دوشنبه 2 مهر 1397

چرا دولت در کنترل قیمت مسکن شکست خورد؟

یک استاد دانشگاه گفت: نهادهایی همچون بانکها و به ویژه بانک مسکن اگر بخواهند به حل مشکل مسکن مردم کمک کنند باید تغییر شیوه بدهند و اساس کارشان کمک و نه تجارت باشد.

کسب و کار | اقتصاد آنلاین | 2 ماه پیش |7/20/2018 12:20:15 PM 524 بازدید

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، طی ماه‌های اخیر شاهد رشد محسوس قیمت در معاملات واحدهای مسکونی بودیم این در حالی است که در اواخر سال گذشته بود که وزیر راه و شهرسازی وعده رونق بدون افزایش قیمت مسکن را داده بود در این رابطه با الله مراد سیف، دانشیار اقتصاد دانشگاه امام حسین (ع) گفت و گو کردیم:

 وی با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن در این فصل از سال که فصل جابه جایی است تا حدودی قابل انتظار است اما این میزان از افزایش قیمت امسال غیر متعارف بود گفت:‌ عوامل متعدی است که این افزایش افسار گسیخته را به وجود آروده اما مهمترین عاملی که باعث ایجاد این شرایط شده است افزایش قیمت طلا و ارز است که به التهاب در بازار مسکن کمک کرده است.

این استاد اقتصاد دانشگاه  با تصریح به اینکه ناتوانی دولت در کنترل بازار ارز باعث ایجاد التهاب در بازار مسکن شده است گفت: شرایط روانی که با توجه به نوسانات نرخ ارز به وجود آمده است به التهاب در بازار مسکن کمک کرده است و ممکن است کنترل بازار ارز به ثبات بازار مسکن نیز کمک کند.

الله مراد سیف در مورد این ادعای دولت که در سال گذشته مطرح شده بود و دولت وعده رونق مسکن بدون تورم را داده بود گفت: به طور کلی زمانی رونق وارد بازار می‌شود که مردم بتواند نیازهای واقعی خود را در آن بازار تهیه کنند.

این کارشناس اقتصادی با ابراز  اینکه حوزه مسکن نیز از این قاعده مستثنی نیست گفت: در بازار مسکن نیز  رونق زمانی ایجاد می شود که مردمی که نیازمندان واقعی مسکن هستند بتوانند با بهره برداری از تسهیلات یا هر شرایط دیگری که دولت فراهم می کند توانایی تهیه مسکن را داشته باشند.

** تبدیل شدن بازار مسکن به جولانگاه سفته بازان

وی با انتقاد از سیاستهای مدیریتی دولت در حوزه بازار مسکن گفت: در شرایط فعلی این وعده دولت هیچگاه عملیاتی نخواهد شد چراکه اکنون وضعیت بازار مسکن به گونه ای نیست که تأمین کننده نیاز خریداران واقعی باشد بلکه اکنون بازار مسکن بیشتر در اختیار کسانی است که به مسکن به عنوان دارایی نگاه دارند و جولان سفته بازی تاجران است و دولت برای کنترل این وضعیت هیچ برنامه‌ای ندارد و اعلام نکرده است بنابراین حرف زدن از رونق در این شرایط به دور از فهم اقتصادی است.

الله مراد سیف با تصریح به اینکه رونق زمانی حاصل می‌شود که  شرایط قدرت خرید مردم را به گونه ای در حد معقولی ارتقا بدهیم تا نیازهای واقعی مسکن تأمین شود و عرضه کنندگان واقعی مسکن بتوانند  مسکن مناسب را  عرضه کنند و مردم نیز بتوانند تقاضا کنند  گفت: اما اگر مسکن به عنوان دارایی و سفته بازی بخواهد مورد خرید و فروش قرار بگیرد، این معنی رونق نمی دهد و بیشتر التهاب در بازار نامگذاری می شود که هرگز نیازمندان واقعی را به نیازشان نمی رساند.

این استاد دانشگاه با هشدار به اینکه اگر دولت با سیاستهای اقتصادی متناسب راهکارهای مدیریت و کنترل سفته بازی در بازار مسکن را اجرایی نکند و کما فی السابق بر سیاستهای گذشته خود پافشاری کند حالت التهابی بازار مسکن ادامه پیدا خواهد کرد گفت:‌ این التهاب باعث آشفتگی  برای مصرف کننده واقعی خواهد شد و او را از نیاز خود دور خواهد کرد.

الله مراد سیف با تذکر به اینکه  افزایش چشمگیر یک کالا به یکباره نشان دهنده وجود التهاب در بازار است گفت: اکنون که قیمت مسکن به یکباره جهش چشمگیر داشته است نشان دهنده وجود التهاب در بازار مسکن است که در چنین شرایطی با افزایش قیمتها خارج از قاعده و حاکم بودن منطق بازار  مواجهیم.

وی با ابراز اینکه دولت باید با تدابیری که اتخاذ می‌کند شرایط را برای خرید مسکن به وسیله مصرف کننده واقعی فراهم کند گفت: یکی از این تدابیر می تواند استفاده از منابع بانکی باشد که آن را به سمتی سوق بدهد که هم عرضه کننده مسکن و هم تقاضا کننده مسکن نقش بیشتری در خرید و فروش مسکن بازی کنند و شرایط به سمت سفته بازی  پیش نرود که نیاز مصرف کننده واقعی تأمین نمی‌شود.

این کارشناس اقتصادی با تصریح به اینکه ایجاد چنین شرایطی یعنی سوق دادن بازار مسکن به سمت خرید نیازمندان واقعی نیازمند مدیریت است گفت: یکی از  ابزارهایی که  برای رسیدن به این هدف می توان استفاده کرد تسهیلات بانکی با نرخ سود و اقساط مناسب وضع عموم مردم است  تا نیازهای واقعی را بتوانند پوشش دهد.

الله مراد سیف در مورد اشکالات طرح مسکن دولتها در دهه اخیر گفت: دولت نهم و دهم طرح مسکن مهر را راه اندازی کرد علی رغم محاسنی که داشت  اشکالش این بود برای چنین طرح عظیمی دولت بایستی  اصل تدریج را رعایت می کرد که هم کیفیت کار بالاتر رود و مهتر اینکه در دوره خود بتواند تعهدات ایجاد شده خود را تکمیل کند و به دوره بعد انتقال پیدا نکند که دولت بعدی از اساس طرح را رد کند و  آن را انجام ندهد و در نتیجه تعهدات دولت به مردم عملیاتی نشود.

** سلبی بودن مهمترین برنامه دولت برای حل معضل مسکن

وی در مورد سیاستهای مسکن دولت یازدهم گفت:‌ اساسی ترین شاخصه دولت یازدهم در حوزه مسکن سلبی بود که طرح مسکن مهر را قبول نداشت اما در حوزه ایجابی متأسفانه شاهد هیچ برنامه مشخصی از سوی دولتی که مسکن مهر را قبول نداشت نبودیم و هیچگاه این دولتمردان اشاره نکردند اکنون که مسکن مهر را قبول ندارند طرح جایگزین آنها چیست.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در حوزه مسکن دولت یازدهم و دوازدهم نمره پایئنی دریافت می کند گفت:‌ علاوه بر اینکه دولت هیچگاه برای نیازمندان واقعی مسکن فکری نکرد و طرحهایی هم که همچون طرح مسکن اجتماعی مطرح می کرد هیچگاه عملیاتی نشد و تعهدات دولت قبلی در حوزه مسکن را نیز انجام نداد تا بر مردم هزینه مضاعفی برای دریافت مسکنشان تحمیل شود.

الله مراد سیف گفت: بهتر است دولتها بر اساس توانی که در خود می بینند مسئولیت را قبول کنند چراکه آنها باید تعهدات خود را نسبت به مردم عملیاتی کنند.

این کارشناس اقتصادی با تبیین جایگاه ویژه مسکن در رونق اقتصادی و رشد اقتصادی کشورها گفت: به همین سبب برای مسکن به برنامه ای تدریجی و مداوم  احتیاج داریم که طرحی زود گذر نباشد بلکه استمرار داشته باشد تا رونق و رشد اقتصادی مستمر باشد.

الله مراد سیف با بیان اینکه  لازمه تداوم داشتن بازار مسکن  منطقی بودن طرحهای این حوزه است گفت: برای رسیدن به این موضوع اساسی در اقتصاد کشور باید به همه جوانب را بررسی کرد و از همه  ظرفیتهای اقتصادی استفاده کرد مثلا انبوه سازان واقعی را وارد میدان کرد و نهادهای حمایتی دولتی نیز برای حمایت وارد شوند.

وی با تصریح به اینکه نهادهایی همچون بانکها و به ویژه بانک مسکن اگر بخواهند به این موضوع کمک کنند باید تغییر شیوه بدهند و اساس کارشان کمک و نه تجارت باشد گفت: وظیفه بانک مسکن  تجهیز کننده یا تأمین کننده منابع  است و باید مجزا از سایر بانکها  از حالت سوداگرایانه خارج شود تا بتواند در این مسیر کمک کننده باشد چراکه به نهادهایی مالی احتیاج داریم که به انگیزه کمتر مالی و سوداگرایانه در بازار مسکن نیازها را تأمین کنند و با بانکهای متعارف امروزی تفاوت داشته باشند و هدفشان تأمین نیازها باشد.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

خبرهای های مرتبط

پیش‌بینی ستاریان از آینده قیمت مسکن

پیش‌بینی ستاریان از آینده قیمت مسکن

2 ماه پيش
یک کارشناس مسکن با بیان اینکه رونق موجود تا پایان سال در بازار مسکن خواهند ماند، ادعای وجود حباب در بازار مسکن را لفاظی خواند و ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی بر موضوع مسکن اشراف ندارد. ادامه مطلب...
خانه بخریم یا دست نگه داریم؟/ برآوردی از بازا

خانه بخریم یا دست نگه داریم؟/ برآوردی از بازار مسکن در ماههای آتی

2 ماه پيش
بررسی بازار مسکن نشان می‌دهد که وضعیت فعلی بازار چندان پایدار نبوده و آینده آن نیز قابل پیش‌بینی قطعی نیست؛ با این حال، خرید مسکن توصیه می‌شود. ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

پیش‌بینی یک اقتصاددان از تضعیف دلار در آینده
پیش بینی عملکرد مستحکم برای طلا تا پایان امسا پیش بینی عملکرد مستحکم برای طلا تا پایان امسال/ 2عامل موثر بر قیمت طلا در کوتاه مدت
دلیل نگرانی بانک‌های آمریکایی از قطع شدن دسترسی ایران به سوئیفت چیست؟
افت دلار به پایین‌ترین قیمت در ۲ ماه اخیر افت دلار به پایین‌ترین قیمت در ۲ ماه اخیر
در بازار ارز چه می‌گذرد؟
افزایش ۱۷ درصدی قیمت خودروها به تصویب می‌رسد؟
کلاهبرداری ۱۵هزار میلیارد تومانی از خریدوفروش کلاهبرداری ۱۵هزار میلیارد تومانی از خریدوفروش سکه!
 رکود گریبان‌گیر بازار مسکن خواهد بود/ مسکن ا رکود گریبان‌گیر بازار مسکن خواهد بود/ مسکن اجتماعی، تنها راه‌حل این بحران
مردم برای دلار گران هول می‌زنند
روایت وزیر بازرگانی هاشمی از روزهای سخت روایت وزیر بازرگانی هاشمی از روزهای سخت
ارزان‌ترین کشورها برای سفرهای طولانی/ ایران در صدر
پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی در مورد کاهش قیمت ارز
مهار نقدینگی آری، افزایش نرخ سود خیر
تثبیت ۵۰۰ هزار شغل در سال ۹۶
آینده بانکداری فینتک

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

پتروشیمی‌ها چقدر ارز و با چه نرخی به نیما آوردند؟
روسیه: اوپک به وضعیت تولید نفت ایران توجه دارد
دهه اول محرم هم تمام شد اما گوشت ارزان نشد!
تصمیم گیری دولت درخصوص مشکلات مربوط به تسهیلات مسکن مهر
42 درصد اشتغالزایی البرز در بخش صنعت است
دبیرکل اوپک: این سازمان نه انحصاری است و نه یک کارتل
وزارت صنعت تیتر یک شد!
صادرکنندگان خصوصی لغو مصوبه پیمان سپاری ارزی را خواستار شدند
مردم برای دلار گران هول می‌زنند
کاری واجب تر از بهبود فضای کسب و کار نداریم
اوپک نه یک انحصار و نه یک کارتل است
شهرک صنعتی بهشهر، تبدیل به شهرک ارواح شد
هوشمندی سیستم تشخیص چهره Huawei nova 3 در پرداخت‌های بانکی
ارائه اطلاعات صرافی‌ها باعث افزایش قیمت ارز شد
بازگشت ارز حاصل از صادرات برای فرش دستباف 7ماهه شد