یکشنبه 5 اسفند 1397

مرتضی بانک: هرمزگان می تواند اقتصاد کشور را اداره کند

مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: ظرفیت استان هرمزگان به تنهایی می تواند اداره کشور را تضمین کند و شعار هم نیست.

بازار | ایرنا | 6 ماه پیش |8/16/2018 7:11:49 PM 628 بازدید

مرتضی بانک: هرمزگان می تواند اقتصاد کشور را اداره کند
به گزارش ایرنا مرتضی بانک روز پنجشنبه در شورای اداری جزیره کیش افزود: همین استان هرمزگان با قابلیت های منطقه ای خود و داشتن مناطق آزاد قوی برای تامین نیازهای این کشور به تنهایی کافی است و بقیه استانها را برای موقعیت های دیگر و توسعه عناصر دیگر بکار گرفت.
وی اظهار داشت: امروز شرایط کشور شرایط سختی است و اگر این موقعیت درست مدیریت شود مشکل زا نیست چرا که محدودیتی که بخواهد ما را زمین گیر کند نداریم.
بانک گفت: موقعیت ایجاد ش
ه را می توانیم برای ساخت کشور و توسعه برنامه ها داشته باشیم و بدون تردید این سختی به معنای تسلیم شدن و محدود شدن نیست و راه پیدا می کنیم.
مشاور رییس جمهوری تاکید کرد: به دلیل انسجام وحدت و استفاده از فرصت ها در 40 سال گذشته توانستیم از فراز و نشیب ها عبور کنیم.
وی گفت: 15 کشور در موقعیت های مختلف همسایگی کشور قرار دارند که بهترین فرصت برای ایران است.
وی اظهار داشت: مناطق آزاد یک یار کوچک برای بقیه دستگاه ها هستیم تا از این ظرفیت در کنار سیستم های مدیریت بتوان بهتر استفاده کرد.
وی ادامه داد: امروز شرایط ویژه ای داریم و دولتمردان کشور و مردم ما در مقابل این شرایط سر خم نمی کنند و هیچگاه مایوس نمی شوند.
وی گفت: از این شرایطی که دشمن و مخالفان ایجاد کردند با درایت دولتمردان و مسوولان با وحدت و انسجام و با همت و تلاش عبور خواهیم کرد.
بانک اظهار داشت: مهم این است از این ظرفیت ها به خوبی استفاده و بتوانیم مسایل را حل و فصل کنیم .
وی یاد آور شد: این نگرانی که از داخل وارد می شود که همه راهها بسته است، در واقع یک مانع در امور و عاملی برای آسیب پذیر کردن شرایط روانی در کشور است و فعالان اقتصادی و مدیران نیز نباید به این شرایط دامن بزنیم.
وی گفت: موقعیت و ظرفیت جهانی و بین المللی و قدرت ارتباطات و سیستم های الکترونیکی نمی تواند به هیچ کشوری قدرت دهد که همه اینها را در اختیار خود قرار دهد.
بانک افزود: مناطق آزاد ما ظرفیت بسیار خوبی برای سرمایه گذاری هستند و یکی از برنامه ها و تلاش هایی که انجام دادیم این بود که در شرایط کنونی مدیریتشان را حفظ کنیم.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: ورود و خروج کالا و ارز موضوعی است که باید کنترل می‌شد و کسی هم مخالف این موضوع و ثبت سفارش نیست اما چهارچوب مناطق آزاد بایستی رعایت شود.
مشاور رئیس جمهوری تاکید کرد: در شرایط سختی که وجود داشت ما در رابطه با حفظ قوانین و مقررات مناطق آزاد توفیقات خوبی از جمله ثبت سفارش داشتیم که به روز عمل می‌کند.
بانک اظهار داشت: هزینه گردشگری باید در کشور پایین بیاید و مقصد گردشگری تعریف کنیم تا ذینفعان ما این مقصد ها را هدف گردشگری خود قرار دهند.
وی گفت: شرایط کنونی به خاطر وضعیت ارزی کشور بهترین فرصت برای جذب گردشگران داخلی و خارجی است و بدون تردید گردشگران ایرانی اقبال بیشتری پیدا خواهند کرد.
وی افزود: استفاده از منابع مالی غیر مستقیم با احصا و فعال کردن آن با ورود به بازار پولی و مالی و استفاده از اوراق قرضه یکی از نیازهای جدی فعالیت در مناطق آزاد می باشد.
بانک اظهار داشت: ۱۵ هزار میلیارد ریال سرمایه در کشور وجود دارد که می توان با استفاده از این فرصت های مالی و پولی از آن استفاده کرد.
وی گفت: بورس نیز یک زبان بین المللی است که ظرفیت خوبی برای کیش و مناطق آزاد خواهد بود و در چهار ماه آینده اگر بازار بورس بین المللی در جزیره فعال شود می تواند شرایط جدیدی را برای کشور ایجاد کند.
وی در ادامه تصریح کرد: ایجاد پنجره واحد خدماتی از دیگر اقداماتی است که در دستور کار مناطق آزاد قرار گرفته است و ذینفعان باید وقتی وارد منطقه می شوند از یک شرایط یکسان بهره ببرند که امیدواریم تا یک سال دیگر این پنجره واحد عملیاتی شود.
وی نباید اجازه داد اعتماد سرمایه گذار که بر اساس قانون اعتماد کرده دچار خدشه شود.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی خاطر نشان کرد: امروز علاوه بر دستگاه‌های اجرایی برخی دستگاه‌های نظارتی و غیره نیز با شرایط مناطق آزاد آشنایی و آگاهی لازم را ندارند و گاهی برخی فکر می‌کنند مثلا قاچاق فقط در مناطق آزاد رخ می دهد.
بانک با بیان این مطلب تاکید کرد: با همه محدودیت ها مناطق آزاد موفقیت زیادی کسب کرده اند به طوری که ۱۴۰۰ واحد صنعتی با ۲۸۰ هزار نفر در این مناطق در حوزه خدمات ، تولید، کشاورزی و صنعت فعالیت دارند و تنها بخش کمی در حوزه تجارت و خرده‌فروشی عمل می‌کنند.
وی با بیان این مطلب افزود: اما هر روز شاهد برخی تبلیغات منفی نسبت به مناطق آزاد هستیم که برخی افراد می‌خواهند آدرس غلط بدهند.
وی با بیان این مطلب اظهار داشت: 8600 کیلومتر مرز در کشور وجود دارد اما برخی فکر می کنند که تنها در محدوده 300 کیلومتری مناطق آزاد قاچاق وارد کشور می‌شود، در حالی که همه دستگاه‌های نظارتی در مناطق آزاد مستقر هستند و در دیگر نقاط مرزی این میزان نظارت کمتر است.
مشاور رئیس جمهوری گفت: یکی از کارهای مهمی که در مناطق آزاد در حال شکل‌گیری است ایجاد صندوق حمایت و ضمانت است که تولیدکنندگان بایستی پای کار بیایند و آن را تشکیل دهند.
وی ایجاد اکوسیستم کسب و کار فعال در مناطق آزاد را از دیگر برنامه ها عنوان کرد و افزود: توسعه مراکز نوآوری و فناوری از دیگر اقداماتی است که باید در مناطق آزاد به آن توجه جدی شود.
وی همچنین کارت گردشگری را کار بزرگی در رونق گردشگری داخلی برشمرد و اظهار داشت: با همکاری بانک مهر این مهم صورت گرفت و بر این اساس تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال به هر گردشگر کارمند و کارگر وام با کارمزد ۴ درصد پرداخت می‌شود که برای مناطق آزاد و مناطق گردشگری کشور قابل استفاده می باشد.
سالانه بیش از یک میلیون و 700 هزار گردشگر داخلی و خارجی از این جزیره مرجانی بازدید و از ظرفیت های مختلف طبیعی ،تفریحی و گردشگری آن استفاده می کنند.
جزیره کیش با مساحت 91.5 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 40 هزار نفر در 18 کلیومتری کرانه جنوبی ایران در محدوده شمالی آب های نیلگون خلیج فارس واقع است.
6993
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

چشم انداز نامساعد اقتصاد جهانی به نفع طلا، به ضرر سهام
علم الهدی: مرز مملکت دست کیست که گوسفند قاچاق می‌کنند؟
بهترین شهرهای آسیایی برای کار و زندگی بهترین شهرهای آسیایی برای کار و زندگی
عملیات ساخت 12هزار مسکن محرومان سیستان و بلوچ عملیات ساخت 12هزار مسکن محرومان سیستان و بلوچستان آغاز شد
پیشنهاد افزایش 30درصدی دستمزد98
تمدید مجدد تعلیق ایران از لیست سیاه FATF
«ثتران» کامیاب در مزایده/ «غبشهر» از دلایل انحراف از پیش بینی گفت
بغداد به واردات انرژی از ایران ادامه می‌دهد بغداد به واردات انرژی از ایران ادامه می‌دهد
55هزار دستگاه عابربانک در ایران فعال است
واکنش بانک مرکزی به تصمیم گروه ویژه اقدام مالی درباره ایران
یورو بر روی ریل صعودی
روز قرمز بازارهای جهانی
قیمت طلا و سکه در اولین روز هفته قیمت طلا و سکه در اولین روز هفته
شناسایی 14 منطقه برای محرومیت زدایی/ در قلعه شناسایی 14 منطقه برای محرومیت زدایی/ در قلعه گنج چه می گذرد؟
تشریح جزئیات عرضه نفت در بورس از زبان یک نمای تشریح جزئیات عرضه نفت در بورس از زبان یک نماینده مجلس

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

ذوالقدر: دولت برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی اقدامی فوری و ضربتی انجام دهد
پرونده پرهیاهوی خصوصی‌سازی باطل می‌شود؟
زراعت صنوبر، حفظ منابع طبیعی همراه با درآمد و اشتغالزایی
خلخال رتیه اول مقاوم سازی مسکن استان اردبیل را کسب کرد
کارگران به ریال کار و به دلار خرج می‌کنند!
افزایش نرخ ارز دامن سیگار را هم گرفت!
راه‌های قانونی برای پول‌شویی
نسل آبزیان را نابود نکنید!
رونق دست‌دوم‌فروشی در سایه گرانی لوازم خانگی
برخی سیاست‌گذاران بازار خودرو را آشفته می‌کنند
بارسنگین زندگی بر دوشِ مردمانِ مرزنشین
فشار تورمی روی دوش حقوق‌بگیران
افزایش نرخ ارز دامن سیگار را هم گرفت!
حقوق کارگران به ریال اما خرجشان به دلار است!
عواملی که به افزایش قیمت خودرو دامن زده‌اند؟