پنجشنبه 1 فروردین 1398

استقبال عراقی‌ها از بازار اهواز و آبادان

مردم آبادان و خرمشهر و اهواز می‌گویند از زمانی که دلار نایاب شده و قیمت بازار قاچاق آن به حدود 9هزار تومان رسیده، قیمت کالاهای ضروری تولید داخل مثل مرغ و گوشت و برنج و پوشاک افزایش بی‌سابقه‌ای داشته. البته به این نکته هم اشاره می‌کنند که هجوم خریداران عراقی برای خرید در این 3 شهر، خود عاملی شده برای بالا رفتن قیمت‌ها تا جایی که برخی از فروشندگان حاضر نیستند جنس‌هایشان را به مردم بومی بفروشند.

بازار | اقتصاد آنلاین | 8 ماه پیش |7/10/2018 12:24:18 PM 3150 بازدید

استقبال عراقی‌ها از بازار اهواز و آبادان

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایران آنلاین، عراقی‌هایی را که بیشترشان از بصره و روستاهای اطراف این بندر به خوزستان می‌آیند همه جا می‌توان دید. از رستوران‌ها گرفته تا بازار میوه و گوشت و مرغ و ماهی و مراکز تجاری. به قول آبادانی‌ها قیافه و تیپ‌شان تابلوست. بیشترشان با لباس محلی می‌آیند و آنهایی که لباس اسپرت می‌پوشند از لهجه عربی و سبک کوتاه کردن موی سرشان می‌توان فهمید که از آن طرف آمده‌اند.

اگر صبح زود یا غروب که هوا از مرز 50 درجه پایین‌تر می‌آید گذرتان به مرکز شهر یا مراکز درمانی بیفتد آنها را خواهید دید. صبح زود دست خالی می‌آیند و غروب با کلی اسباب و وسایل برمی‌گردند! سفر کوتاه یک یا دو روزه بصره‌ای‌ها به جنوب خوزستان برای بازرگانان و مغازه‌داران خالی از لطف نیست. فروش‌ دو برابر شده و جای ریال هم دلار می‌گیرند آن هم پایین‌تر از قیمت بازار یعنی هر دلار 8 هزار تومان.

اما بیشتر مردم از این وضعیت ناراضی‌اند نه به این خاطر که مسافر می‌آید و شهر رونق می‌گیرد، آنها از این ناراحتند که برخی از فروشنده‌ها قیمت‌ها را آنقدر بالا برده‌اند که توان خرید پایین آمده است. البته به گفته اهالی برخی از فروشندگان از فروش جنس‌هایشان به قیمت عادلانه و منصفانه هم خودداری می‌کنند و تمایل دارند خریداران، مسافرانی باشند از آن‌سوی مرز!

گشتی در بازار ماهی بلوار ساحلی آبادان، گوشی را دست‌مان می‌دهد. تعداد خریداران بصره‌ای کم نیست. آنها مثل ما زیاد اهل چانه زدن نیستند. مشتری بی‌چک و چانه ماهی‌های صبور، شیربط، برزم و بیاح. ماهی می‌خرند و دلار می‌دهند. از یکی‌شان به‌نام ابوعلی که نزدیک به 50 کیلو ماهی خریده می‌پرسم هرچند وقت یکبار برای خرید به آبادان می‌آید؟ ماهی‌فروش جوانی که اهل رومیله است برایم ترجمه می‌کند: «قبلاً سالی 3 – 2 بار می‌آمدم ولی الان یکی دو هفته درمیان می‌آیم. فاصله‌ای نیست، یک ساعت کمتر تا اینجا راه داریم.»

 جز ماهی خرید دیگری هم می‌کنید؟

 بیشتر، خورد و خوراک می‌خرم. قیمت آبادان ارزان‌تر از بصره است.

 برای عبور از مرز عوارضی می‌دهید یا ویزا می‌گیرید؟

 نه هیچ مبلغی پرداخت نمی‌کنیم.

 سال‌های پیش که آبادان می‌آمدید هم این همه خرید می‌کردید؟

 نه، از زمانی که قیمت دلار در کشور شما رفت بالا برای من و همشهری‌هایم می‌صرفد که برای خرید به ایران بیاییم. هزینه پزشکی اینجا خیلی خیلی ارزان‌تر از کشور خودمان است. همین‌طور بیمارستان‌ و کلینیک‌های اهواز خیلی مجهزتر از بیمارستان‌های ما هستند.

گشتی در بازار کوچک ماهی می‌زنم، بازاری که به زور می‌شود بوی زهم ماهی‌ها را تحمل کرد. سال‌های گذشته دست کم چندین بار به این بازار آمده‌ام. معمولاً هنگام غروب ماهی‌فروشانی که ماهی‌ روی دستشان می‌ماند با قیمت پایین و حتی نصف قیمت، تتمه بارشان را می‌فروختند ولی حالا پیش از غروب چیزی باقی نمی‌ماند برای فروش.

پیش از خارج شدن از بازار، دعوای یکی از مشتری‌ها با ماهی‌فروش جوانی نظرم را به خود جلب می‌کند. وقتی از مشتری که احمد غانمی نام دارد دلیل دعوایشان را جویا می‌شوم، می‌گوید: «اینها انصاف را فراموش کرده‌اند. یادشان رفته که ماهی را به چه قیمتی می‌فروختند. قیمت ماهی صبور از 40 هزار تومان رسیده به 80 هزار تومان. وقتی اعتراض می‌کنیم یا تخفیف می‌خواهیم سگرمه‌هایشان توی هم می‌رود، چرا؟ به این خاطر که اگر ما نخریم بصره‌ای‌ها می‌خرند. ما که با عراقی‌ها مشکل نداریم، همزبان ما هستند و حتی قوم و خویش هم هستیم ولی از زمانی که دلار کشید بالا می‌آیند اینجا و کاسب‌ها هر قیمتی که به آنها می‌گویند، می‌خرند چون به صرف‌شان است.

این چیزی نیست، تعدادی از مغازه‌داران بصره‌ای در این بحبوحه بازار می‌آیند خرید‌ عمده می‌کنند و می‌برند شهر خودشان با قیمت بالاتر می‌فروشند. بالا رفتن دلار برای دو قشر استفاده دارد، یکی مغازه‌داران و یکی هم عراقی‌ها. خرید زیاد آنها باعث شده قیمت‌های بازار بالاتر برود.»

جوان دیگری به‌نام ماجد آل شیخ ادامه حرف‌های احمد را می‌گیرد: «‌ای کاش دیروز اینجا بودید و می‌دیدید که یکی از بصره‌ای‌ها نزدیک 15 میلیون تومان ماهی خرید. همه را بار ماشین کرد و یکراست رفت مرز خودشان. این که چیزی نیست سری به بازار پوشاک بزنید و ببینید چه خبر است.»

برای شام به یکی از رستوران‌های مرکزی شهر می‌روم. بیشتر مشتری‌ها عراقی هستند. خانواده‌ای 7 نفره میز بزرگی را قرق کرده‌اند. پیشخدمت غذا را روی میز می‌چیند. زیر صندلی و میز پر است از بسته‌های کوچک و بزرگ خرید. چند دقیقه بعد مرد جوان و آفتاب سوخته‌ای که با موبایلش حرف می‌زند وارد می‌شود و می‌نشیند کنار میهمان‌ها. وقتی تلفنش تمام می‌شود کیسه پلاستیکی سیاه رنگی را باز می‌کند و بسته‌های پول را روی میز ردیف می‌کند. 7 میلیون و 700 هزار تومان می‌دهد و هزار دلار می‌گیرد. مرد عرب 8 میلیون می‌خواهد و جوان آبادانی سر 300 هزار تومان چانه می‌زند و البته برنده می‌شود. پیش از رفتن می‌گوید اگر دلارهای دیگری هم دارند حاضر است بخرد. از پیشخدمت می‌پرسم چند مدت است که دلال‌ها دست به کار شده‌اند و حتی برای خرید دلار به رستوران‌ها هم سر می‌زنند. می‌گوید از 3 -2 ماه قبل از عید که قیمت دلار بالا رفته سر و کله دلال‌ها پیدا شده و سود خوبی هم از این کار می‌برند.

وضعیت در بازار ته‌لنجی‌ها هم همین‌طور است. قیمت‌های مواد خوراکی آنقدر بالا رفته که حتی از تهران هم گرانتر شده و دیگر نمی‌صرفد مثل گذشته سوغاتی خرید. علت گرانی را از مغازه‌داری که ته‌لنجی می‌فروشد جویا می‌شوم. می‌گوید: «قیمت‌ها بالا رفته و دست ما هم نیست. گران می‌خریم و مجبوریم گران بفروشیم. مردم مثل گذشته خرید نمی‌کنند ولی عراقی‌ها نسبت به قبل بیشتر می‌خرند.»

اما ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود. نوسان شدید ارز باعث شده تعداد بیماران کشور همسایه که برای درمان به اهواز می‌آیند رشد تصاعدی پیدا کنند. کلینیک‌های تخصصی و فوق تخصصی شلوغ‌تر از سابق شده و نوبت گرفتن اولویت‌دار شده است. یکی از کسانی که در یکی از مراکز تخصصی قلب اهواز کار می‌کند و نمی‌خواهد اسمی از او در این گزارش برده شود در این باره می‌گوید: «از زمانی که دلار به 9هزار تومان رسید قدرت خرید عراقی‌ها هم دو برابر شد. آنها دیگر برای معاینه و درمان به بیمارستان‌های دولتی مراجعه نمی‌کنند و به مطب‌های خصوصی می‌روند و پزشکان هم در ازای دستمزدشان دلار می‌گیرند. پزشکانی سراغ دارم که اولویت معاینه‌شان بیماران عراقی است.‌ای‌کاش فرصت داشته باشید تا سری به کلینیک‌های کاشت مو و جراحی بینی اهواز بزنید تا ببینید چه خبر است. آنهایی که برای ترمیم مو و کاشت می‌آیند دلار است که خرج می‌کنند.»

این فرصت یا تهدید را سال 91 در شهر مرزی جلفا به چشم دیده‌ام. روزی که دلار قیمت فزاینده‌‌ای به خود گرفت چند ساعت بعد بسیاری از نخجوانی‌ها با هر وسیله نقلیه‌ای که داشتند وارد جلفا و هادی‌شهر شدند و یک روزه همه مواد غذایی فروشگاه‌ها را خریدند. آن روز حتی بسته نانی در مغازه‌ها برای خرید پیدا نشد. این روند تا 10 روز ادامه داشت و باتوجه به بالا رفتن قیمت کالاهای ضروری و نایاب شدن‌شان، از استانداری دستور آمد که برای خرید نخجوانی‌ها دستورالعمل گمرکی سختگیرانه‌ای وضع شود.

حالا باید دید استقبال عراقی‌ها در این برهه از بازار و مراکز درمانی کشورمان در آینده موجب رشد و شکوفایی اقتصادی مردم بومی خوزستان می‌شود یا تهدیدی برای پایین آمدن قدرت خرید.

 
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

خبرهای های مرتبط

سیمان صادراتی گران می‌شود/ مشتری‌های جدید جای

سیمان صادراتی گران می‌شود/ مشتری‌های جدید جایگزین عراق شدند

8 ماه پيش
رییس انجمن صنفی صنعت سیمان از افزایش نرخ صادرات سیمان در نیمه دوم امسال خبر داد و گفت: باتوجه به از دست رفتن بازار عراق برای صادرات سیمان، مشتری‌های جدیدی از جمله قطر، کویت، تانزانیا و بنگلادش پیدا کر... ادامه مطلب...
درآمدهای نفت عراق از 40 میلیارد دلار گذشت

درآمدهای نفت عراق از 40 میلیارد دلار گذشت

8 ماه پيش
«جبار اللعیبی» وزیر نفت عراق شامگاه دوشنبه اعلام کرد، درآمدهای این کشور از محل فروش نفت در شش ماه نخست سال 2018 میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 13 میلیارد دلار افزایش یافت و به بیش از 40 میلیارد... ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

کاهش تقاضا بازار ارز را سرد کرد/ درجا زدن نرخ کاهش تقاضا بازار ارز را سرد کرد/ درجا زدن نرخ روی کانال 13هزار تومان
صف گوشت جمع نشده، صف مرغ هم آمد! صف گوشت جمع نشده، صف مرغ هم آمد!
زنگ گرانی سوخت به صدا درآمد/نگرانی از کاهش مص زنگ گرانی سوخت به صدا درآمد/نگرانی از کاهش مصرف CNG به دنبال افزایش قیمت
زنگ گرانی سوخت به صدا درآمد/نگرانی از کاهش مص زنگ گرانی سوخت به صدا درآمد/نگرانی از کاهش مصرف CNG به دنبال افزایش قیمت
بی‌انصافی برخی تجار سبب بعضی مشکلات اقتصادی است
شرط بازگشت ارزش به پول ملی
بخشی از واردات خودرو به کشور آزادسازی می‌شود
انتقاد همتی از برخی اظهار نظرها در زمان آرامش بازار ارز
فرماندار:آبادان ظرفیت توسعه تجارت با استان بص فرماندار:آبادان ظرفیت توسعه تجارت با استان بصره عراق را دارد
وزیر کشور: بازار از کالاهای اساسی اشباع است
شرکت نفت 540 میلیارد به شهرداری‌های کهگیلویه شرکت نفت 540 میلیارد به شهرداری‌های کهگیلویه و بویراحمد کمک کرد
توزیع 100 هزار تن کنجاله سویا امروز در سطح کش توزیع 100 هزار تن کنجاله سویا امروز در سطح کشور
پایانی بر ستاره - مربع های مزاحم پایانی بر ستاره - مربع های مزاحم
هشدار درباره مرزهای زمینی و تورفروشی بدون «مج هشدار درباره مرزهای زمینی و تورفروشی بدون «مجوز پرواز»
اعتبار سفر رئیس جمهوری به 1669میلیارد تومان ا اعتبار سفر رئیس جمهوری به 1669میلیارد تومان افزایش یافت

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

رونق تولید مهم ترین اولویت مدیران قزوین در سال 98 است
مروری بر ۳۰ پیام نوروزی رهبر انقلاب
حقوق و مزایای کارکنان دولت در سال 97 به طول کامل پرداخت شد
پاسخگویی شبانه‌روزی وزارت راه و شهرسازی در ایام نوروز
پیام تبریک مدیرعامل بانک سینا به مناسبت نوروز 98
بازدید مدیرعامل بانک توسعه تعاون از شعب این بانک
هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی شب عید نداریم / شکر در آرامش
تحلیلی بر صنعت خودرو و حمل‌ونقل جهان
۲۹اسفند مظاهره و اتفاق حق‌ها/ ملی شدن نفت آغازگر حق‌طلبی بود
زمان پروار عشایر به چهار ماه کاهش یافت
رشد اندک معاملات مسکن/ پیش‌بینی قیمت مسکن در سال آینده
افزایش سقف وام نوسازی مسکن روستایی به 400میلیون ریال
افزایش سرمایه ٢٠٣ درصدی بانک صادرات ایران ثبت نهایی شد
رشد اندک معاملات مسکن
سوء استفاده از سفره نوروز نابخشودنی و با آن برخورد می شود