جمعه 28 تیر 1398

اتاق بازرگانی فارس نسبت به تحولات ارزی بی تفاوت نبود

رئیس اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و تجارت فارس گفت: این اتاق طی هفته های اخیر در مقابل تحولات اقتصادی و ارزی کشور بی تفاوت نبود و راهکارها و پیشنهادهای را برای برون رفت از این وضعیت به مسئولان استانی و کشوری ارائه کرد.

بانک وبیمه | ایرنا | 11 ماه پیش |8/15/2018 9:38:31 PM 1109 بازدید

اتاق بازرگانی فارس نسبت به تحولات ارزی بی تفاوت نبود
به گزارش ایرنا، جمال رازقی چهارشنبه در نشستی خبری در شیراز افزود: در مرتبه نخست اعلام سیاست های جدید ارزی از سوی دولت، ما طی نامه ای به معاون اول رئیس جمهوری پیشنهاد دادیم که برای بازار ثانویه ارز هیچ نرخی تعیین نشود و ارز چهار هزار و 200 تومانی را فقط برای کالاهای اساسی اختصاص دهند و اجازه داده شود که قیمت ارز در بازار ثانویه هم طبق اصل عرضه و تقاضا تعیین شود.
وی ادامه داد: در پیشنهادهای خود مطرح کردیم که چون پتروشیمی ها و فولادی ها از مواد اولیه ارزان قیمت استفاده می کنند بنابراین متعهد شوند که ارز حاصل از فروش خود را به نرخ چهار هزار و 200 تومان تحویل دولت دهند.
او اظهار داشت: در بسته جدید ارزی نیز که از 16 مردادماه جاری اجرایی شد آن مواردی که ما قبلا پیشنهاد کرده بودیم که ارز چهار هزار و200 تومانی تنها به کالاهای اساسی اختصاص یابد لحاظ شده با این تفاوت که گفته شده که پتروشیمی ها و فولادی ها ارز خود را وارد بازار ثانویه کنند.
وی گفت: از آنجا که با صادرات معمول در بخش صنایع کوچک، صنایع متوسط و بخش کشاورزی رقمی حدود 20 میلیارد دلار و از صادرات پتروشیمی ها و فولادی ها هم حدود 30 میلیارد دلار و جمعا حدود 45 تا 50 میلیارد دلار ارز وارد بازار ثانویه می شود، این رقم قطعا پاسخگوی نیاز معمول ارزی کشور خواهد بود.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس افزود: بنابراین بر اساس سیاست های جدید، عرضه ارز در بازار ثانویه بیش از تقاضا برای آن می شود و این باعث تعدیل اساسی نرخ ارز در بازار آزاد خواهد شد.
رازقی ادامه داد: یکی از موارد دیگری که در پیشنهادهای خود مطرح کردیم این بود که پتروشیمی ها و فولادی ها ارز خود را به قیمت چهار هزار و 200 تومان به دولت بدهند و در عوض دولت هم مواد اولیه، ماشین آلات و قطعات یدکی مورد نیاز آنها را با ارز چهار هزار و 200 تومان در اختیار آنها قرار دهد در حالی که بر اساس بسته جدید، آنها باید ارز مورد نیاز برای تهیه مواد اولیه و ماشین آلات را از بازار ثانویه تامین کنند.
وی، با اشاره به ارتقای رتبه‌ کسب و کار استان فارس، این اتفاق را حاصل همدلی و همکاری ایجاد شده در این استان دانست و تصریح کرد: این موضوع نیز همانند پیشنهادهای اتاق بازرگانی فارس به مسئولان کشوری که تاثیرات مثبتی در عرصه ملی داشت سبب ایجاد یک تحول در حوزه اقتصادی استان و بهبود فضای کسب و کار شد.
**رسانه ها در بحث مبارزه با فساد به وظیفه خود عمل کنند
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس، با اشاره به اینکه رسانه ها به بحث مبارزه با فساد به عنوان یک وظیفه باید توجه جدی داشته باشند گفت: اگر اصل را بر مبارزه با فساد بگذاریم، وظیفه رسانه ها ایجاد یک فضای شفاف است.
رازقی اظهار داشت: هرچند رسانه ها ممکن است در این راه با مشکلاتی هم مواجه شوند اما همه باید کمک کنیم که فضای کشور به سمتی برود که همه از برخورد رسانه با فساد حمایت کنند.
**در فضای کنونی انسجام ملی باید حفظ شود
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس، شرایط اقتصادی کشور در مقطع فعلی را برای مردم بسیار سخت دانست و گفت: در کنار شفاف سازی و بیان واقعیات جامعه باید به گونه ای عمل کنیم که انسجام ملی حفظ شود.
رازقی افزود: امروز حفظ کشور بر همه ما واجب است و باید با در نظر گرفتن مصلاح کشور در شرایط فعلی، فساد نهادینه شده در کشور نیز با جدیت پیگیری شود.
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس هم گفت: در شرایط فعلی لازم است که همه پای کار بیایند و با احساس مسئولیت بیشتر به وظیفه خود عمل کنند.
محمد صادق حمیدیان افزود: امروز شرایط خاصی را تجربه می کنیم و امیدواریم بتوانیم با کمک یکدیگر این مسیر و راه را به سلامت طی کنیم.
6122/ 2027
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

اصلاح ساختاری بودجه در این مقطع تاریخی ضروری است
توصیه رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره خ توصیه رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره خرید طلا/ حباب سکه به 170هزار تومان رسید
واکاوی دلایل کاهش نرخ ارز در بازار واکاوی دلایل کاهش نرخ ارز در بازار
بانک مرکزی از اهرم مالیات برای بازگشت ارز صادراتی استفاده کند
یادداشت رییس کل بانک مرکزی مورد تحولات اخیر ب یادداشت رییس کل بانک مرکزی مورد تحولات اخیر بازار ارز
نوسان بازار امری طبیعی است/ بازدهی 40درصدی شاخص تا پایان سال
بانک مرکزی از اهرم مالیات برای بازگشت ارز صاد بانک مرکزی از اهرم مالیات برای بازگشت ارز صادراتی استفاده کند
رئیس جمهور سابق اکوداور مداخله آسانژ در انتخا رئیس جمهور سابق اکوداور مداخله آسانژ در انتخابات آمریکا را برعلیه کلینتون تایید کرد
۹۴ درصد تسهیلات اشتغال در بهزیستی خراسان جنوب ۹۴ درصد تسهیلات اشتغال در بهزیستی خراسان جنوبی جذب شد
شرایط متفاوت تقسیم سود سهام شرکت ها برای امسا شرایط متفاوت تقسیم سود سهام شرکت ها برای امسال
روحانی: ایجاد تسهیلات برای نسل جوان از افتخار روحانی: ایجاد تسهیلات برای نسل جوان از افتخارات دولت‌ است
قیمت‌ مسکن تابع ارز نیست
همه چیز درباره قطعنامه 598
آمریکا ۵ فرد و هفت شرکت را به اتهام نقض تحریم آمریکا ۵ فرد و هفت شرکت را به اتهام نقض تحریم‌های ایران تحریم کرد
معاون وزیر راه:ساخت و سازهای غیر مجاز از مشکلات عمده مسجدسلیمان است

جدیدترین اخبار اقتصادی روز