پنجشنبه 1 فروردین 1398

همزمان بودن شدت‌ مصرف انرژی با اوج تولید انرژی‌ خورشیدی/باورهای نادرست درباره خاموشی‌های اخیر

در حالی شهرهای ایران با خاموشی مواجه شده‌اند که ایران دارای پتانسیل‌های عظیم انرژی خورشیدی است و تونل‌های باد در اکثر کلانشهرها وجود دارد و به اعتقاد مدیرعامل انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران، زمان شدت مصرف در زمان اوج تولید انرژی‌های تجدیدپذیر خورشیدی و بادی رخ می‌دهد که می‌توان با توسعه فناوری‌های این حوزه از شدت مصرف کاست.

انرژی | ایسنا | 8 ماه پیش |7/22/2018 12:40:57 AM 1109 بازدید

همزمان بودن شدت‌ مصرف انرژی با اوج تولید انرژی‌ خورشیدی/باورهای نادرست درباره خاموشی‌های اخیر

دکتر مسلم موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به مزیت‌های ایران در حوزه انرژی تجدیدپذیر، گفت: همانطور که کشور در حوزه سوخت‌های فسیلی مانند نفت و گاز کشوری غنی است و رتبه اول را داریم، در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر مانند انرژی‌های بادی و خورشیدی، زیست توده (استحصال انرژی از پسماندهای شهری و کشاورزی) نیز پتانسیل‌های بالایی داریم که متاسفانه تاکنون مغفول مانده است.

وی با اشاره به مزایای انرژی‌های تجدیدپذیر خاطرنشان کرد: این نوع انرژی‌ها دارای مزایای اقتصادی است، به این معنا که با توجه به پیشرفت فناوری‌های مربوط به این حوزه در دنیا، هزینه‌های خرید به ازای هر کیلووات به شدت در حال کاهش است، به طوری که هزینه سرمایه‌گذاری در پنل‌های فتوولتائیک در 5 سال اخیر 40 درصد کاهش یافته است.

موسوی با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌ها در 5 سال آینده هزینه‌های سرمایه‌گذاری در این حوزه به میزان 40 درصد کاهش پیدا می‌کند، ادامه داد: در حال حاضر قیمت‌های انرژی خورشیدی به کمتر از هزار دلار به ازای هر کیلووات رسیده است و اگر این روند توسعه یابد، با فناوری‌های فسیلی مانند نیروگاه‌های گازی و سیکل ترکیبی قابل رقابت خواهد شد.

وی استفاده از انرژی تجدیدپذیر را منجر به کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی در نیروگاه‌های گازی و سیکل ترکیبی دانست و یادآور شد: این امر مزیت بالایی دارد چون کشور می‌تواند از سوزاندن نفت و گاز و گازوئیل در نیروگاه‌ها جلوگیری کند و با صادرات و یا تبدیل آنها به محصولات با ارزش‌تر بتواند ارزش افزوده تولید کند.

مدیر عامل انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران، اشتغال‌زایی بالا برای دانش‌آموختگان دانشگاهی را از دیگر مزایای انرژی‌های تجدیدپذیر عنوان کرد و افزود: فناوری‌های خورشیدی 7 تا 8 برابر فناوری‌های گازی اشتغال‌زایی ایجاد می‌کنند.

موسوی با اشاره به مزایای زیست محیطی انرژی‌های تجدیدپذیر خاطر نشان کرد: با توجه به تعهدات کشور به کاهش گازهای گلخانه‌ای در مراجع بین‌المللی استفاده از این منابع تجدیدپذیر در این زمینه می‌تواند موثر باشد.

امکان تولید پراکنده انرژی در کشور با تجدیدپذیرها

موسوی قابلیت تولید پراکنده را از دیگر مزایای فناوری‌های فتوولتائیک و بادی نام برد و اضافه کرد: این منابع به ما امکان تولید انرژی در محل مصرف را می‌دهد، به همین دلیل موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های انتقال و توزیع نیروی برق می‌شود.

وی اظهار کرد: استفاده از این فناوری‌ها در مراکز حساس و کلیدی مانند بیمارستان‌ها استقلال تامین انرژی را برای آنها فراهم می‌کند، ضمن آنکه این مراکز در مواقع حساس و بحرانی کارکردهای خود را از دست نخواهند داد.

مدیر عامل انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ادامه داد: با توجه به سیاست‌های اخیر دولت در زمینه خرید برق تجدیدپذیر در سال‌های اخیر، اگر هر خانواده 5 کیلووات مصرف انرژی دارد، اگر از سیستم‌های فتوولتائیک استفاده کند و برق تولیدی را به دولت بفروشد، هر خانواده می‌تواند منابع درآمدی برای خود ایجاد کند.

وی در عین حال تاکید کرد: از آنجایی که کشور در منابع نفت و گاز غنی است، به نوعی تامین انرژی کشور "تک منبعی" شده است و این امر از لحاظ مسایل پدافند غیر عامل‌ مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. ولی تنوع بخشی به منابع انرژی برای کشور مفید است.

انرژی تجدید پذیر فناوری لوکس نیست

موسوی با بیان اینکه بسیاری تصور می‌کنند انرژی‌های تجدیدپذیر جزو فناوری‌های لوکس است، اضافه کرد: با توجه به توسعه فناوری‌هایی که در دنیا در این حوزه رخ داده است و با توجه به کاهش قیمت‌ها، دیر یا زود این فناوری‌ها در زندگی بشر جای خود را باز خواهند کرد و چه بهتر که ما از همین الان به فکر توسعه این فناوری‌ها در کشور باشیم.

وی ادامه داد: از سوی دیگر نیز باید توجه داشته باشیم که خرید فناوری و محصولات خارجی و استفاده از آنها هر چند که برای کشور مزیت داشته باشد، ولی مزایای آن به طور کامل عاید کشور نمی‌شود و لازم است اقدام به بومی‌سازی این فناوری‌ها در این حوزه کنیم. البته در سال‌های اخیر چند شرکت‌ دانش‌بنیان در این حوزه گام‌هایی برداشته‌اند و امیدواریم بیشتر شود.

باد و خورشید دو اولویت کشور در تجدیدپذیرها

مدیر عامل انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران در پاسخ به اینکه اولویت کشور در توسعه کدام نوع انرژی تجدیدپذیر باید قرار گیرد، پاسخ داد: اگر بخواهیم به توسعه فناوری توجه نکنیم، هر کدام از انرژی‌های تجدیدپذیر جایگاه خود را دارند.

وی به استحصال انرژی از پسماندهای شهری اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بسیاری از کلانشهرهای کشور مانند "تهران"،‌"اصفهان"، "مشهد" و "شیراز" و همچنین شهرهای شمالی کشور با معضلات زیست محیطی ناشی از دفع غیر بهداشتی پسماندهای شهری مواجه هستند؛ در حالی که استفاده از فناوری‌های این حوزه می‌تواند برای این مناطق مفید باشد.

موسوی ادامه داد: بسیاری از مناطق کشور در کانون‌های پرتابش خورشیدی قرار دارند که در چنین زمین‌هایی که امکان فعالیت صنعتی و کشاورزی وجود ندارد، می‌توان از آن برای احداث پنل‌های خورشیدی بهره‌برداری کرد.

وی وجود تونل‌های باد را از دیگر مزایای کشور در حوزه تجدیدپذیرها عنوان کرد و افزود: مناطقی چون خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، نواحی قزوین و منجیل دارای منابع لایزال بادی هستند که می‌توان از آن در جهت تولید انرژی تجدیدپذیر استفاده کرد.

موسوی اضافه کرد: اگر بخواهیم اولویت‌ها در این حوزه بر اساس توسعه فناوری و تجهیزات باشد، پیشنهاد می‌شود به سمت توسعه فناوری‌خورشیدی و بادی حرکت کنیم؛ چراکه اشتغال‌زایی این نوع فناوری‌ها از سایر فناوری‌ها بیشتر است، ضمن آنکه کشور در صنایع سنگین تجربیات خوبی دارد و می‌تواند در جهت ساخت توربین‌های بادی مگاواتی وارد شود و در حوزه فتوولتائیک به دلیل آنکه زنجیره کامل در کشور قابلیت ایجاد را دارد و با توجه به بازار مصرف بزرگی که در کشور داریم، می‌توانیم از فناوری‌های تولیدشده در حوزه انرژی خورشیدی بهره‌برداری کنیم.

وی خاطر نشان کرد: ایران در میان انرژی‌های تجدیدپذیر، پتانسیل‌های بالایی در انرژی‌های خورشیدی و بادی دارد و این امر بازار مصرف بزرگ و مقرون به صرفه بودن فناوری‌های این حوزه را به دنبال دارد.

گلوگاهی که موجب فراگیر نشدن فناوری خورشیدی و بادی شده است

مدیر عامل انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران با بیان اینکه در دنیا فناوری‌های مربوط به انرژی‌های تجدیدپذیر نسبت به فناوری‌های نیروگاهی نوظهورتر است،‌ گفت: در ایران نیز به دلیل ذخایر انرژی فسیلی، اولویت بر توسعه نیروگاه‌های فسیلی و در دهه 70 و 80 تمرکز بر توسعه نیروگاه‌های آبی بوده است.

وی مهمترین عامل عدم توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر را اعطای یارانه‌ها به سوخت‌های فسیلی دانست و اضافه کرد: این اقدام در راستای حمایت از مردم است، ولی به ضرر کشور است؛ چون یارانه‌های زیاد حوزه انرژی منجر به عدم بهینه‌سازی نیروگاه‌های برق شده است، به گونه‌ای که این نیروگاه‌ها با راندمان‌های پایین کار می‌کنند. ضمن آنکه موجب افزایش مصرف در بخش‌های خانگی، صنعتی و کشاورزی شده است.

موسوی یادآور شد: اگر قیمت‌های سوخت‌های فسیلی منطقی باشد، کاهش مصرف انرژی را به دنبال دارد و خاموشی‌هایی که الان با آن دست به گریبان هستیم، کاهش خواهد یافت.

به گفته وی، زمانی کاهش مصرف انرژی رخ می‌دهد که قیمت در حدی باشد که باعث شود تمام صنایع و کلیه ساختمان‌ها به سمت بهینه‌سازی مصرف و استفاده از فناوری‌هایی که منجر به کاهش مصرف انرژی می‌شود، حرکت کنند.

موسوی خاطر نشان کرد: همین عامل باعث شده که فناوری‌های مربوط به تجدیدپذیرها توسعه نیابند؛ چراکه وقتی قیمت انرژی نیروگاه‌های فسیلی پایین است، کسی ترغیب نمی‌شود که از فناوری‌های خورشیدی و بادی استفاده کند.

مدیر عامل انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران با بیان اینکه کشور صاحب فناوری‌های حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر نیست، ادامه داد: برای انتقال فناوری‌های این حوزه با توجه به شرایط خاص سیاسی و اقتصادی کشور مشکلاتی وجود دارد؛ ولی در سال‌های اخیر با اقدامات دولت در زمینه خرید برق تجدیدپذیر، گام‌های موثری در توسعه این فناوری‌ها در حال شکل‌گیری بود که با چالش‌های نقل و انتقالات مالی و تحریم‌های بانکی مواجه شدیم که بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی نمی‌دانستند که چگونه پول را به کشور وارد و چگونه درآمدهای خود را از کشور خارج کنند.

امکان رفع چالش خاموشی با توسعه فناوری‌های تجدیدپذیر

موسوی، پایین بودن قیمت انرژی در کشور را از چالش‌های موجود در کشور دانست که همین امر موجب شده است کسی دغدغه صرفه‌جویی انرژی را نداشته باشد و اظهار کرد: این رویکرد کشور را با شدت مصرف انرژی مواجه کرده است، به گونه‌ای که شدت انرژی به ازای هر یک واحد تولید در GDP 10 برابر کشورهای پیشرفته است.

وی با تاکید بر اینکه شدت انرژی 10 برابر کشور ژاپن است، افزود: به این معنا که برای تولید یک واحد محصول، 10 برابر آنها انرژی مصرف می‌کنیم، چون قیمت‌های انرژی پایین است و کسی به دنبال صرفه‌جویی انرژی نیست. از این رو به دلیل افزایش جمعیت، افزایش مصرف انرژی دارای شیب زیادی است و از سوی دیگر کاهش شدت انرژی نیز به دلیل عدم بهینه‌سازی رخ نمی‌دهد.

این فعال حوزه انرژی‌های تجدید پذیر اضافه کرد: این وضعیت موجب ورشکستگی صنعت برق می‌شود و از آنجایی که نمی‌تواند هزینه‌ها را پوشش دهد، تولید نیرو افزایش نیافته و منجر به خاموشی‌های اخیر شده است.

وی با اشاره به سخنان یکی از نمایندگان مجلس در زمینه عملکرد نادرست مسؤولان وزارت نیرو یادآور شد: عملکرد بد مربوط به ثابت نگهداشتن قیمت‌های انرژی است. در حال حاضر قیمت برق به ازای هر کیلووات ساعت 70 تومان است، ولی این عدد برای خود صنعت بعضا بیش از 300 تومان است.

مدیرعامل انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران، انرژی‌های خورشیدی را یکی از قابلیت‌های موثر در این حوزه عنوان کرد و ادامه داد: بر اساس مطالعات، اوج مصرف در ساعاتی است که اوج تولید انرژی خورشیدی (در ساعات ظهر تا بعد از ظهر) است.

وی با بیان اینکه در این زمان حدود 21 هزار مگاوات بار سرمایشی داریم که انرژی برق برای ایجاد سرمایش استفاده می‌شود و خاطر نشان کرد: در همین اوج مصرف، در همه نقاط کشور زمان اوج تولید انرژی خورشیدی است که می‌توانیم با استفاده از فناوری‌های فتوولتائیک و بادی اقدام به "پیک‌زایی" کنیم.

به گفته موسوی در بیشتر مناطق کشور اوج تولید انرژی بادی با اوج مصرف همسانی دارد، از این رو می‌توان از توبین‌های بادی و پنل‌های خورشیدی استفاده کرد.

بی‌ارتباط بودن خاموشی‌ها با تعهدات محیط زیستی ایران

مدیرعامل انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران همچنین به اخبار منتشر شده از سوی یکی از سایت‌های خبری در زمینه مرتبط بودن تعهدات ایران در کاپ 21 اجلاس پاریس با خاموشی‌های اخیر گفت: در این خبر اعلام شد که تعهد ایران در کاپ 21 به کاهش 12 درصدی گازهای گلخانه‌ای منجر به خاموشی‌های اخیر شده است که موضوعات این کنوانسیون هیچ ربطی به خاموشی‌ها و قطع برق اخیر ندارد.

وی ادامه داد: متاسفانه موضوعات فنی و تکنولوژی، مرتبط به موضوعات سیاسی می‌شود و به جای حل ریشه‌ای مسایل به حواشی پرداخته می‌شود.

موسوی با تاکید بر اینکه اجرای تعهدات ایران در کاپ 21 به نفع کشور و در جهت منافع مالی است، گفت: افزایش راندمان نیروگاه‌ها، بهینه‌سازی مصرف و افزایش فناوری‌های تجدیدپذیر همگی در جهت منافع ملی است.

نقاط ضعفی که باید برطرف شود

وی با بیان اینکه ما صاحب همه فناوری‌های مربوط به تجدیدپذیرها نیستیم، گفت: فناوری‌های این حوزه، فناوری‌های درون‌زا نیست و از سایر کشورها وارد شدند. به عنوان مثال فناوری‌های مربوط به انرژی‌های بادی از آلمان و دانمارک به کشور وارد شده است.

موسوی با بیان اینکه توربین‌های بادی در دو نوع "کیلوواتی" و "مگاواتی" تولید می‌شوند، ادامه داد: توربین‌هایی که در حد کیلوواتی است در کشور وجود دارد ولی تولید توربین‌های مگاواتی مهم است که فناوری‌هایی که در این زمینه در کشور وجود دارد، انتفال فناوری از کشورهای آلمان و دانمارک است.

وی با اشاره به وضعیت توسعه فناوری‌های خورشیدی در کشور گفت: در این حوزه شرکت‌هایی در کشور موفق به تولید سلول‌های خورشیدی سیلیکونی شدند، ولی حجم تولیدات آنها کم است و اخیرا شرکت‌هایی که وارد تولید پنل‌های خورشیدی شدند، سلول خورشیدی آن را از خارج وارد می‌کنند که این امر ارزش افزوده‌ای را ایجاد نخواهد کرد و زمانی ارزش افزوده به طور کامل کسب می‌شود که از سیلیس تا پنل خورشیدی در کشور بومی‌سازی شود.

موسوی با اشاره به توانمندی محققان کشور در این زمینه، ابراز امیدواری کرد که با حمایت مسوولان زمینه برای تولید و بومی‌سازی فناوری‌های این حوزه در کشور فراهم شود.

انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

کاهش تقاضا بازار ارز را سرد کرد/ درجا زدن نرخ کاهش تقاضا بازار ارز را سرد کرد/ درجا زدن نرخ روی کانال 13هزار تومان
صف گوشت جمع نشده، صف مرغ هم آمد! صف گوشت جمع نشده، صف مرغ هم آمد!
زنگ گرانی سوخت به صدا درآمد/نگرانی از کاهش مص زنگ گرانی سوخت به صدا درآمد/نگرانی از کاهش مصرف CNG به دنبال افزایش قیمت
زنگ گرانی سوخت به صدا درآمد/نگرانی از کاهش مص زنگ گرانی سوخت به صدا درآمد/نگرانی از کاهش مصرف CNG به دنبال افزایش قیمت
بی‌انصافی برخی تجار سبب بعضی مشکلات اقتصادی است
شرط بازگشت ارزش به پول ملی
بخشی از واردات خودرو به کشور آزادسازی می‌شود
انتقاد همتی از برخی اظهار نظرها در زمان آرامش بازار ارز
فرماندار:آبادان ظرفیت توسعه تجارت با استان بص فرماندار:آبادان ظرفیت توسعه تجارت با استان بصره عراق را دارد
وزیر کشور: بازار از کالاهای اساسی اشباع است
شرکت نفت 540 میلیارد به شهرداری‌های کهگیلویه شرکت نفت 540 میلیارد به شهرداری‌های کهگیلویه و بویراحمد کمک کرد
توزیع 100 هزار تن کنجاله سویا امروز در سطح کش توزیع 100 هزار تن کنجاله سویا امروز در سطح کشور
پایانی بر ستاره - مربع های مزاحم پایانی بر ستاره - مربع های مزاحم
هشدار درباره مرزهای زمینی و تورفروشی بدون «مج هشدار درباره مرزهای زمینی و تورفروشی بدون «مجوز پرواز»
اعتبار سفر رئیس جمهوری به 1669میلیارد تومان ا اعتبار سفر رئیس جمهوری به 1669میلیارد تومان افزایش یافت

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

رونق تولید مهم ترین اولویت مدیران قزوین در سال 98 است
مروری بر ۳۰ پیام نوروزی رهبر انقلاب
حقوق و مزایای کارکنان دولت در سال 97 به طول کامل پرداخت شد
پاسخگویی شبانه‌روزی وزارت راه و شهرسازی در ایام نوروز
پیام تبریک مدیرعامل بانک سینا به مناسبت نوروز 98
بازدید مدیرعامل بانک توسعه تعاون از شعب این بانک
هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی شب عید نداریم / شکر در آرامش
تحلیلی بر صنعت خودرو و حمل‌ونقل جهان
۲۹اسفند مظاهره و اتفاق حق‌ها/ ملی شدن نفت آغازگر حق‌طلبی بود
زمان پروار عشایر به چهار ماه کاهش یافت
رشد اندک معاملات مسکن/ پیش‌بینی قیمت مسکن در سال آینده
افزایش سقف وام نوسازی مسکن روستایی به 400میلیون ریال
افزایش سرمایه ٢٠٣ درصدی بانک صادرات ایران ثبت نهایی شد
رشد اندک معاملات مسکن
سوء استفاده از سفره نوروز نابخشودنی و با آن برخورد می شود