یکشنبه 5 اسفند 1397

تبادلات برقی با همسایگان یار شبکه برق داخلی

ایران با هشت کشور ارمنستان، جمهوری آذربایجان، ترکیه، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، عراق و همچنین جمهوری خود مختار نخجوان تبادل برق دارد.

انرژی | اقتصاد آنلاین | 7 ماه پیش |7/19/2018 10:59:11 AM 1161 بازدید

تبادلات برقی با همسایگان یار شبکه برق داخلی

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، البته به این ترتیب که در روزهای پرمصرف تابستان از کشورهای ارمنستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان برق وارد می‌کند و در مابقی روزهای سال بیشتر به این کشورها برق صادر می‌کند. این روزها که مصرف برق به اوج خود رسیده و در شرایطی بحرانی قرار دارد، بحث صادرات و واردات برق کشور بیشتر از هر زمانی مورد توجه قرار گرفته است. مصرف برق ایران در مرز 57 هزار مگاوات قرار دارد و مسئولان مدام تأکید می‌کنند که در این شرایط صادرات برق ایران به صفر نزدیک شده و در عوض واردات برق به اوج خود رسیده.

تا اندازه‌ای آمارهای شرکت مدیریت برق و همچنین شرکت توانیر هم این ادعا را تأیید می‌کنند. البته آمار روشنی از حجم توافق‌های برقی ایران و این کشورها در دست نیست اما آمارها نشان می‌دهد که در پیک مصرف (اوج) روزهای اخیر واردات بر صادرات برق به شکل ملموسی غلبه دارد.

افزایش تبادل برق به بیش از 25 میلیارد کیلووات ساعت

صنعت برق ایران تقریباً با تمام کشورهایی که مرز مشترک خاکی دارد تبادل برق انجام می‌دهد. در شرایط فعلی، روزانه ٧٠٠ مگاوات برق از کشورهای ارمنستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان برای تأمین نیاز دوره اوج مصرف وارد می‌شود. جمهوری آذربایجان امسال برای نخستین بار تبادل برقی خود را با ایران شروع کرده است. در این باره همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: شبکه‌ای را با همراهی جمهوری آذربایجان احداث کرده ایم، اما تا به حال با این کشور تبادل قابل توجه برق نداشتیم، امسال برای نخستین بار حدود 170 تا180 مگاوات با آنها تبادل می‌کنیم و ظرفیت واردات از کشورهای دیگر را هم افزایش داده‌ایم.

او ادامه داد: «با غالب کشورهای همسایه ارتباطات برقی داریم و از برنامه‌های دولت دوازدهم هم این است که این ارتباطات را پررنگ‌تر کنیم. صادرات و واردات برق نه تنها اقتصادی است، بلکه می‌تواند کشورها را به هم نزدیک‌تر کند و در این زمینه در حال کار هستیم و امسال هم برای نخستین بار با آذربایجان تبادل برقی داریم، اما برای گسترش صادرات باید برای کشورهای دیگر شبکه جدیدتری احداث کنیم و تبادل برقی را با کشورهایی نظیر افغانستان، ترکیه، ارمنستان، عراق، پاکستان و ترکمنستان بیشتر کنیم.»

از آنچه که حائری می‌گوید و آمارها از آن حکایت دارد، برمی آید که در حال حاضر واقعی نشدن قیمت برق، فرسوده و قدیمی بودن شبکه نیروگاهی وافزایش مصرف برق ازجمله دلایل محدود کننده تبادلات انرژی است، اما با این حال ایران گسترش مراودات برقی خود با کشورهای همسایه را دنبال می‌کند. اما معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی درباره توان و ظرفیت افزایش صادرات برق اظهار کرد: « ما هر اندازه که درخواست شود، می‌توانیم تأمین کنیم. بخصوص بعد از تابستان که ظرفیت بالایی داریم اما نیاز به ساخت شبکه و تقویت خطوط است. اگر شبکه جدید احداث کنیم می‌توانیم تا پایان دولت تبادل برق را به بیش از 25 میلیارد کیلووات ساعت در سال برسانیم. هم‌اکنون حدود 14 میلیارد کیلووات ساعت است، یعنی می‌توانیم در طول چند سال این عدد را دو برابر کنیم که این موضوع کمک زیادی به درآمدزایی و کاهش بدهی‌های صنعت برق می‌کند. البته ناگفته نماند که در بحث صادرات برق فقط یک طرف موضوع ما هستیم اما باید با کشورهای دیگر مذاکره و سرمایه‌گذاری شود.»

صادرات برق ایران

اگرچه در تابستان به خاطر رشد افسارگسیخته مصرف برق ایران توان صادرات آن را از دست می‌دهد اما تراز تبادل برق کشور در سال مثبت است، اما ایران قرار است که در سال 1400 به هاب انرژی منطقه خاورمیانه تبدیل شود، از این رو به نظر می‌رسد که میزان صادرات برق آن باید از مرز 10 تراوات برساعت عبور کند. با این حال هم‌اکنون هم صادرات برق ایران در سال شرایط خوبی دارد. در میان 8 کشوری که با آنها تبادل انرژی داریم، بزرگترین مشتری برقی کشور عراق است که البته به خاطر بدهی یک میلیارد دلاری این کشور به ایران و نیاز فعلی در داخل مدتی است که صادرات برق به آن متوقف شده است. رضا اردکانیان، وزیر نیرو اخیراً در این باره با اشاره به قطع صادرات برق به این کشور بر مبنای توافق و اصول بین‌المللی اظهار کرد: «در شرایط فعلی، اولویت ما تأمین نیازهای داخل کشور است. هر قرارداد و موافقتنامه مبادله انرژی، چارچوب‌ها و الزاماتی دارد که از جمله آن ،این است که کشور صادرکننده در مواقعی که خودش نیاز شدید دارد ابتدا به تأمین نیاز خود بپردازد.» اما به هر حال آخرین آمارها نشان می‌دهد که کشور عراق با واردات حدود 5 هزار مگاوات در سال بزرگترین واردکننده برق از ایران است.

پس از عراق، کشور ترکیه در جایگاه دوم واردات برق از ایران قرار دارد. دامنه صادرات برق به این کشور از 525 مگاوات تا 2 هزار و 395 مگاوات گزارش شده است. بیشترین صادرات برق ایران به ترکیه در سال 92 در بازه بیش از 2 هزار و 300 مگاوات و پس از آن سال 93 در بازه بیش از 2 هزار مگاوات صورت گرفت. افغانستان از دیگر کشورهای همسایه است که جایگاه سوم در واردات برق را برای خود به ثبت رسانده است. این کشور سالی 820 مگاوات واردات برق از ایران داشته است.

پاکستان چهارمین کشور در زمینه واردات برق از ایران است. صادرات برق به پاکستان از سال 89 تاکنون به رقم بالاتر از 486 مگاوات افزایش یافته است. نخجوان از دیگر کشورهایی است که صادرات برق به آنجا از 70 مگاوات به 48 مگاوات کاهش داشته است. بیشترین میزان صادرات به سال 89 تعلق دارد که با گذشت زمان و پیمودن شیب ثابت به حجم 48 مگاوات رسید.

ارمنستان در سال 89 به میزان 118 مگاوات واردات برق از ایران داشته که این حجم طی سال‌های بعد افت را تجربه کرد. اما واردات ترکمنستان از ایران هنوز کمتر از یک مگاوات است.

کشور آذربایجان طی 7 سال گذشته تنها در دو سال 91 و 96 واردات برق از ایران داشته که میزان آن در سال 91 در حدود 0.3 مگاوات و در سال 96 در حدود 0.9 مگاوات بوده است.

ناگفته نماند که بررسی تاریخچه صادرات برق، نشان از صادرات و تبادل برق از ایران به میزان بیش از یک دهه داشته، البته انتقاداتی نظیر صادرات بدون برنامه و مدل خاص به آن وارد شده است و برای ارتقای شرایط کشور و تبدیل شدن به هاب منطقه، باید استراتژی خاصی طراحی شود.

افزایش وابستگی کشورهای منطقه و همسایه به برق ایران و مهیا کردن بستر اتصال شبکه برق ایران به دیگر مناطق جهان نظیر اتصال خطوط انتقال به روسیه، اروپا، شمال آفریقا و ساخت خطوط دریایی به کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله دیگر اهدافی است که باید پیگیری شود.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

چشم انداز نامساعد اقتصاد جهانی به نفع طلا، به ضرر سهام
علم الهدی: مرز مملکت دست کیست که گوسفند قاچاق می‌کنند؟
بهترین شهرهای آسیایی برای کار و زندگی بهترین شهرهای آسیایی برای کار و زندگی
عملیات ساخت 12هزار مسکن محرومان سیستان و بلوچ عملیات ساخت 12هزار مسکن محرومان سیستان و بلوچستان آغاز شد
تمدید مجدد تعلیق ایران از لیست سیاه FATF
پیشنهاد افزایش 30درصدی دستمزد98
«ثتران» کامیاب در مزایده/ «غبشهر» از دلایل انحراف از پیش بینی گفت
بغداد به واردات انرژی از ایران ادامه می‌دهد بغداد به واردات انرژی از ایران ادامه می‌دهد
55هزار دستگاه عابربانک در ایران فعال است
یورو بر روی ریل صعودی
روز قرمز بازارهای جهانی
روزهای سخت در انتظار اقتصاد استرالیا
واکنش بانک مرکزی به تصمیم گروه ویژه اقدام مالی درباره ایران
قیمت طلا و سکه در اولین روز هفته قیمت طلا و سکه در اولین روز هفته
تشریح جزئیات عرضه نفت در بورس از زبان یک نمای تشریح جزئیات عرضه نفت در بورس از زبان یک نماینده مجلس

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

حقوق کارگران به ریال اما خرجشان به دلار است!
عواملی که به افزایش قیمت خودرو دامن زده‌اند؟
یک قطار گردشگری جدید در راه است
شغل‌های پولساز برای زنان
آذری‌جهرمی: اثرات فناوری بر زندگی را در کره‌جنوبی دیدم
وقتی تولیدکنندگان چوب گرانفروشی دلالان را می‌خورند
راهکارهایی برای کاهش وابستگی بیمه‌های تکمیل درمان به دولت
۲۰۰ میلیارد دلاری که نابود شد
هشدار استاندار زنجان به متخلفان بازار
تازه‌ترین تحولات امنیتی مرتبط با ایران از زبان شمخانی
انتقاد رئیس سازمان انرژی اتمی از خرید ارزان برق نیروگاه بوشهر
راه میان‌بر تهران- بغداد از مسیر تحریم آمریکا
اعطای تسهیلات ارزان با شرایط آسان در بانک آینده
رشد 4782 واحدی شاخص بورس تهران طی یک روز / فلزی‌ها همچنان بزرگترین حامی نماگر اصلی بازار
فروش سهام بانک پارسیان توسط «خودرو»/ افزایش قیمت زغالسنگ به توقف سه نماد انجامید