دوشنبه 19 آذر 1397

تاثیر کنار کشیدن "دلار" از بازار مصرف ۳ میلیارد نفری

درپی توافق رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه برای حذف دلار و استفاده از ارزهای ملی در مبادلات، دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه گفت: با توجه به جمعیت حدود سه میلیاردی مصرف‌کنندگان ایران، چین، روسیه و ترکیه، کنار کشیدن از حوزه دلار به طور واقعی و مبادلات با پول ملی، شرایط اقتصادی کشورها را برای تجارت با یکدیگر بهتر می‌کند.

نفت | اقتصاد آنلاین | 2 ماه پیش |9/18/2018 11:10:15 PM 1161 بازدید


تاثیر کنار کشیدن "دلار" از بازار مصرف ۳ میلیارد نفری

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، به دنبال نشست اخیر رئیس‌جمهور و وزیر نفت با مقامات اقتصادی روسیه و ترکیه، توافقات میان رؤسای جمهور ایران، ترکیه و روسیه بر اساس حذف دلار و استفاده از ارزهای ملی در مبادلات میان طرفین صورت گرفت. در این جلسه‌ روحانی، ولادیمیر پوتین و اردوغان توافق کردند تا بتوانند مبادلات بانکی، فروش نفت و خرید کالا را رونق دهند و دلار را از مبادلات خود حذف کنند.

بر این اساس، به گفته رییس کل بانک مرکزی ایران مقرر شده فروش نفت، خرید کالاهای اساسی، گسترش روابط بانکی، مبادله با پول‌های ملی طرفین با هدف حذف دلار و توسعه روابط تجاری و اقتصادی در دستور کار سه کشور قرار گیرد.

در این باره سید جلال ابراهیمی - دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه -  اظهار کرد: مراودات ایران و ترکیه طبق توافقات مبنی بر حذف دلار از روابط مالی و استفاده از پول ملی کشورها، برای هر دو کشور (ایران و ترکیه)، تأثیرات زیادی به وجود نخواهد آورد، چراکه مراودات تجاری هر دو کشور  بر اساس نرخ پایه تعیین شده در بانک مرکزی و در تقابل با دلار محاسبه می‌شود؛ لذا به‌نظر می‌رسد حذف دلار از مبادلات مالی تاثیر چندانی نخواهد گذاشت.

وی افزود: البته لازم به ذکر است که توافق ترکیه، روسیه و ایران برای حذف دلار و توافق روسیه و چین نیز بر همین اساس، با توجه به ارقام جمعیتی حدود سه میلیاردی مصرف‌کننده را تشکیل می‌دهد که با کنار کشیدن از حوزه دلار به طور واقعی و مبادلات با پول ملی، شرایط اقتصادی کشورها برای تجارت با یکدیگر مناسب‌تر خواهد شد.

ابراهیمی با تاکید براینکه هنوز مدت بیش از ۱۰ روز از بازگشت رییس جمهور ترکیه از ایران نگذشته است، تصریح کرد: هنوز نمی‌توان به‌طور دقیق اعلام کرد که چه اتفاقاتی خواهد افتاد. اما پیش‌بینی می‌شود که هرگونه حذف دلار از مبادلات کشورها و ایجاد تسهیلات برای ایران و ترکیه و با توجه به اینکه ثبت سفارش بدون انتقال ارز برای بسیاری از تجار صورت گیرد، میزان تبادلات و مروادات تجاری را بهبود می‌بخشد.

ترکیه بیشترین تامین‌کنندگی مواد اولیه تولید را برای ایران دارد

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به اینکه ترکیه بیشترین تامین‌کنندگی مواد اولیه تولید را برای ایران دارد، گفت: به هیمن دلیل، گسترش روابط ما با ترکیه و سهولت در مراودات تجاری، مواد اولیه برای صنعت و تولید گسترش خواهد یافت و صنعت کشور از بین نخواهد رفت.

وی اعلام کرد: همچنین از سوی دیگر اروپا درصدد ایجاد روابط تجاری با ایران است که بتواند با کنار کشیدن از حوزه دلار با ما  تجارتی بیشتری داشته باشد.

تب و تاب ارزی فروکش می‌کند

ابراهیمی با اشاره به صحبت‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر معافیت مواد اولیه تولیدی از پرداخت مابه‌التفاوت ارزی اظهار کرد: معافیت مواد اولیه تولید از پرداخت مابه‌التفاوت ارزی باعث می‌شود این بخش آزادی عمل بیشتری برای واردات بدون انتقال ارز داشته باشد و به تبع تب و تاب ارزی فروکش خواهد کرد.

مدیر کل مرکز مطالعات ایران و ترکیه با اشاره به اینکه به‌ دنبال افزایش ۲۴ درصدی نرخ بهره توسط بانک مرکزی ترکیه، ارزش لیر رشد کرده است، افزود: مقامات ترکیه به این افزایش بهره‌ واکنش نشان دادند تا جایی که رییس‌جمهور این کشور تاکید بر پایین بودن نرخ بهره بانکی دارد. اما طبق اعلام وزیر دارایی ترکیه با وجود شرایط بحرانی در این کشور، رشد اقتصادی ۵.۲ درصد بوده است. علاوه‌بر این، با توجه به توافقات ایران، ترکیه و روسیه بر مبنای حذف دلار و استفاده از پول ملی کشورها برای مبادلات، بسیار راهگشا در توسعه روابط تجاری خواهد بود.

رشد ارزش لیر ترکیه

وی اظهار کرد: بانک مرکزی ترکیه در یک اقدام بی‌سابقه اقدام به افزایش  ۶.۲۵ درصد نرخ بهره بانکی کرد. بدین ترتیب نرخ بهره بانکی از ۱۷.۷۵ به ۲۴ درصد رسیده است. این اقدام بانک مرکزی باعث رشد نرخ دلار در برابر لیر شده است. به طور دقیق می‌توان گفت هر دلار از  ۶.۵ لیر به ۶.۱۸ لیر و هر یورو در برابر لیر از ۷.۴ به ۷.۲ کاهش یافته است.

 ابراهیمی اعلام کرد: مقامات ترکیه به این افزایش بهره عکس العمل نشان داده و رئیس جمهور این کشور با تاکید بر اینکه بانک مرکزی ترکیه مستقل است بر این مهم تاکید کرده که همچنان نرخ بهره بانکی باید پایین باشد تا بر اقتصاد کشور و تورم تاثیرگذار نباشد. همچنین وزیر خزانه‌داری ترکیه نیز در واکنش به این امربیان کرده که برنامه میان مدت سه ساله برای اقتصاد در دست تدوین است که تا چند روز آینده اعلام خواهد شد.

صادرات ترکیه عامل رشد ۵.۲ درصدی اقتصادی کشورش

ابراهیمی افزود: در شرایطی که بحران ارزی ترکیه همچنان ادامه دارد و سقوط قیمت لیر را به دنبال خواهد آورد، وزیر دارایی ترکیه اعلام کرده است که در سه ماه گذشته ترکیه ۵.۲ درصد رشد اقتصادی داشته که از نتایج افزایش بهره وری اقتصاد بر محور افزایش صادرات است.یعنی عامل رشد اقتصادی پنج درصد افزایش صادرات شده است. همچنین وزیر تجارت ترکیه نیز با اشاره به رشد ۵.۲ درصدی در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸  گفته است که ترکیه مدت ظرف مدت ۱۰ سال اخیر بیشترین رشد اقتصادی را در میان کشورهای اروپایی داشته و باید به عنوان یک کشور ثروتمند، تولید مدار و در رفاه حداکثری منطقه تبدیل شود.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد: در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ کشورهای عضو اتحادیه ۲.۲ درصد، آمریکا ۴.۷۳ درصد و چین ۶.۷ درصد رشد اقتصادی داشته‌اند. به عبارتی ترکیه در ردیف دوم رشد اقتصادی قرار دارد و می‌تواند برای ۶.۵  هزار نفر شغل ایجاد کند. همچنین در مقایسه صادرات از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ باید اعلام کرد در سال ۲۰۱۸ صادرات ۸۲.۲۲۲ میلیارد دلار که نسبت به مدت مشابه سال قبل یک سوم رشد داشته است. در مقابل واردات نیز نسبت به سال گذشته کاستی داشت است. در حالیکه بدهی خارجی ترکیه ۴۵۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ رسیده است

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

کاربر مهمان
1397/06/28 00:11
0
0
گمشیدبابا الکی دل مردم روخوش نکنید تا رسیدن به ونزولا راهی نیست

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

بزرگ‌ترین ریسک‌های اقتصاد جهان در ۲۰۱۹
50 هزار نیروی جدید به استخدام شهرداری های کشو 50 هزار نیروی جدید به استخدام شهرداری های کشور در می آیند
دلار، مسکن و سکه در یک سال چقدر گران شدند؟
جدیدترین قیمت امروز سکه و طلا جدیدترین قیمت امروز سکه و طلا
چند کشور دنیا هنوز به FATF نپیوسته‌اند؟
رویترز: توافق اوپک برای کاهش تولید، قیمت نفت رویترز: توافق اوپک برای کاهش تولید، قیمت نفت را افزایش داد
تمرکز جدی بانک‌ها به تامین سرمایه در گردش تولید
دلیل گرانی مسکن در شرایط فعلی چیست؟ دلیل گرانی مسکن در شرایط فعلی چیست؟
فروش روزانه ۱.۵میلیون بشکه نفت با نرخ ۵۴دلار
اثرات مثبت سیاست‌های بانک مرکزی در ثبات بازار اثرات مثبت سیاست‌های بانک مرکزی در ثبات بازار ارز
نرخ ارز در بازار واقعی نیست/ اختلاف قیمت میان بازار و نیما پر می‌شود؟
ثبات دلار در کانال 11هزار تومان ثبات دلار در کانال 11هزار تومان
مهم‌ترین کالاهایی که ارز خود را از نیما گرفتند
تغییر اولویت ها به تولید و رشد اقتصادی در پی ثبات نسبی ارزی
زندگی 77درصد تهرانی‌ها در خانه‌های زیر 100 مت زندگی 77درصد تهرانی‌ها در خانه‌های زیر 100 متر

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

بهار نرگس زارهای خوسف
322 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار در سنندج پرداخت شد
ریزش 5/2میلیون‌نفری مسافران هوایی
افزایش فشارهای اقتصادی و دوراهی بنگاه یا کارگر
مقاومت کشورهای عضو اوپک، شکستی دیگر را برای آمریکایی‌ها رقم زد
آرامکو، عربستان را به مرکز انرژی‌های تجدیدپذیر تبدیل می‌کند
توصیه به خریداران بیت کوین و ارزهای دیجیتالی
نوبت بعدی عرضه نفت خام در بورس کی است؟
تیک افزایش قیمت، اقتصاد ایران را رها می‌کند؟
رشد قیمت مسکن به جنوب شهر سرایت کرد+ آمار
چشمهایی که به دنبال نرخ ارز می‌دوند
فروش نفت که نشد کار!
کسانی که بحث قرارداد موقت را پیش کشیدند، زیرآب قانون کار را زدند
بالاترین فرسایش آب و خاک دنیا در ایران است
8 هزار روستا با تانکر آبرسانی می شود