دوشنبه 2 اردیبهشت 1398

نپیوستن به FATF چگونه حلقه تحریم‌ها را محکم‌تر می‌کند؟

کمتر از 20 روز به زمان پایان دوره تمدید ایران برای تعلیق موقت از لیست سیاه باقی مانده است. گروه ویژه اقدام مالی برای دومین بار مهلت تعلیق ایران از لیست سیاه را تمدید کرد تا در این زمان ایران ایرادات فنی برای اجرای توصیه‌های 40گانه FATF را برطرف کند، اما رفع این اشکالات با مخالفت منتقدان داخلی به حالت معلق درآمده است.

بازار | اقتصاد آنلاین | 7 ماه پیش |9/13/2018 6:34:27 AM 2097 بازدید

نپیوستن به FATF چگونه حلقه تحریم‌ها را محکم‌تر می‌کند؟

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، دولت ایران برای پیوستن به این سازمان، چهار اقدام باید انجام می‌داد؛ ارسال دو لایحه اصلاح قانون به مجلس و دو لایحه الحاق به کنوانسیون‌های بین‌المللی. لایحه اصلاح قانون منع تأمین مالی تروریسم گرچه در مجلس رأی موافق را کسب کرد، اما از طرف شورای نگهبان رد شد. «کنوانسیون منع تأمین مالی تروریسم» و «کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته» هم یکی در مجمع تشخیص مصلحت نظام است و دیگری قرار است بعد از دو ماه مسکوت‌گذاشتن بعد از تعطیلات مجلس  بررسی شود. بهاءالدین هاشمی، کارشناس اقتصاد پولی، معتقد است ممکن است طی انجام مذاکرات تعلیق ایران باز هم یک فرصت کوتاه برای تمدید کسب کند، اما اگر روند رفع ایرادات فنی در ایران به روال کنونی ادامه یابد، احتمال بازگشت ایران به لیست سیاه بسیار قوی است. به اعتقاد او در  دوره‌ای که اقتصاد کشور با تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا مواجه است، مخالفت با پیوستن ایران به این گروه ویژه حلقه تحریم‌ها را محکم‌تر می‌کند؛ این بار نه با تصمیم آمریکا، بلکه از طریق خودتحریمی.

ماجرای بی‌پایان ایرادات

گروه ویژه اقدام مالی در سال 1989 برای مبارزه با پول‌شویی تأسیس شد و یک دستورالعمل 40گانه است که همه کشورهای عضو ملزم به اجرای این توصیه‌ها هستند و عملکرد کشورهای مختلف را براساس میزان به‌کارگیری این توصیه‌ها ارزیابی می‌کند. اگرچه توصیه‌های 40گانه FATF از منظر حقوق بین‌المللی نمی‌تواند برای کشورها الزام قانونی ایجاد کند، اما این توصیه‌ها جزء حقوق نرم دسته‌بندی شده‌اند و بنابراین ضمانت اجرای قوی دارند.  پیروی‌نکردن از توصیه‌های این گروه کاری اقدام مالی و در نتیجه آن برخورد FATF با کشوری که همکاری نمی‌کند، می‌تواند آن کشور را در انزوای مالی قرار دهد. ایران نخستین‌بار در سال 2009 میلادی در فهرست کشورهایی قرار گرفت که FATF نسبت به آنها ابراز نگرانی کرد. پس ‌از آن در سال‌های 2013-2016 ایران به عنوان کشور دارای خطر راهبردی معرفی شد و از آن زمان تاکنون وضعیت ایران از منظر FATF در حالت تعلیق است. دولت ایران برای پیوستن به این سازمان، چهار اقدام را در دستور کار خود قرار داد؛ دو لایحه اصلاح قانون به مجلس ارسال کرد و دو لایحه الحاق به کنوانسیون‌های بین‌المللی. یکی از این دو «کنوانسیون منع تأمین مالی تروریسم» (CFT) و دومی «کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته» است که اصطلاحا به آن پالرمو می‌گویند. اما این لوایح با موجی از مخالفت داخلی همراه شد. مخالفان معتقدند پیوستن ایران به FATF امکان‌های ایران را برای دورزدن تحریم‌ها سلب می‌کند. اگرچه مجلس لایحه پالرمو را تصویب کرد، اما شورای نگهبان آن را رد کرد، اما با پافشاری مجلس این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت.  همچنین مجلس درباره‌ «الحاق به کنوانسیون منع تأمین مالی تروریسم» (CFT)، تصمیم گرفت آن را دو ماه مسکوت بگذارد که موعد دوماهه به سر رسیده و قرار است بعد از تعطیلات مجلس بررسی شود.

دورزدن تحریم یا تحریم خودخواسته؟

کمیل طیبی، کارشناس اقتصاد بین‌الملل از تبعات منفی بازگشت ایران به لیست سیاه می‌گوید و معتقد است این اتفاق موانع و محدودیت‌های جریان مالی ایران به جهان را با مشکلات مضاعفی مواجه خواهد کرد. او اظهار کرد: مخالفت داخلی با FATF مصداق یک خودتحریمی است و نشان می‌دهد ما به دست خود در حال به انزواکشیدن ایران از بازارهای جهانی هستیم. ما به جای آنکه به دنبال مذاکره و تمهید راه‌های قانونی برای مقابله با تحریم باشیم، گویی تلاش می‌کنیم روابط مالی را به طور غیررسمی پیگیری کنیم. این مسیر دستاوردی به جز فساد و ایجاد هزینه برای ما ندارد. باید این واقعیت جهانی را بپذیریم که هرچه هویت آمار و اطلاعات در بازار شفاف‌تر باشد، می‌توان سیاست‌گذاری دقیق‌تری انجام داد و ایران نمی‌تواند از این قاعده مستثنا باشد. آنچه مخالفان FATF از امکان دورزدن تحریم می‌گویند، عملا تبلیغ و پروارکردن یک بازار واسطه و دلالی است که امکان انتقال فناوری و تولید مولد را ندارد. اگر ایران به لیست سیاه بازگردد، عملا خودخواسته اعلام تحریم کرده است. بهاءالدین هاشمی، کارشناس اقتصاد مالی، نیز  از خطرات نپیوستن ایران به FATF می‌گوید. او با اشاره به وضعیت کنونی فرایند الحاق ایران به این گروه ویژه، گفت: امیدوار هستیم لوایح لازم در مدت باقی‌مانده به تصویب مجلس برسد و بتوان به FATF اعلام کرد که منتظر رأی شورای نگهبان هستیم، ضمن اینکه ممکن است طی مذاکره این گروه یک فرصت تمدید دیگر به ایران بدهد، اما اگر ایران به FATF  نپیوندد، در روزهایی که ما با تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران مواجه هستیم، همان بانک‌هایی که می‌خواهند با ما کار کنند از جمله بانک‌های اروپایی به دلیل اجرای توصیه‌های FATF و حضور ما در لیست سیاه امکان انجام مراوده با ایران را ندارند و در صورت برقراری هرگونه معامله‌ای تحریم می‌شوند. او درباره محتوای مخالفت منتقدان داخلی با FATF بیان کرد: یکی از مواردی که مورد تردید قرار گرفته، بحث شناسایی بانک‌هایی است که به تعبیر FATF درحال تأمین مالی تروریسم هستند. اولا که ممکن است تعریف هر کشور از تروریسم متفاوت باشد و دوما ما متعهد به اجرای توصیه‌های 40 گانه می‌شویم اما به این معنا نیست که لازم باشد همه اطلاعات محرمانه را به آنها ارائه کنیم کمااینکه بسیاری از کشورها این عمل را انجام نمی‌دهند.

هاشمی اضافه کرد: موضوع دیگر این است که مخالفان می‌گویند اگر به FATF بپیوندیم، امکان دورزدن تحریم را از دست می‌دهیم. باید به آنها پاسخ داد که کشف اطلاعات امروز در دنیا آن‌قدر ساده است که هیچ اطلاعاتی دیگر سری تلقی نمی‌شود. ما باید از مسیرهایی مانند تعهدات ارزی، معاملات محلی و ارتباط با بانک‌های عامل کارگزار در کشورهای دوست به دنبال راه‌های جایگزین ارتباط مالی در دوران تحریم باشیم، وگرنه مسیرهایی که در دوره تحریم قبلی برای دورزدن تحریم استفاده می‌شد امروز قدرت تأثیرگذاری چندانی ندارند، ضمن اینکه ما را با یک اقتصاد فسادزا و واسطه‌ای مواجه می‌کند. مخالفت با FATF  هیچ دریچه‌ای به روی ما نمی‌گشاید و فقط حلقه تحریم را محکم‌تر می‌کند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

طلای آب شده سر و صدا به پا کرد!
زنگ خطر برای مستاجران به صدا در آمد زنگ خطر برای مستاجران به صدا در آمد
عضو گروه مشاوران رشد جهانی: اقتصاد آمریکا رو به رکود است
نگرانی نفتی واشنگتن و گفت وگوی تلفنی ترامپ با نگرانی نفتی واشنگتن و گفت وگوی تلفنی ترامپ با ژنرال حفتر
آی‌ او اسی‌ها بیکار شدند
مرکز تجاری ایران درباکو افتتاح شد مرکز تجاری ایران درباکو افتتاح شد
بررسی بازار طلا و سکه در هفته گذشته بررسی بازار طلا و سکه در هفته گذشته
قیمت دلار دارای حباب است
قیمت دلار دارای حباب است
مشاور استاندار: امکان فاجعه زیست محیطی در هور مشاور استاندار: امکان فاجعه زیست محیطی در هورالعظیم وجود دارد
غول‌ لاکچری‌پسند
جزییات تاثیر اجرای عملیات بازار باز/ نرخ سود جزییات تاثیر اجرای عملیات بازار باز/ نرخ سود بانکی دامنه تعیین شده خواهد داشت
رونمایی از علت اصلی تورم در اقتصاد ایران
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
گوشی 5G ارزان قیمت هواوی در راه است

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

بیش از 5 هزار واحد مسکونی در کامیاران مقاوم سازی شد
دستور رئیس‌جمهور برای کاهش رسوب 85 هزار کانتینر کالا در گمرکات
تورم ماه اول امسال اعلام شد/ افزایش نرخ تورم خانوارهای کشور
زور دلالان از دلار هم بیشتر است
افزایش نرخ تورم ژاپن
تمام دستگاه های اجرایی البرز در حمایت از تولی تمام دستگاه های اجرایی البرز در حمایت از تولید پای کار هستند
اعلام تسهیلات بلاعوض و ارزان قیمت سیل زده در هفته آینده
قطعات چقدر از قیمت خودرو را تشکیل می‌دهند؟
چرا حال بازار خودرو خوب نمی‌شود؟
کدام بازار در فروردین روی خوش به سرمایه‌گذاران نشان داد؟
اعلام آخرین وضعیت ابزار مالی اروپا از زبان نهاوندیان
اعزام نیروی انسانی به خارج از کشور؛ آری یا نه؟
نرخ سود بانکی، دامنه‌ای می‌شود
نرخ سود بانکی، دامنه‌ای می‌شود
معطلی۴ساله اجرای مالیات برخانه‌های خالی معطلی۴ساله اجرای مالیات برخانه‌های خالی