پنجشنبه 22 آذر 1397

وابستگی اقتصاد ایران به نفت اشکالی اساسی است

یک پژوهشگر اقتصادی گفت: درآمدهای حاصل از فروش نفت باید به منظور توسعه اقتصادی کشور صرف شود نه اینکه برای تحقق بودجه سالانه در نظر گرفته شود.

بازار | اقتصاد آنلاین | 4 ماه پیش |7/20/2018 3:04:42 PM 420 بازدید

وابستگی اقتصاد ایران به نفت اشکالی اساسی است

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایبنا، بیش از یک قرن از اکتشاف نفت در ایران می‌گذرد و منبعی که قرار بود پشتوانه توسعه اقتصاد ایران باشد، اکنون تبدیل به یک چالش برای تامین بودجه سالانه کشور تبدیل شده است. پنجمین کشور تولید کننده نفت در جهان، یکی از حساس ترین روزهای دیپلماسی اقتصادی خود را تجربه می‌کند. فشارهای بین المللی، نابسامانی‌های سیاست داخلی و بحران نرخ ارز، باعث شده تا ایران سه ماه اول سال ۹۷ را با رشد نرخ تورم پشت سر بگذارد.

این چالش‌ها تا چه میزان می‌تواند بر اقتصاد ایران ضربه وارد کند؟ آیا ممکن است برای دومین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، فروش نفت و بازگشت ارز حاصل از فروش این محصول با مشکل مواجه شود؟ برای پاسخ به این سوالات و همچنین بررسی علل وضعیت فعلی، به سراغ بهنام ملکی؛ پژوهشگر اقتصادی رفتیم.

تحرکات عربستان در منطقه و تلاش‌های این کشور برای تغییر قیمت نفت و تنش‌های اقتصادی بین المللی تاثیرگذار بر اقتصاد ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟

یک متغیر سیاسی در این بین وجود دارد که ترجیح می‌دهم در مورد آن اظهار نظر نکنم. اما از نظر اقتصادی موضوع به عرضه و تقاضا بستگی دارد؛ اگر کشورهای صادرکننده‌ نفت مانند ایران بتوانند نفتشان را عرضه کنند، قیمت نفت می‌تواند تا حدی کاهش پیدا کند. اما اگر ترامپ و هم پیمانانش فشار بر ایران را ادامه دهند و ایران نتواند نفت خود را صادر کند، طبیعی است که قیمت‌ کالاهای اساسی افزایش می‌یابد.

نقش اوپک در این معادلات را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا می‌تواند در تعیین سرنوشت قیمت نفت تاثیر گذار نهایی باشد؟

اوپک تحت‌لابی‌های مختلف قرار دارد.

فکر می‌کنید در زمان حال تصمیمات اوپک به نفع چه کسی رقم می‌خورد؟

یک متغیر مهم بحث «رایزنی»‌ است. در سطح کلان کشور هم متغیر روابط بین‌الملل و رایزنی به شدت تاثیرگذار است. باید به ای نکته توجه داشت که به صورت خودکار هیچ چیز درست نمی‌شود. در حال حاضر بسیاری از اتفاقات بستگی به رفتارهای روسیه و میزان همراهی این کشور با سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران دارد. حتی در مورد واکنش به تصمیمات و رفتارهای کشورهایی مانند عربستان که گویی در مقابل ایران شمشیرهایشان را از رو بسته‌اند، معتقد به رایزنی و مذاکره هستم.

به هر حال تعامل همواره یک موضوع موثر است که باید از طرف ایرانی‌های خارج از کشور، وزارت امور خارجه و سازمان‌های مردم نهاد (NGO) پیگیری شود. به طور حتم اینگونه لابی گری‌ها در خنثی کردن فشارهای بین المللی بسیار موثر است. به نظرم در صورت فقدان این راهبرد در دیپلماسی، راه برای نقش آفرینی رقبای ایران به ویژه رژیم صهیونیستی هموار خواهد شد.

همانطور که می‌دانیم بیش از ۶۰ درصد اقتصاد ایران وابسته به نفت است. با توجه به اینکه قیمت فروش هر بشکه نفت در بودجه‌ سال ۹۷ حدود ۵۵ دلار محاسبه شده، کاهش این قیمت چه تاثیری  بر اقتصاد ایران می‌گذارد؟

بدون شک وابستگی اقتصاد ایران به نفت، یک اشکال اساسی است. درآمدهای حاصل از فروش نفت باید به منظور توسعه اقتصادی کشور صرف شود نه برای تحقق بودجه سالانه؛ متاسفانه بودجه ما نه تنها یک بودجه غیرتوسعه‌ای است، بلکه در مواردی حتی ضدتوسعه‌ای است. ممکن است با خود بگویید چطور یک بودجه می‌تواند ضدتوسعه‌ای باشد؟ وقتی که شما برای تامین بودجه، از یک واحد های‌تک (High tech) مالیات سنگین دریافت کنید و به جای حمایت بر آن فشار مالی تحمیل کنید، واحد های‌تک و های‌تکنولوژی، نمی‌توانند توسعه پیدا کنند. بنابراین در اینجا ما با یک بودجه ضد توسعه‌ای روبرو هستیم که در آن یک شرکت برای ادامه فعالیت خود باید به جای جذب نیرو و اشتغال آفرینی، نیروهای خود را تعدیل کند.

آیا با توجه به این صحبت‌ها می‌توان نتیجه گرفت که در آینده تامین کالاهای اساسی با مشکل مواجه است؟

بستگی به الگوی اقتصادی ما و تئوری اقتصادی پشت‌صحنه‌ ما دارد؛ احساس می‌کنم یک نظریه اقتصادی منسجمی پشتوانه‌ سیاست‌گذاری‌های روز کشور نیست. گاهی شاهد این هستیم که منافع سیاسی، متغیرهای اقتصادی و مولفه‌ها را جابجا می‌کند؛ در حالی‌که ما اگر الان مثلا به سمت یک شرایط ویژه و بحرانی پیش می‌رویم، خب اینجا ما باید تئوری‌ای که حاکمیت بر اقتصاد دارد را اصلاح کنیم.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

قیمت طلا، سکه و ارز در ۲۰ آذرماه
فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است
ماه عسل دلار تمام شد؟
دلار به کانال ۹۰۰۰تومان بازگشت/ نرخ امروز ۹۹۰ دلار به کانال ۹۰۰۰تومان بازگشت/ نرخ امروز ۹۹۰۰تومان
آیا نرخ ارز در حال سرکوب است؟ آیا نرخ ارز در حال سرکوب است؟
راز از نفس افتادن قیمت دلار راز از نفس افتادن قیمت دلار
طلا بازهم ارزان می‌شود؟ طلا بازهم ارزان می‌شود؟
سایت رسمى اتحادیه طلا راه اندازى شد سایت رسمى اتحادیه طلا راه اندازى شد
موج دوم فروش دلار در فردوسی
سوال نمایندگان از وزیر اطلاعات درباره بازار خودرو
آخرین اظهارات کدخدایی درباره" CFT"
عرضه خودرو با قیمت نزدیک به حاشیه بازار استمر عرضه خودرو با قیمت نزدیک به حاشیه بازار استمرار می یابد
عده‌ای موش‌صفت در حال ذخیره طلا و ارز هستند عده‌ای موش‌صفت در حال ذخیره طلا و ارز هستند
ارز مسافرتی باز هم ارزان‌تر شد ارز مسافرتی باز هم ارزان‌تر شد
آخرین قیمت‌ها از بازار ارز، طلا و سکه

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

بخش های اجرایی کشور آماده توسعه صادرات هستند
پنج هزار تن برنج هندی در هرمزگان توزیع شد
بانک مرکزی:مردم به اخبار غیر رسمی بازار پول و ارز توجه نکنند
صادرات محصولات ارگانیک؛ نیازمند حمایت همه جانبه
جزئیات برنامه‌ریزی راهداری زمستانی اعلام شد
احمد توکلی: بخش خصوصی باید تکلیف رشد اقتصادی را روشن کند
بازآفرینی 4 محله قدیمی در شهر فسا
محورهای سه گانه بهبود محیط کسب و کار
رشد ۶.۴درصدی قیمت مسکن تهران در آبان/متوسط قیمت یک متر آپارتمان پایتخت ۹میلیون تومان
بانک ملی از راه اندازی همه خطوط تولید گروه ملی حمایت کرد
اجرای سیستم‌های نوین آبیاری یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی
مکاتبات اداری با مهر محرمانه، مانع از شفافیت می‌شود
مشکل کمبود منابع نداریم
معافیت‌های ارزی پاسخگوی مشکلات صادرکنندگان نیست
سه سناریوی پیشنهادی مرکز پژوهش‌ها درباره نحوه افزایش قیمت بنزین