چهارشنبه 4 مهر 1397

سناریویی برای شبیه سازی وضعیت ایران و ونزوئلا

تهران – ایرنا – چند وقتی است که یک اقتصاددان آمریکایی به اسم استیو هانکه به طور پی در پی تخمین‌هایی را از تورم سالانه ایران توییت می‌کند؛ تخمین‌هایی که 13رابر تورم سالانه‌ای است که بانک مرکزی ایران اعلام می‌کند.

بازار | ایرنا | 2 ماه پیش |7/13/2018 9:42:55 AM 329 بازدید

سناریویی برای شبیه سازی وضعیت ایران و ونزوئلا
با اعلام نرخ رسمی دلار 4200 تومانی و تشکیل بازار سیاه ارز، استیو هانکه، اقتصاددان آمریکایی و استاد اقتصاد کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز، محاسباتی را از تورم سالانه ایران منتشر کرد که اختلاف بسیار زیادی با آنچه بانک مرکزی اعلام کرد داشت. در گزارش قبلی به این پرداختیم که چرا محاسبات هانکه درست نیست و چرا اعتبار علمی ندارد؟ در این گزارش به این سوال پاسخ می‌دهیم که «هدف هانکه از انتشار چنین توییت‌هایی چیست؟»

** توییت‌های پی در پی
هانکه از یک ماه پیش تاکنون، چندین بار تورم ایران را بر اساس متودولوژی خودش محاسبه کرده است. او نرخ ارز در بازار سیاه را مبنای محاسبات خود قرار داده و بر این اساس عددی را برای تورم ایران اعلام می‌کند که حاکی از وجود ابرتورم در کشور است. به عبارت دیگر هانکه تمامی داده‌های بانک مرکزی را رد می‌کند و همچنین آمارهای ارائه‌ شده از سوی آن را دروغ می‌داند.
برای آخرین بار، هانکه در 11 تیر 97 (2 ژولای 2018) تورم سالانه ایران را 127 درصد تخمین زد و این در حالی بود که خودش در یک نمودار نشان داه که بانک مرکزی تورم سالانه ایران را 9.7رصد اعلام کرده است.
در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که چرا پشت محاسبات هانکه می‌تواند اهداف سیاسی وجود داشه باشد. زمان‌بندی مشکوک، قرار دادن ایران در کنار ونزوئلا و حمایت از سوی رسانه‌های رژیم صهیونیستی و حزب جمهوری‌خواه آمریکا می‌توانند دلایلی باشند که محاسبات هانکه را به جنگ نرمی که آمریکا با ایران دارد ربط می‌دهند.

**زمان‌بندی مشکوک
نکته‌ای که در این جریان اهمیت بالایی دارد این است که زمان‌بندی هانکه برای انتشار این آمار و ارقام در توییت‌هایش عادی به نظر نمی‌رسد. درست زمانی که کشور به لحاظ ارزی دچار مشکل است، آمریکا از برجام خارج شده، ترامپ وعده تحریم‌های جدید می‌دهد و به کشورهای خریدار نفت ایران مهلت می‌دهد تا خرید نفت از ایران را به صفر برسانند و همچنین زمانی که ممکن است ایران مجددا وارد لیست سیاه FATF شود، هانکه به عنوان یک اقتصاددان که کارهای زیادی در حوزه ابرتورم انجام داده است، به طور مداوم اعلام می‌کند که ایران ابرتورم دارد.
جالب این که هانکه قبلا هم چنین کاری را انجام داده بود. در سال 92 و قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری که کشور با تورم‌های نزدیک به 40 درصد رو به رو بود، هانکه تورم ایران را بالای 100 درصد تخمین می‌زد و در آن زمان نیز آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی ایران را دروغ می‌دانست.

** ایران، ونزوئلایی دیگر؟
ونزوئلا کشوری است که وجود ابرتورم در آن را نمی‌توان انکار کرد. در سال 92 شمسی تورم ایران و ونزوئلا در یک مسیر قرار داشت. اما بعد از انتخابات ریاست جمهوری سیاست‌گذاری درست دولت و بانک مرکزی برای کنترل تورم جواب داد و تورم در کشور کنترل شد. اما در ونزوئلا این اتفاق رخ نداد و به طور پی در پی قیمت‌ها افزایش یافت؛ تا جایی که چند روز پیش هانکه همزمان با اینکه تورم ایران را 127 درصد اعلام کرد، تورم ونزوئلا را 44 هزار درصد تخمین زد.
اما واقعیت این است که نمی‌توان ایران را در کنار ونزوئلا گذاشت. امروز ونزوئلا به طور خودجوش دلاریزه شده است و ارزش بولیوار (پول ملی این کشور) به شدت پایین آمده است. تحت این شرایط می‌توان نوسانات نرخ ارز را مبنای تورم پنداشت. اما برای کشوری چون ایران که نهادهای آن همواره با تورم‌های بالای مقابله کرده‌ و روند آن را به هر قیمتی معکوس کرده‌اند، نمی‌توان گفت که ایران ونزوئلایی دیگر است.
به نظر می‌رسد هانکه نیز این موضوع را می‌داند، اما به طور عمدی از این واقعیت که شرایط ایران با ونزوئلا متفاوت است، چشم‌پوشی می‌کند و زمانی که می‌خواهد تورم سالانه را برای ایران تخمین بزند، در کنار این تخمین، ابرتورم ونزوئلا را نیز اعلام می‌کند؛ کاری که در ذهن مردم، ایران را ونزوئلایی دیگر جا می‌اندازد.
همچنین بارها دیده شده که هانکه از سوی رسانه‌های رژیم صهیونیستی و و حزب جمهوری‌خواه آمریکا مورد حمایت واقع شده است. البته اگر هانکه از سوی حزب دموکرات هم مورد حمایت بود فرقی نمی‌کرد، زیرا ایران با آمریکا در جنگ نرم است و تفاوت میان عملکرد دو حزب به ابزاری که از آن استفاده می‌کنند و استراتژی‌‌های آنها باز می‌گردد.

** اثر روی انتظارات
شاید این سوال در ذهن به وجود آید که اگر واقعا تورم در ایران همان عددی است که بانک مرکزی اعلام می‌کند و اگر آنچه هانکه مطرح کرده کذب است، پس چرا باید نگران توییت‌های هانکه و حمایت شدنش از سوی رسانه‌های آمریکایی و صهیونیستی بود؟
انتظارات نقش مهمی را در تورم بازی می‌کند. اگر افراد انتظار داشته باشند که در آینده‌ای نزدیک تورم دو برابر شود، انتظار دارند که در آینده قدرت خریدشان کاهش یابد. از همین رو امروز خرید می‌کنند و این افزایش تقاضا تورم را نهایتا دو برابر می‌کند (در حالت حدی). اگرچه در بلندمدت عرضه پول تورم را تعیین می‌کند، اما در کوتاه‌‌مدت انتظارات روی تورم تاثیر معناداری می‌گذارند و حتی در بلندمدت هم انتظارات روی تورم تاثیر دارد. زیرا عرضه پول هم از انتظارات متاثر است.
در سال 92 که تورم به شدت کاهش یافت، بخش مهمی از این دستاورد به این دلیل بود که به دلیل وجهه تیم اقتصادی دولت و وعده‌های آن، مردم انتظار داشتند تورم پایین آید و همین اتفاق هم افتاد.
از همین رو رسانه‌های رقیب از محاسبات هانکه حمایت می‌کنند و آنچه که می‌تواند ابزار ایران برای مقابله با دشمن در این جنگ نرم باشد، افرایش سرمایه اجتماعی است که در گزارشهای بعدی به آن می‌پردازیم.

گزارش از مرتضی مرادی
* اداره کل اخبار چندرسانه‌ای * ایرناپلاس**
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

نرخ سود چند بانک ۲۳درصد شد
پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی در مورد کاهش قیمت ارز
مردم برای دلار گران هول می‌زنند
ثبت ارقام عجیب در بازار آزاد ارز ثبت ارقام عجیب در بازار آزاد ارز
قیمت واقعی دلار و یورو چقدر است؟
ارائه اطلاعات صرافی‌ها باعث افزایش قیمت ارز ش ارائه اطلاعات صرافی‌ها باعث افزایش قیمت ارز شد
مردم برای دلار گران هول می‌زنند مردم برای دلار گران هول می‌زنند
ارزی نداریم، امری ندارید؟!
تکذیب برخی نقل‌قول‌های منتسب به رئیس‌کل بانک مرکزی
تاجران روسی در حال خرید کنسروها و رب‌های ایرا تاجران روسی در حال خرید کنسروها و رب‌های ایرانی
کسی به بازار ارز سر نمی‌زند؟
در آمریکا، هند و انگلیس با دلالان سکه چه می‌کنند
سکه و طلا دوباره افزایشی شد
سکه در بازار آزاد ارزان شد
نوبخت:​ حدود ۷ میلیون حقوق بگیر از بسته جبرانی استفاده می‌کنند

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

تولیدکنندگان می توانند لاستیک سنگین مورد نیاز را تامین کنند
روغن زیتون ارز دولتی نمی‌خواهد
اینترنت اشیا؛ شاه کلید صنعت خودروسازی در آینده
کاهش اندک قیمت اونس طلا
ترامپ از دخالت در خاورمیانه دست بردارد/نسبت به تصمیمات نفتی روسیه اعتراضی نکردیم
صادرات ۹۰ درصد بیشتر شد؛ گوجه و رب رکورد شکست
شاخص با قدرت به کانال 180 هزار واحد وارد شد/خودرو تنها گروه با بازدهی منفی در کل بازار
افزایش فروش بی وای دی به لطف فناوری‌های نوین
بهای جهانی طلا اندکی کاهش یافت
رکوردشکنی‌های بورس ادامه دارد
رستاخیز خط 3
ارتباطات جزیره کیش بطور موقت دچار اختلال می شود
رستاخیز خط 3
قصه پر غصه کارگران فصلی طارم به سر نمی رسد
بانوان کارآفرین در شهرک های صنعتی مشوق دریافت می کنند