جمعه 23 آذر 1397

انبار تولیدکنندگان لوازم‌خانگی خالی است

رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با اشاره به اینکه بانک‌ها سرمایه در گردش واحدهای تولیدکننده لوازم خانگی را کاهش داده‌اند، گفت: کمبود سرمایه در گردش و نقدینگی موجب شده انبار تولیدکنندگان لوازم خانگی خالی شود.

بازار | اقتصاد آنلاین | 5 ماه پیش |6/25/2018 5:57:58 PM 667 بازدید

انبار تولیدکنندگان لوازم‌خانگی خالی است

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محمدرضا دیانی امروز (دوشنبه) در نشستی خبری با اشاره به وضعیت تولید لوازم خانگی اظهار کرد: در حال حاضر انبار تولیدکنندگان لوازم خانگی خالی است و علت این مسئله نبود سرمایه در گردش است. تولیدکنندگان با ظرفیت خالی مواجه هستند و علیرغم تقاضای موجود در بازار مشکل نقدینگی به منظور تولید دارند. تولیدکننده جهت تولید نیازمند سرمایه در گردش است و اگر این منابع مالی وجود نداشته باشد، با کاهش تولید و بالا رفتن قیمت مواجه می‌شویم.

وی ادامه داد: سابقه نداشته که از سال ۱۳۹۰ تاکنون انبار تولیدکنندگان لوازم خانگی تا این میزان خالی باشد و علت این مسئله نبود سرمایه در گردش است. حتی می‌توان تحریم‌ها را مسئله ثانویه دانست؛ چرا که تولیدکنندگان داخلی می توانند مواد اولیه خود را با شیوه‌های مختلف تامین کنند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با بیان اینکه افزایش تولید نیازمند سرمایه در گردش است و بانک‌ها سرمایه در گردش واحدهای تولیدکننده را در سال جاری کاهش داده‌اند، گفت: اگر مشکل بازار داخلی و سرمایه در گردش حل شود، علیرغم وجود محدودیت‌ها در راستای تولید مواد اولیه می‌توان بازار لوازم خانگی را کنترل کرد.

با احتکارکنندگان مبارزه کنید

دیانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی معتقدند تولیدکنندگان لوازم خانگی محصولات خود را جهت فروش عرضه نمی‌کنند، اظهار کرد: تولیدکنندگان این گونه نیستند آنها هر ساعت نیازمند نقدینگی هستند و باید کالای خود را به فروش برسانند. این احتکارکنندگان و سفته بازان هستند که باید با آنها برخورد و مبارزه شود. برخی از تولیدکنندگان روزانه یک میلیارد تومان هزینه دستمزد و تولید می‌دهند و به دلیل داشتن هزینه‌های ثابت و نقدینگی ناچار به فروش کالاهای خود هستند و نمی‌توانند محصولاتشان را نفروشند.

وی درباره اتفاقات امروز بازار تهران بیان کرد: اعتراضات اگر در قالب جریان‌های تند باشد، به نفع بازار نیست و به طور حتم نحوه اعتراض باید به گونه‌ای باشد که دستاویزی برای تنش سیاسی و اقتصادی نشود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با اشاره به شرایط اقتصادی امروز کشور اظهار کرد: شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای پیش می‌رود که افزایش یک شبه قیمت دلار همه افکار عمومی را به خود جلب می‌کند و بزرگترین جنجال‌ها را به دنبال دارد. ما در یک جنگ بی‌رحمانه اقتصادی قرار داریم و اگر باورمان بر این است که به چنین مرحله‌ای رسیده‌ایم باید خودمان را آماده کنیم، چرا که در پیچ تصمیم‌گیری‌های دنیا در تعاملات با ایران قرار گرفته‌ایم.

فعالیت ۱۵۰ موسسه سرمایه‌گذاری خارجی در شهرستان‌های ایران

دیانی ادامه داد: کشور از برخی منابع ارزی برخوردار است که باید به نحو مطلوب از آن استفاده کند. طبق آخرین رصدها متوجه شدیم که ۱۵۰ موسسه سرمایه‌گذاری خارج از کشور در شهرستان‌های ایران فعال هستند و در شرایطی که به سختی دلار تامین می‌شود، برخی به دنبال سرمایه‌گذاری در خارج از کشور و خروج ارز هستند.

وی با بیان اینکه تسهیلات جنگی در شرایط اقتصادی فعلی، مقوله ارز و تولید است، گفت: هر مقدار که میزان ارز و تولید خود را افزایش دهیم، در شرایط فعلی بیشتر دوام می‌آوریم و باید بدانیم که صرف شعارهای سیاسی دردی را دوا نمی‌کند. باید مصرف ارز پایین بیاید و به همان میزان تولید افزایش یابد.

بی پولی در تولید؛ خرید و فروش میلیونی در سکه

رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با اشاره به اینکه بورس ظرفیت کافی را ندارد، خاطرنشان کرد: در حالی که میلیون‌ها سکه خرید و فروش می‌شود، واحدهای تولیدی به میزان کافی سرمایه‌ در گردش ندارند و تحریم‌ها نیز به این فشارها می‌افزاید. به طور حتم زمانی که تولید فعال شود، اقتصاد فعال می‌شود و تنها راه‌حل کنترل تورم تولید بیشتر است و با تزریق دلار مشکل حل نخواهد شد.

دیانی با تاکید بر اینکه ۸۰ درصد حجم نقدینگی در اختیار مردم قرار دارد که بخش عمده‌ای از این رقم دست سفته‌بازهاست، اظهار کرد: باید به بازار ارز و سکه بی‌توجه باشیم و سه مقوله ایجاد مشوق در بخش تولید، برخورد با سفته‌بازان و مدیریت افکار عمومی را در دستور کار قرار گیرد. چرا تا این حد اجازه خرید سکه داده می‌شود؟ چرا یک نفر باید ۲۵ هزار سکه بخرد؟ چرا قیمت سکه و دلار به صورت لحظه‌ای اعلام می‌شود؟ چرا قوه قضائیه علی‌رغم وعده‌های داده شده با سفته‌بازان برخورد نمی‌کند؟

وی ادامه داد: دولت باید کنترل واردات را در دستور کار قرار دهد و در این رابطه پیش بینی و برنامه‌ریزی کند. علاوه بر این باید تقاضای مازاد ارزی کنترل شود و در ارتباط با کالاهای اساسی و مواد اولیه‌ای که تولید داخل آنها وجود ندارد، اولویت‌بندی کرد. سوال ما این است که چرا کره‌ای‌ها علی‌رغم فروش کالای نهایی به ایران، مواد اولیه به ما نمی‌فروشند؟ سایر کشورها نیز علیرغم صادرات کالاهای لوکس و سرازیر کردن محصولاتشان به ایران در مقوله مواد اولیه ما را تحریم کرده‌اند!؟

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

خبرهای های مرتبط

تولید با افزایش نرخ سود بانکی به کُما می‌رود

تولید با افزایش نرخ سود بانکی به کُما می‌رود

5 ماه پيش
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزایش نرخ سود بانکی را به زیان بخش تولید دانست. ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

قیمت طلا، سکه و ارز در ۲۰ آذرماه
فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است
ماه عسل دلار تمام شد؟
دلار به کانال ۹۰۰۰تومان بازگشت/ نرخ امروز ۹۹۰ دلار به کانال ۹۰۰۰تومان بازگشت/ نرخ امروز ۹۹۰۰تومان
آیا نرخ ارز در حال سرکوب است؟ آیا نرخ ارز در حال سرکوب است؟
راز از نفس افتادن قیمت دلار راز از نفس افتادن قیمت دلار
طلا بازهم ارزان می‌شود؟ طلا بازهم ارزان می‌شود؟
موج دوم فروش دلار در فردوسی
سایت رسمى اتحادیه طلا راه اندازى شد سایت رسمى اتحادیه طلا راه اندازى شد
سوال نمایندگان از وزیر اطلاعات درباره بازار خودرو
آخرین اظهارات کدخدایی درباره" CFT"
عده‌ای موش‌صفت در حال ذخیره طلا و ارز هستند عده‌ای موش‌صفت در حال ذخیره طلا و ارز هستند
آخرین قیمت‌ها از بازار ارز، طلا و سکه
ارز مسافرتی باز هم ارزان‌تر شد ارز مسافرتی باز هم ارزان‌تر شد
سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا به زودی نهایی می‌شود

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

ایجاد ۱۳۰ هزار شغل مستقیم با اعتبار ۲۱ میلیاردی
پیشنهادات رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس برای بودجه سال 98
کافه‌نشینی در تهران با هزینه‌های نجومی
بلومبرگ: عربستان صادرات نفت خود را به شدت کاهش می دهد
موانع تولید در بافت رفع می شود
اشتغال 130 تن با 51 میلیارد ریال وام در گلخانه‌های یزد فراهم شد
پردرآمدترین شرکت‌های بیمه جهان در سال ۲۰۱۸
11هزار تن کاغذ در اختیار نشریات و مطبوعات قرار می‌گیرد
کشتارگاه صنعتی دغدغه دامداران اهری
مشکلات اقتصادی کشور ارتباطی به تحریم ها ندارد
68 فقره پرونده تخلف برای اصناف مهاباد تشکیل شد
تسهیلات بانکی با کارمزد 2درصد به زندانیان پرداخت می شود
پرداخت تسهیلات به واحدهای کوچک باید تسهیل شود
لایحه قانون جدید بانک مرکزی تصویب شد
کریمی: مدیران شایسته از ظرفیت‌های کشور استفاده کنند