چهارشنبه 21 آذر 1397

رسانه‌ها افشاگری کنند!

«در فضای موزاییکی موجود، مسؤولان و نهادها، هر کاری کنند پیش چشم میلیون‌ها آدم است، واسطه‌ها از بین رفته‌اند. قبلا مسؤولان برای دیده شدن به رسانه‌ها می‌رفتند ولی امروزه هر مسؤولی، هر کاری انجام می‌دهد با موبایل نفر بغلی آمیخته شده؛ یعنی هر لحظه زندگی با افکار عمومی همراه است.» این صحبت‌ها در دومین نشست «رسانه، افکار عمومی و بازنمایی رویداد» عنوان شده است.

بازار | ایسنا | 4 ماه پیش |7/21/2018 5:26:27 PM 368 بازدید

رسانه‌ها افشاگری کنند!

به گزارش ایسنا، این نشست با حضور علی سرزعیم، معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سید محمد صادق الحسنی اقتصاددان، شهاب‌الدین طباطبایی روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، سعید لیلاز استاد دانشگاه شهید بهشتی، روزبه کردونی رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جمعی از فعالان حوزه رسانه‌ای در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سعید لیلاز در این نشست اظهار کرد: همه مسایل ایران، حتی بحران‌های زیست محیطی مانند آب، چاره دارد. یکی چاره‌اش پول است، یکی فناوری و ... ولی در مجموع مدیریت می‌خواهد و مدیریت باید بخواهد بحران را حل کند. 

او افزود: آینده این بحران‌ها بزرگ است اما هیچ یک غیرقابل حل نیست، بلکه بستگی به مدیریت ما دارد. همه بحران‌ها قابل حل است و چیزی تقصیر مردم نیست.

این اقتصاددان بحران جامعه امروز را ناشی از اهمیت ندادن به صداقت و آرمانگرایی و از خودگذشتگی ملت ایران دانست و با یادآوری صحبت‌های محمد علی رجایی در زمان جنگ، او را یکی از صادق‌ترین مسؤولان انقلاب اسلامی خواند.

او با بیان اینکه در حال حاضر در ایران، ذهن از ماده جلو زده است، خاطرنشان کرد: به لحاظ مادی در تمام پنج سال گذشته در تمام حوزه‌های عینی اقتصاد کلان و توزیع درآمد در حال پیشرفت بودیم. 

لیلاز افزود: در پایان سال ۹۶ نسبت به سال ۹۰ تولید ناخالص حدود ۱۵ درصد افزایش یافته و در این ۱۵ درصد، حداقل دستمزد طبقه کارگر ۳۰ درصد افزایش یافته است. بنابراین یک قطار در حال بهبود است و در طول این قطار، دستمزد طبقه کارگر با سرعت بیشتری افزایش یافته است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در این شرایط رو به بهبود، جو ناامیدی و یأس مردم را فرا گرفته است. سرعت بهبود معیشت از سرعت مطالبات و انتظارات مردم کمتر بوده و ما با وجود دستاوردهایمان هنوز خیلی کار داریم.

شهاب‌الدین طباطبایی در این نشست با بیان اینکه رسانه‌ها در این فضا در افشاگری از هم جلو می‌زنند، گفت: افشاگری باید در زمینه کارآمدی مدیران کشور هم وجود داشته باشد. رسانه‌ها باید بگردند و کارآمدی مدیرانی که به دنبال حل مشکلات مردم هستند را افشا کنند.

او افزود: باید این را هم افشا کنیم که در فلان دستگاه دولتی کسی توانسته فلان مشکل را حل کند. وقتی مدیری کار خوبی انجام می‌دهد، رسانه به آن بپردازد. 

این روزنامه‌نگار که با موضوع «رسانه، کارآمدی و امید» به بیان ادامه سخنان خود پرداخت، گفت: تصور ما از شرایط امروز، سخت‌تر از واقعیتی است که دارد اتفاق می‌افتد. در ساختن این تصور، رسانه‌ها و ما موثریم. 

طباطبایی با بیان اینکه امیدواری با نگرانی تفاوت دارد، اظهار کرد: ممکن است یک نفر نگران باشد ولی همچنان امیدوار باشد. آدم‌ها می توانند امیدوار باشند ولی منتقد سرسخت باشند. ولی نمی‌شود کسی ناامید باشد و همچنان مدیریت کند. بعضا مدیران عالی‌رتبه، خودشان بیشتر باید امیدواری را القاء کنند.

او با تاکید بر اینکه تا به جوانگرایی روی نیاوریم، دنبال بازنمایی امیدوارانه از اتفاقات نخواهیم بود، گفت: امیدواری را باید در نسل جوان جستجو کرد که برای فعالیت‌های خود انگیزه دارد. 

طباطبایی ادامه داد: مدیران جدید، رسانه‌های جدید را می‌فهمند و متناسب با آن رفتار می‌کنند وانگیزه دارند در داخل کشور زندگی کنند اما مدیرانی که افکار عمومی را نمی‌شناسند، به رسانه‌های جدید پاسخ‌های قدیمی و کلیشه‌ای می‌دهند.

این روزنامه‌نگار از رسانه‌ها خواست امید را القاء کنند و گفت: اگر می‌خواهیم در این کشور زندگی کنیم چاره‌ای جز امیدواری و موفقیت نداریم.

او خاطرنشان کرد: در رسانه‌ها باید سه محور اصلی را مطالبه کنیم؛ یکی مطالبه کارآمدی و دیگری افشاگری کارآمدی. همچنین باید کاملا درباره جوانگرایی کار کنیم. 

سید محمد صادق الحسنی در ادامه نشست با بیان اینکه رسانه دیگر آن شرایط قدیم را ندارد، گفت: دیگر رسانه‌های رسمی، پیشتاز جهت دهی به افکار عمومی نیستند. قبل از ظهور شبکه‌های اجتماعی قدرتمند، رسانه، جهت‌ دهنده افکار عمومی و رابط بین مردم و واقعیت بودند. هر رسانه خیمه خود را داشت و مسؤولان و نهادها در آن خیمه، کارشان راحت بود. اما با ظهور شبکه‌های اجتماعی، این فضا تبدیل به فضایی موزاییکی شد. 

او خاطرنشان کرد: در فضای موزاییکی موجود، مسؤولان و نهادها، هر کاری کنند پیش چشم میلیون‌ها آدم است، واسطه‌ها از بین رفته‌اند. قبلا مسؤولان برای دیده شدن به رسانه‌ها می‌رفتند ولی امروزه هر مسؤولی، هر کاری انجام می‌دهد با موبایل نفر بغلی آمیخته شده؛ یعنی هر لحظه زندگی با افکار عمومی همراه است. 

این اقتصاددان با بیان اینکه اگر مسؤولان جریان رسانه‌ای را دست نگیرد برایشان شایعه سازی می‌کنند، گفت: افکار عمومی راه‌های دیگری برای اینکه حساب بکشد و جواب بخواهد، پیدا کرده است. 

او با تاکید بر اینکه صاحبان رسانه‌های جدید می‌خواهند افکار عمومی را جهت دهند، خاطرنشان کرد: فضای رسانه‌ای بسیار متکثر شده ولی به معنی بی‌صاحب بودن آن نیست. 

صادق الحسینی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چه کاری باید انجام داد، تصریح کرد: ما باید مردم را آگاه کنیم که رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی، فضای آزاد نیستند. حرکات آنها رصد می‌شود و بر مبنای آن جهت دهی انجام داده و فیک نیوز منتشر می‌کنند. مردم باید بدانند این فضا مدیر و صاحب دارد و فضا را آرایش می‌کنند. راه شفافیت ساده است؛ اگر شفافیت و فشار افکار عمومی باشد، اصلاح صورت می‌گیرد.

سپس علی سرزعیم، معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه فضای مجازی برای اخبار غیررسمی است، گفت: اما در کشور ما فضای مجازی، مرکز اصلی کسب اخبار شده است.  او با اشاره به تعامل بین اهالی رسانه و حکومت اظهار کرد: برداشت من این است که می‌بایستی رابطه رسانه‌ها با حکومت موثرتر باشد؛ مساله امروز ما اغراق در فساد است. انکار و اغراق فساد بد است. ما در شرایط عادی نیستیم. گروه‌های سازماندهی شده، اخبار جعلی و ناامیدکننده تولید و منتشر می‌کنند تا مردم را ناامید کنند. 

سرزعیم در ادامه توضیح داد: نهادهای رسمی می‌بایست با فضای مجازی و مردم با دقت عمل بیشتری صحبت کنند. در بحث‌های اقتصادی، نخبه‌گان جایی قرار می‌گیرند که اصلاحات اقتصادی انجام نشود. در قطع برق می‌بینیم همه می‌گویند دولت کوتاهی کرده ولی در یک فضای متعادل هم بایستی مردم اسراف نکنند و این در رسانه‌ها مطرح شود و هم اینکه بهای قیمت برق توجیه اقتصادی داشته باشد؛ هر دو را مطرح نمایند.

او سپس به شش هدفی اشاره کرد که به گفته او در راستای پروژه ناامیدسازی است و تصریح کرد: هدف اول این است که به مردم القا کنند وضع موجود غیرقابل قبول است، در هدف بعدی می‌گویند وضع موجود می‌توانست بهتر از شرایط فعلی باشد، هدف سوم نشان می‌دهد در آینده وضع به مراتب بدتر خواهد شد، در هدف چهارم این‌طور القا می‌شود که علت اصلی وضع موجود فساد است، هدف پنجم می‌خواهد به این نتیجه برسد که اصلاحات امکان پذیر نیست و در گام ششم و نهایی این طور بیان می کنند که بهبود وضع موجود با تغییرات اساسی و کلان مقدور می‌شود.

سپس رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جمع‌بندی این نشست گفت: دوران تریبون مرکزی به پایان رسیده است. نمی‌توان در جامعه فعلی با تریبون مرکزی با مردم حرف زد. برای گفت‌وگو موثر با مردم، باید دید گوینده کیست، چگونه تحلیل می‌کند، با چه ابزاری صحبت می‌کند و چه گروه هدفی مورد مخاطب است.

او ادامه داد: هاول وقتی رییس جمهور چکسلواکی شد، گفت «وظیفه من این است که نیک سرشتی نهفته در مردم را زنده کنم» و نگفت رفاه ایجاد کنم. او بیان کرد نیک سرشتی، را باید زنده کرد و باید مسؤولیت‌ها را در مردم برانگیخت. چرچیل هم در جنگ جهانی دوم گفت دفاع از وطن در گرو این است که هر کس کار خود را درست انجام دهد. 

روزبه کردونی با بیان اینکه نباید مردم بی‌دفاع، تحت شدیدترین هجمه‌های تبلیغاتی و روانی قرار گیرند، گفت: مردم ما نیاز دارند با آن‌ها با روش کارآمدتری ورود کنیم. وقتی از خط مشی گذاری صحبت می‌کنید، باید دید از کدام قسمت خط مشی صحبت می‌کنیم؟ در شناخت مساله؟ در ارزیابی راهکار؟ در کدام بخش صحبت باید بحث کنیم. ما فرسنگ‌ها در پیگیری و فهم مساله با هم فاصله داریم. 

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اهداف برگزاری این سلسله نشست‌ها گفت: هدف این است که در دل این بحث‌ها تفاهم ذهنی پیدا کنیم. بخش دانشگاهی، رسانه، مدیران و فعالان سیاسی با استدلال‌های همدیگر آشنا شوند تا بتوانیم یک گفتمان ساختارمند در مواجهه با نخبه‌گان و مردم داشته باشیم. 

این سلسله نشست‌ها توسط مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با همکاری شورای اطلاع رسانی دولت و انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات برگزار می‌شود.

انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

قیمت طلا، سکه و ارز در ۲۰ آذرماه
فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است
ماه عسل دلار تمام شد؟
توصیه به خریداران بیت کوین و ارزهای دیجیتالی توصیه به خریداران بیت کوین و ارزهای دیجیتالی
دلار به کانال ۹۰۰۰تومان بازگشت/ نرخ امروز ۹۹۰ دلار به کانال ۹۰۰۰تومان بازگشت/ نرخ امروز ۹۹۰۰تومان
ثبات دلار در کانال 11هزار تومان ثبات دلار در کانال 11هزار تومان
طلا مجددا ارزان شد طلا مجددا ارزان شد
سایت رسمى اتحادیه طلا راه اندازى شد سایت رسمى اتحادیه طلا راه اندازى شد
دلار به کانال ۱۰هزار تومان بازگشت دلار به کانال ۱۰هزار تومان بازگشت
کاهش ۳۵۰ تومانی نرخ دلار بانکی
در نشست امنیت اقتصاد چه گذشت؟/ تحلیل کارشناسان اقتصادی از بحران بانکی ایران
عرضه خودرو با قیمت نزدیک به حاشیه بازار استمر عرضه خودرو با قیمت نزدیک به حاشیه بازار استمرار می یابد
سوال نمایندگان از وزیر اطلاعات درباره بازار خودرو
آخرین اظهارات کدخدایی درباره" CFT"
شرایط دریافت دفترچه رایگان بیمه سلامت

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

پاسخ به ابهامات پرونده سلطان سکه
موج دوم فروش دلار در فردوسی
هدف نهایی تحریم‌های اقتصادی چیست؟
آیا نرخ ارز در حال سرکوب است؟
موفقیت «مداران» در برگزاری مزایده/ تغییر در نرخ شیر‌خام، چند نماد را متوقف کرد
قطعه قطعه شدن مشکلات خودرو در صنف قطعه سازان
عارف: مناطق آزاد باید به عنوان حلقه اتصال اقتصاد کشور با اقتصاد جهانی باشند
راز از نفس افتادن قیمت دلار
کشت گلخانه ای زعفران، روش جدید یا سراب سودآوری؟
آخر هفته قرمزرنگ بورسی با افت 882 واحدی شاخص کل/سهام دلاری به خواب زمستانی رفتند
جلودارزاده: مسائل متغیر نظام بانکی فعالان اقتصادی را دچار مشکل می‌کند
همگامی طلا و سکه با دلار
500 میلیارد ریال طلب پیمانکاران راه وشهرسازی زنجان تهاتر شد
حمایت اصولی از بخش کشاورزی با تمرکز معاملات در بورس‌کالا
نظر وزیر راه در باره ادغام وزارت راه و مسکن