چهارشنبه 21 آذر 1397

سکه و سود هم به داد نقدینگی نرسید

با وجود سیاست‌هایی که بانک مرکزی در پایان سال گذشته برای جذب نقدینگی از بازار به اجرا درآورد، باز هم میزان افزایش حجم آن در مقایسه با ماه‌های قبل قابل توجه است.

بازار | اقتصاد آنلاین | 5 ماه پیش |6/22/2018 4:11:30 PM 1512 بازدید

سکه و سود هم به داد نقدینگی نرسید

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، آخرین آمارها از این حکایت دارد که حجم نقدینگی در پایان سال گذشته به ۱۵۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. این رقم در مقایسه با فروردین همان سال که ۱۲۶۴ هزار میلیارد تومان ثبت شده بود بیش از ۲۸۰ هزار میلیارد تومان افزایش را نشان می‌دهد. روند رو به رشد نقدینگی طی سال‌های گذشته برای سال ۱۳۹۶ نیز تکرار شد و البته سرگردانی آن در برخی ماه‌ها موجب حرکت به سمت بازارهای غیرمولد از جمله ارز و سکه شد.

در نیمه دوم سال گذشته بازار ارز و سکه دچار نوسان قابل توجهی شد و قیمت دلار به گونه‌ای افزایش پیدا کرد که تا اواخر اسفند به ۵۰۰۰ تومان رسید و سکه نیز تا مرز دو میلیون تومان پیش رفت. افزایش مبادلات و همچنین ایجاد نوسان و هیجان در این بازارها که به دلیل افزایش تقاضا در آن شکل گرفت از جمله مسائلی بود که کارشناسان تاکید داشتند دلایل عمده آن رشد بی‌رویه نقدینگی و در نهایت کاهش نرخ سود بانکی بوده است. کاهش نرخ سود بانکی در شهریورماه سال گذشته به دستور بانک مرکزی به اجرا درآمد که خود عاملی شد برای این‌که مردم با توجه به نوسانی که در بازار ارز وجود داشت بخواهند برای سودآوری بیشتر به سمت این بازار حرکت کنند.

در نهایت بانک مرکزی تصمیم گرفت برای جذب نقدینگی و اعمال کنترل بر بازار ارز دو سیاست را در دستور کار قرار دهد. از سویی پیش فروش سکه را در بهمن‌ماه شروع کرد تا با ایجاد شرایط جذاب و خرید از سوی مردم بخشی از نقدینگی را به سمت بانک مرکزی بکشاند و از سوی دیگر اقدامی انجام داد که چندان قابل پیش بینی نبود و طی آن، دو هفته پیش فروش اوراق گواهی سپرده را با سود ۲۰ درصد  در بانک‌ها عملیاتی کرد که نرخ سود آن پنج درصد بالاتر از نرخ معمول ۱۵ درصد شبکه بانکی برای پرداخت به سپرده‌ها بود.

بانک مرکزی اخیرا اعلام کرد که حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سکه پیش‌فروش کرده است اما به هر حال بخش قابل توجهی از این پیش فروش در فروردین ماه ثبت شد که سکه های با سر رسید های مختلف در ویترین فروش قرار گرفت.

گرچه تصورات بر این بود که با افزایش پنج درصدی سود بانکی، جذب سپرده بالاتر رفته و بازار ارز تا حدی از نوسان بیفتد، اما با وجود اینکه ۲۴۰ هزار میلیارد تومان اوراق گواهی سپرده با سود ۲۰ درصد فروش رفت، این مبلغ عمدتا به سپرده‌های قبلی مردم در بانک‌ها اضافه شد که حالا نرخ سودشان ۲۰درصد شده بود. این شرایط موجب افزایش هزینه پول در بانک‌ها شد؛ به گونه‌ای که این افزایش ۵ درصدی نرخ سود بانکی برای این ۲۴۰ هزار میلیارد تومان اوراق فروش رفته بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان اختلاف ایجاد کرد که در نهایت به ضرر بانک‌ها تمام شد؛ چرا که در سوی مقابل، نرخ سود تسهیلات که تامین‌کننده هزینه بانک‌ها است ۱۸ درصد باقی ماند که دو درصد پایین‌تر از سود سپرده بود.

هر چند رشد نقدینگی در انتهای سال گذشته تا حدی طبیعی بود اما آمارهای جدید بانک مرکزی  موید آن است که با طرح‌های اجرایی شده  نیز نقدینگی چندان جذب نشد؛ به گونه‌ای که مقایسه اختلاف بین افزایش نقدینگی در ماه‌های مختلف سال گذشته نشان می دهد که این رقم در فاصله بهمن‌ و اسفند پارسال به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش داشته و از بهمن‌ماه که حدود ۱۴۸۹ میلیارد تومان بوده تا اسفندماه که به ۱۵۳۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد بالغ بر  ۴۰ هزار میلیارد تومان رشد داشته است؛ در حالی که این رقم در فاصله بین سایر ماه‌های سال گذشته بین ۱۵ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

تغییرات نقدینگی در ۱۲ ماه سال ۱۳۹۶

دوره زمانی فروردین اردیبهشت خرداد تیر مرداد شهریور مهر آبان آذر دی بهمن اسفند
حجم نقدینگی (هزار میلیارد تومان) ۱۲۶۴ ۱۲۸۹ ۱۳۱۴ ۱۳۳۳ ۱۳۶۶ ۱۳۸۹ ۱۴۰۳ ۱۴۲۴ ۱۴۴۵ ۱۴۶۳ ۱۴۸۹ ۱۵۳۰
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

قیمت طلا، سکه و ارز در ۲۰ آذرماه
فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است
توصیه به خریداران بیت کوین و ارزهای دیجیتالی توصیه به خریداران بیت کوین و ارزهای دیجیتالی
ثبات دلار در کانال 11هزار تومان ثبات دلار در کانال 11هزار تومان
نرخ ارز در بازار واقعی نیست/ اختلاف قیمت میان بازار و نیما پر می‌شود؟
ماه عسل دلار تمام شد؟
طلا مجددا ارزان شد طلا مجددا ارزان شد
دلار به کانال ۱۰هزار تومان بازگشت دلار به کانال ۱۰هزار تومان بازگشت
برنامه ساماندهی خودرو آماده می‌شود
واردات قطعه، صنعت خودروسازی را با چالش مواجه واردات قطعه، صنعت خودروسازی را با چالش مواجه کرده است
در نشست امنیت اقتصاد چه گذشت؟/ تحلیل کارشناسان اقتصادی از بحران بانکی ایران
کاهش ۳۵۰ تومانی نرخ دلار بانکی
عرضه خودرو با قیمت نزدیک به حاشیه بازار استمر عرضه خودرو با قیمت نزدیک به حاشیه بازار استمرار می یابد
شرایط دریافت دفترچه رایگان بیمه سلامت
سایت رسمى اتحادیه طلا راه اندازى شد سایت رسمى اتحادیه طلا راه اندازى شد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

بررسی دستمزد ۹۸ کارگران تا تعیین تکلیف مزد ۹۷ منتفی است
تصویر یک‌ساله از پرفروش‌ترین بازارهای مسکن تهران/ کاهش مجدد معاملات در 12منطقه
بی‌مهری به مسکن روستایی/ نوسازی مسکن روستایی ۱۶سال زمان می‌برد
طرح نظارت ویژه یلدا در ورامین آغاز شد
بانک صنعت و معدن 236 میلیارد ریال به صنعتگران اردبیل تسهیلات داد
نقش راهبردی هرمزگان
دینار و روپیه جای یورو را می‌گیرند؟
بانک‌ها چقدر به واحدهای تولیدی وام دادند؟
تامین باتری خودروهای برقی ۲۰ میلیارد یورو هزینه دارد
پول قبوض برق به جیب چه کسانی می‌رود؟
نقطه پایان اوج در بازار مسکن+ قیمت
جهش دوباره نفت از روی سکوی اوپک
اقدامات مطلوبی برای تنظیم بازار لرستان انجام اقدامات مطلوبی برای تنظیم بازار لرستان انجام شده است.
سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا به زودی نهایی می‌شود
صادرات آلمان به ایران رشد چشمگیری داشته است