دوشنبه 23 تیر 1399

پربازده‌ترین بازارها در بهار97

دیروز هم بازارهای طلا، ارز و سرمایه شانه‌به‌شانه هم به رشد خود ادامه دادند. درحالی که شاخص بورس با یک جهش 2650 واحدی خود را به کانال 112 هزار واحدی رساند، در بازارهای ارز و طلا هم افزایش قیمت‌ها ادامه یافت به طوری که تا زمان تنظیم این گزارش سکه تمام طرح جدید و قدیم به ترتیب مرز 2.9 و 2.7 میلیون تومان را پشت سرگذاشتند.

بازار | اقتصاد آنلاین | 2 سال پیش |6/25/2018 10:57:48 AM 4398 بازدید

پربازده‌ترین بازارها در بهار97

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، نیم سکه هم یک میلیون و 420 هزار تومان را تجربه کرد و ربع سکه به 770 هزار تومان رسید. هر گرم طلای 18 عیار هم درحالی رکورد قیمتی 266هزار تومانی راتجربه کرد که بهای اونس روی نرخ 1269 دلار ثابت مانده بود.

در بازار ارز نیز قیمت ارزهای عمده و پرطرفدار در بازار آزاد با جهش‌های بیشتر تداوم یافت. در دومین روز هفته جاری یورو با رشد 455 تومانی روی نرخ 9859 تومان ایستاد و پوند با 540 تومان افزایش به 11 هزار و 246 رسید. دلار امریکا نیز در بازار غیررسمی با عبور از مرز 8 هزار تومان رکورد تازه‌ای برای خود به ثبت رساند و درهم امارات 112 تومان اوج گرفت و روی عدد 2309 تومان ایستاد.

رشد بالای قیمت‌ها در این بازارها علاوه بر وجود جو هیجانی که نرخ‌ها را تقویت کرده است حاکی از تقاضای بالایی است که برای این کالاها وجود دارد.

در بهار سال‌جاری نقدینگی سرگردان و سرمایه‌های خرد مردمی که از نیمه دوم سال گذشته بتدریج از سپرده‌های بانکی خارج شد، بازارهای مختلفی را برای کسب بالاترین بازدهی هدف گرفته است. هرچند در سه ماهه ابتدایی امسال بازارهای جدیدی مانند خودرو نیز توانست بخشی از نقدینگی موجود را برای بهره‌مندی از اختلاف قیمت حاشیه بازار به سوی خود جذب کند، اما همانند سال‌های گذشته بازارهای پنجگانه طلا، ارز، پول، مسکن و بورس مهم‌ترین بازارهایی است که بسته به میزان بازدهی و نقدشوندگی عمده سرمایه سرمایه‌گذاران را جذب کرده است.

ارز درصدر بازدهی بازارها

مقایسه نرخ دلار امریکا دربازار آزاد ایران در روزهای پایانی سال گذشته و انتهای خرداد ماه امسال نشان می‌دهد که بازار ارز در صدر افزایش قیمت میان بازارهای پنجگانه بوده است. با ملاک قرار دادن میزان رشد نرخ دلار امریکا شاهد بازدهی 63.2 درصدی این ارز مرجع بازار هستیم. در روز پایانی اسفند ماه سال 96 نرخ دلار در بازار ازاد ایران برابر با 4899 تومان بوده که این نرخ در روز پایانی خرداد ماه به 8 هزار تومان رسیده است. درواقع در فصل بهار امسال دلار با رشد 3101 تومانی معادل 63.2 درصد رشد کرده که این رشد این بازار را در صدر بازدهی بازارها قرار داده است.

حتی اگر یورو در بازار آزاد را نیز ملاک محاسبه قرار دهیم به میزان رشد 48.8 درصدی می‌رسیم. درحالی که یورو در پایان اسفند سال گذشته 5853 تومان قیمت داشت در پایان خرداد ماه امسال به 8687 تومان با 2834 تومان رشد رسیده است.

رقابت سکه با ارز

در رتبه دوم میزان بازدهی یا افزایش نرخ، بازار طلا و سکه در رقابتی نزدیک به ارز قرار گرفته است. براین اساس نرخ سکه تمام بهار آزادی طرح جدید از رقم یک میلیون و 616 هزار و 600 تومان در انتهای سال 96 به دو میلیون و 582 هزار تومان در پایان بهار امسال رسیده که حاکی از بازدهی 59.7 درصدی این کالا هستیم.دراین مدت هر قطعه سکه بیش از 965 هزار تومان گرانتر شده است.

در بهار امسال هرگرم طلای 18 عیار هم معادل 44 درصد رشد قیمتی داشته و از 153 هزار تومان به 220 هزار تومان رسیده است.

جبران بازدهی بورس در هفت روز

سومین بازار پربازده بهار امسال بورس است. بورس در دو ماه ابتدایی امسال رشد چندانی نداشت و با افت و خیز شاخص نتوانست رضایت سهامداران خود را به دست آورد. ولی در ماه پایانی بهار شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران توانست بخشی از عقب ماندگی خود را نسبت به بازارهای رقیب جبران کند. رشد طوفانی بورس از روز 23 خرداد ماه آغاز شد و تا پایان این ماه 13 هزار و 645 واحد رشد کرد.

سال گذشته پرونده بورس تهران با شاخص 96 هزار و 289 واحد بسته شد که این رقم در روز پایانی خرداد ماه به 108 هزار و 872 واحد رسید که نشان دهنده بازدهی 13 درصدی آن است. دراین مدت شاخص با رشد 12 حهزار و 583 واحدی همراه بوده است. بنابراین در بهار امسال شاخص بورس موفق شده است 12 کانال جدید را فتح کند و از کانال 96 هزار واحدی به 108هزار واحدی برسد. رشد بورس که از 23خرداد آغاز شده بود تا روز گذشته یعنی در مدت هفت روز 15 هزار و 782 واحد رشد کرده است. به معنای دیگر در هر ساعت 563واحد رشد کرده است.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی بازارسرمایه که آسیب‌ها و تبعات منفی سایر بازارها را به‌دنبال ندارد بهترین مأمن برای سرمایه‌های خرد مردمی محسوب می‌شود که می‌تواند آن را در خدمت تولید و اقتصاد ملی قرار دهد.

مسکن در مقام چهارم

باوجودی که در ماه‌های ابتدایی سال‌جاری بازار مسکن با خروج از رکود چند ساله خود رشد بالایی را تجربه کرد که این رشد در برخی از مناطق پایتخت چشمگیر بود ولی ازنظر بازدهی کل این بازار در رتبه چهارم بین پنج بازار قرار گرفته است. طبق گزارش‌های ارائه شده از سوی بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت واحدهای مسکونی پایتخت در ماه پایانی سال گذشته برابر با 5 میلیون و 760 هزار تومان بوده است که این نرخ در خرداد ماه امسال به 6 میلیون و 490 هزار تومان افزایش یافته است. بدین ترتیب بازدهی این بازار در فصل بهار 97 به 12.6 درصد می‌رسد. در سه ماهه ابتدای سال متوسط قیمت واحدهای مسکونی با رشد 730 هزار تومانی همراه بوده است.

بازارپول در انتهای جدول بازدهی

با توجه به نوسانات و التهاباتی که در بازارهای مختلف ایجاد شد بازار پول و سپرده‌های بانکی در رقابت با این بازارها ناکام مانده است. در صورتی که نرخ سود حداکثر 15 درصدی سپرده‌های بانکی را که از شهریور سال گذشته از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد را درنظر بگیریم، سپرده‌های یکساله در بهار امسال بازدهی معادل 3.75 درصد برای صاحبان آن به همراه داشته است.

البته واقعیت این است که پس از التهاب بازار ارز و صدور گواهی سپرده‌های ریالی با نرخ سود 20درصدی نرخ 15 درصدی سود بانکی یک بار دیگر دستخوش تغییرقرار گرفت. به طوری که گزارش‌ها نشان می‌دهد که برخی از بانک‌ها با سود 20درصدی از سپرده‌گذاران خود پذیرایی می‌کنند. با لحاظ نرخ سود 20درصد نیز سپرده‌گذاران بانکی در سه ماهه اول امسال 5 درصد بازدهی کسب کرده‌اند.

 
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

خبرهای های مرتبط

بازار بزرگ تهران دوباره به جریان افتاد

بازار بزرگ تهران دوباره به جریان افتاد

2 سال پيش
تمام راسته‌های بازار بزرگ تهران از ۱۵ خرداد تا ناصرخسرو به غیر از طلا و جواهرفروشان فعالیت خود را از امروز دوباره آغاز کردند. ادامه مطلب...
ارز پتروشیمی‌ها را وارد بازار کنید

ارز پتروشیمی‌ها را وارد بازار کنید

2 سال پيش
یک استاد دانشگاه با توصیف شرایط حال حاضر اقتصاد کشور، تزریق ارز پتروشیمی‌ها به بازار دلار را گزینه‌ای برای بهبود وضعیت بازار دلار ارزیابی کرد. ادامه مطلب...
 بازار آزاد ارز زیر زمین رفت

بازار آزاد ارز زیر زمین رفت

2 سال پيش
46 روز پس از اجرای سیاست تک نرخی کردن دلار توسط دولت، بازار آزاد ارز پایتخت یعنی حدفاصل میدان فردوسی تا چهارراه استانبول تغییر زیادی کرده است.از روز 22 اردیبهشت ماه امسال که تصمیم جدید دولت برای اعلام... ادامه مطلب...
آرامش به بازار بازگشت/ تلفن همراه ارزان می‌شو

آرامش به بازار بازگشت/ تلفن همراه ارزان می‌شود

2 سال پيش
نایب رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه شرایط بازار تهران و خیابان جمهوری به دور از اعتراض و هرج و مرج است، گفت: دستگاه های نظارتی با توجه به نرخ ارز دریافتی شرکت های واردکننده بر قیمت عرضه آن‌ها نظا... ادامه مطلب...
سایه روشن اعتراض امروز بازاریان

سایه روشن اعتراض امروز بازاریان

2 سال پيش
تجمع بازاریان تهران در اعتراض به نابسامانی ارز که به رکود بازار منجر شده، اخبار اقتصادی امروز را تحت تاثیر قرار داد اما فعالان بازار پیش‌بینی کرده‌اند با توجه به این‌که حرکت امروز برنامه‌ریزی قبلی ندا... ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان