخاذی شده است شما را به خواندن این گفت‌و‌گو دعوت می‌کنیم.

شما در توئیتی اعلام کردید که بررسی پرونده یک کلاهبرداری پیامکی ارزش افزوده به پایان رسید شکل‌گیری این پرونده به چه صورتی آغاز شد؟

سامانه سپاس یا همان سامانه 195 که برای ارتباطات مردمی است داشبورد هوشمندی است که آمارها را به ما نشان می‌دهد. آمارهای این سامانه حکایت از آن داشت که شکایت از خدمات ارزش افزوده پیامکی بالا رفته است و به نوعی یک روند غیرطبیعی را نشان می‌داد. برای ما از 2 ماه پیش شفاف شد در این خصوص اتفاق‌های خاصی در حال شکل‌گیری است و از طرف دیگر در شبکه‌های اجتماعی شخصی خودم و وزارتخانه نیز پیام‌های زیادی در مورد ارزش افزوده پیامکی دریافت کردیم.

به‌همین علت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را مأمور کردم که این مسأله را بررسی کند و در این خصوص یک ارزیابی اولیه داشتند و بعد از آن یک جلسه با مدیران اپراتورها برگزار شد و با توجه به اینکه این موضوع مورد شکایت بسیاری بود یک ماه و نیم پیش در جلسه‌ای با اپراتورها اتمام حجت کردیم که این مسأله باید متوقف بشود و خود اپراتورها نیز مسئول رسیدگی شوند و در این میان اپراتورها فعال شدند و با پردازش‌های فنی در یکی از پرونده‌ها (که بالاترین شکایت نیز در این مورد بود) مشخص شد افرادی بدون اجازه کاربر، آنها را عضو سرویس ارزش افزوده کرده و مبالغی از آنها کسر می‌شد. در نهایت یک ماه پیش مشخص شد چه تعداد و به چه میزانی از افراد کلاهبرداری شده است و اواخر هفته نیز اعلام شد پرونده تکمیل شده است.

این کلاهبرداری تنها از طرف شرکت‌های ارزش افزوده صورت گرفته یا اپراتورها نیز در آن نقش داشته‌اند؟

این کلاهبرداری از طرف یکسری از شرکت‌های ارزش افزوده صورت گرفته، البته به‌دلیل ضعف‌های فنی که در سامانه اپراتورها وجود دارد این شرکت‌ها از این ضعف سوءاستفاده کرده‌اند. بنابراین نمی‌توانیم بگوییم اپراتورها اصلاً مقصر نیستند اما ذکر این نکته ضروری است که در مرحله رسیدگی به این پرونده، اپراتورها با ما همکاری خوبی داشتند و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار ما گذاشتند که روند رسیدگی به این پرونده را تسهیل کرد.

چه تعداد شرکت تخلف را انجام داده‌اند و آیا اسامی متخلفان این پرونده رسانه‌ای می‌شود؟

گزارش شده است که 6 شرکت این تخلف را انجام داده‌اند و ما مشکلی برای رسانه‌ای شدن فهرست شرکت‌های متخلف نداریم و حتماً از طریق روابط عمومی وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات این لیست منتشر خواهد شد.

به چه صورتی وجوه اخاذی شده به مشترکین بازگردانده می‌شود؟

حدود 22 میلیارد تومان کلاهبرداری صورت گرفته که ظرف 10 روز آینده باید این پول به حساب مشترکین بازگردانده شود اما روش آن در سیم کارت‌های اعتباری و دائمی متفاوت است؛ مثلاً در سیم کارت‌های اعتباری پول کسر شده به‌عنوان شارژ به حساب مشترک اضافه خواهد شد و در خصوص مشترکین دائمی اگر قبض را پرداخت کرده باشند پول مورد نظر به‌عنوان بستانکار در قبض جدید اعمال می‌شود و اگر قبض پرداخت نشده باشد قبض جدید با کسر پول صادر می‌شود.

به‌نظر شما با چه راهکاری می‌توان جلو این نوع کلاهبرداری‌ها را گرفت؟

کسب و کار ارزش افزوده، یک کسب و کار بزرگی است و بزرگ‌ترین عاملی که سبب می‌شود در این مسأله کلاهبرداری صورت بگیرد نا‌آگاهی مردم است و نیاز است مردم پرداخت‌های خود به اپراتورها را با دقت بیشتری انجام دهند به‌عنوان نمونه دو ماه پیش یکی از نمایندگان مجلس با من تماس داشتند که 4ماهی است که هر دوره در قبض تلفن همراه 30 هزار تومان تحت عنوان خدمات ارزش افزوده از او کسر می‌شود و جالب است ایشان نماینده تهران بودند و به نوعی دستی در این حوزه داشتند اما با این حال بعد از 4ماه که پول را پرداخت کرده برایش این سؤال پیش آمده که چرا این رقم از او کسر شده است. بنابراین برای اینکه جلو این نوع کلاهبرداری‌ها گرفته شود نیاز است اول آگاهی‌سازی مردم به‌صورت ویژه بالا برود و در مرحله بعد باید سیستم‌های فنی اپراتورها مورد ممیزی قرار بگیرد و این کاری است که ما به‌عنوان وزارت ارتباطات آغاز کرده‌ایم. مرحله بعد باید عضویت کاربر در این سرویس‌های ارزش افزوده در چند مرحله صورت بگیرد و حتی با تأیید کاربر باشد یعنی به این صورت که از طریق ارسال پیام عضویت تأیید شود.

آیا در حال حاضر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات راهکاری را تعیین کرده است که از طریق آن کاربران بتوانند از عضویت خود در ارزش افزوده‌ها آگاه شوند؟

بله، ما یک سامانه اطلاع‌رسانی تهیه کرده‌ایم به این صورت که کاربران از طریق ستاره 800 مربع و ستاره 800 ستاره یک مربع می‌توانند اطلاع پیدا کنند که عضو کدام ارزش افزوده هستند و در صورت تمایل می‌توانند به عضویت خود ادامه دهند یا انصراف خود را اعلام کنند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

قیمت خرید دلار و یورو در بانک‌ها
۳علت کاهش قیمت طلا و سکه ۳علت کاهش قیمت طلا و سکه
عرضه ارز در بازار ثانویه شتاب می گیرد/ تامین 9.5میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و ضروری
۸۰ درصد از سرمایه‌گذاری‌ها از صنعت خارج شد
می‌خواهید در سنین پایین بازنشسته شوید؟ می‌خواهید در سنین پایین بازنشسته شوید؟
کاهش هفتگی نفت به رغم تهدید عربستان کاهش هفتگی نفت به رغم تهدید عربستان
افت ۵۰۰تومانی قیمت ارز صادراتی در بازار ثانوی افت ۵۰۰تومانی قیمت ارز صادراتی در بازار ثانویه
9.5 میلیارد دلار برای تامین 25 قلم کالای اساسی اختصاص یافت
عرضه یورو در بازار ثانویه کاهش یافته است
استقبال روسیه از پیوستن بانک‌های خارجی به سوئیفت روسی
۴۴ هزار میلیارد تومان سوخت! ۴۴ هزار میلیارد تومان سوخت!
صادرات یکی از برنامه‌های اصلی گروه خودروسازی سایپا است
تغییر نرخ خوراک پالایشگاه‌ها از فردا تغییر نرخ خوراک پالایشگاه‌ها از فردا
رشد چشمگیر درآمدهای نفتی و انضباط مالی در شش ماهه اول سال ۹۷
اهمیت بازار ایران در همایش لندن مورد تأکید قرار گرفت

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

وزیر کشور: شاهد ثبات و آرامش نسبی در بازار هستیم
با برنامه های وزیر پیشنهادی اقتصاد و دارایی آشنا شویم
مروری بر برنامه های وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی
گذر از تلاطم و حرکت به سوی اقتصاد با ثبات سرلوحه برنامه هاست
بازارهای مالی باید باهم تعامل داشته باشند/ ضریب نفوذ بیمه در کشور طی ۷ ماه اخیر به ۱۵درصد رسید
واحدهای صادر کننده از وام ارزان قیمت بهره مند خواهند شد
بانک های خارجی بزودی می توانند عضو شبه سوئیتف روسیه شوند
نگاهی به برنامه های وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت
دولت باید خود را از صحنه اقتصاد کنار بکشد
80 درصد از ظرفیت تولید پلی استر کارخانه پلی اکریل فعال است
مرمر کردستان جهانی شد
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، متخصص و توسعه گراست
رویداد بین المللی «اینوکس کیش 2018 » کلید خورد
رویداد بین المللی 'اینوکس کیش 2018 ' کلید خورد
سوئیفت، پای ایران و اعتبار خود می‌ایستد؟