پنجشنبه 1 فروردین 1398

چند و چون معامله اوراق گواهی سپرده سکه در بورس کالا

اوراق گواهی سپرده سکه قابل معامله در بورس کالا حکم سکه فیزیکی را دارد و مردم به راحتی می توانند آن را بدون محدودیت خرید و فروش کنند. به نظر می رسد که بانک مرکزی به کمک عرضه این اوراق در بورس می‌خواهد به صورت بلندمدت و مستمر در بازار حضور پیدا کرده و تعادل موجود در روند معاملات و میزان عرضه و تقاضا را حفظ کند.

بازار | ایسنا | 9 ماه پیش |6/22/2018 1:37:41 PM 3956 بازدید

چند و چون معامله اوراق گواهی سپرده سکه در بورس کالا

به گزارش ایسنا، پیش فروش تعداد ۷ میلیون و ۶۴۴ هزار قطعه سکه بهار آزادی در حالی توسط بانک مرکزی انجام شد که هجوم سرمایه ها به بازار نقدی این کالای سرمایه ای مانع از آن شد که التهاب بازار و عطش خریداران به کمک اجرای این طرح فروکش کند؛ به‌طوری که سکه نقدی همچنان در تب و تاب رشد قیمت ها به سر می برد و هم اکنون قیمت ها در مرز دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در نوسان بوده و همچنان تقاضای خرید در میان سرمایه داران قابل مشاهده است.  

بازوی پولی اقتصاد کشور در حالی در این طرح بیش از هفت میلیون سکه را پیش فروش کرد که با توجه به موعد تحویل سکه های پیش فروش شده تقریبا دو سال طول می‌کشد تا بانک مرکزی به کل تعهدات خود برای تحویل سکه‌های پیش فروشی به خریداران عمل کند.   
این اقدام در حالی است که برای مدیریت بهتر بازار سکه، بانک مرکزی در اقدامی جدید برنامه عرضه سکه های پیش فروش شده در قالب گواهی سپرده سکه طلا از طریق بورس کالا را اعلام کرده است؛ آنچنان که طی چند روز اخیر پیمان قربانی - معاون اقتصادی بانک مرکزی - از اجرای طرح اوراق گواهی پیش فروش سکه در بورس کالا خبر داد.

طرحی که به اعتقاد کارشناسان و صاحب نظران اگر به درستی و به صورت مستمر در بورس به اجرا در آید، ضمن پاسخگویی نامحدود به تقاضا و عطش خریداران سکه می تواند در ایجاد تعادل بیشتر در بازار نقدی و رفع ریسک های مترتب بر خرید فیزیکی سکه همچون ریسک های امنیتی ناشی از نگهداری فیزیکی سکه در منازل و نیز امکان بروز تقلب اثربخش باشد.

در همین ارتباط، رییس اسبق اتحادیه طلا و جواهر گفته که در عرضه سکه های پیش فروشی به صورت اوراق گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالا می‌توان ریسک های ناشی از نگهداری سکه در منازل و احتمال تقلبی بودن سکه های فیزیکی در بازار را به صفر رساند و مردم می توانند این اطمینان خاطر را داشته باشند که سکه های خریداری شده در طرح پیش فروش را به صورت اوراق تحویل می‌گیرند. از این رو به نظر می رسد یکی از اهداف دولت از اجرای طرح عرضه گواهی سپرده سکه در بورس کالا، جلوگیری از این نگرانی ها باشد.

محمد ولی همچنین اظهار کرد: مسئله بعدی این است که دولت با اعلام این خبر از نظر روانی نیز به بازار کمک می کند تا هیجانات کاهش یافته و التهابات از معاملات حذف شود؛ چراکه در حال حاضر روند کنونی بازار ناشی از رکود موجود در اقتصاد کشور است که سرمایه ها را به سمت بازارهای پرخطر و سرمایه گذاری های پر ریسک سوق می‌دهد.

وی با بیان اینکه موافق استفاده از ظرفیت های موجود در بورس کالا و عرضه سکه در قالب گواهی سپرده کالایی است، گفت: عرضه سکه به صورت اوراق گواهی سپرده سکه در بورس می تواند در میان مدت بازار را مدیریت کرده و از نظر روانی به کاهش هیجانات در بازار کمک کند؛ چراکه اوراق گواهی سپرده سکه قابل معامله در بورس، حکم سکه فیزیکی را دارد و مردم به راحتی می توانند آن را بدون محدودیت خرید و فروش کنند.

به گفته محمد ولی، به احتمال زیاد دولت به کمک عرضه این اوراق در بورس می خواهد به صورت بلندمدت و مستمر در بازار حضور پیدا کرده و تعادل موجود در روند معاملات و میزان عرضه و تقاضا را حفظ کند.

این کارشناس بازار طلا و سکه در خصوص نیاز به ۵۵ میلیون تن طلا برای ضرب سکه های پیش فروش شده توسط بانک مرکزی گفت: با توجه به تهدیدات و تحریم ها علیه ایران در مجامع بین المللی، باید تدابیر لازم را در حوزه سیاست گذاری های اقتصادی به کار گیریم. البته کشور در شرایط فعلی از نظر ذخایر طلا و سکه محدودیتی ندارد و به راحتی می تواند پاسخگوی نیاز خریداران باشد؛ به‌طوری که نگرانی خاصی از بابت تامین نیاز موجود مشاهده نمی شود.

وی تاکید کرد: با این حال نکته حائز اهمیت در این رابطه موضوع کنترل نقدینگی سرگردان در کشور است که با کمک پتانسیل های بورس کالا و با اجرای طرح عرضه سکه در قالب این اوراق می تواند مدیریت بهتری داشته باشد.

این فعال بازار طلا در خصوص مزایای عرضه سکه به صورت اوراق گواهی سپرده کالایی جهت ایجاد شفافیت و نقدشوندگی سکه در بازار گفت: عرضه سکه در قالب اوراق اقدامی در راستای شفاف سازی است و باید به کمک این ابزارها کلیه بازارها را نظم بخشید و هدفمند کرد؛ چرا که در مقاطعی گروهی از افراد وارد بازارهایی می شوند که حرفه ای نبوده و اطلاعات کاملی ندارند. حضور این قیبل افراد در بازارهای مختلف ایجاد التهاب کرده و بی نظمی را در اقتصاد موجب می شود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در بازار سکه شاید در شرایط عادی حجم تقاضا A سکه باشد که با ورود افراد غیرحرفه ای و ناآشنا، این میزان به An افزایش می یابد و این عامل سبب بی نظمی و اختلال در روند طبیعی بازار می شود.

محمد ولی تاکید کرد: در حال حاضر نیز بازار سکه با همین بی نظمی ها مواجه است و با توجه به تحریم های خارجی علیه ایران، تا زمانی که این بی انضباطی ها رفع نشود هیجانات اخیر پابرجا خواهد ماند. البته اقدام بانک مرکزی در خصوص سکه می تواند این هیجانات را برطرف کند اما باید به دنبال تحقق این امر باشیم که کشور را به سمت سرمایه گذاری های مولد و تولید محور و برقراری نظم در بازارهای مختلف حرکت دهیم.

این کارشناس بازار طلا در پایان سخنان خود تاکید کرد: با توجه به شناختی که از بازار طلا و سکه دارم، معتقدم دولت به کمک عرضه سکه در بورس در قالب اوراق گواهی سپرده می تواند به خواسته خود برای ایجاد ثبات در بازار و همچنین تعادل بخشیدن به عرضه و تقاضا و در نهایت جلوگیری از هیجانات قیمتی دست یابد.

انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

خبرهای های مرتبط

سکه‌هایمان را کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

سکه‌هایمان را کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

8 ماه پيش
ارزش ریال به سرعت کم می‌شود و ایرانی‌های زیادی که نگران دارایی و سرمایه‌شان هستند برای حفظ ارزش پولشان دست به کارهایی می‌زنند که از نظر دیگران ممکن است عجیب و غریب باشد یا به گفته کارشناسان ضد اقتصاد... ادامه مطلب...
عرضه بیش از ۷ میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن

عرضه بیش از ۷ میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده‌ای!

9 ماه پيش
سخنگوی دولت گفت: برای گرفتن عطش عده‌ای در جهت خرید سکه مجبور شدیم بیش از هفت میلیون قطعه سکه در بازار عرضه کنیم. ادامه مطلب...
رشد قیمت نقدی سکه به دلیل نرخ دلار است نه آتی

رشد قیمت نقدی سکه به دلیل نرخ دلار است نه آتی سکه

9 ماه پيش
یک کارشناس بازار سرمایه مدعی شد که قیمت سکه در بازار نقدی به تبعیت از افزایش نرخ دلار در حال رشد بوده و این افزایش ارتباطی به بازار آتی سکه ندارد. ادامه مطلب...
قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

9 ماه پيش
قیمت هر سکه آتی تحویل شهریور، آبان و دی در بورس کالای ایران بیش از ۳ میلیون تومان داد و ستد می شود در عین حال قیمت هر سکه در بازار نقد حدود ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است. ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

کاهش تقاضا بازار ارز را سرد کرد/ درجا زدن نرخ کاهش تقاضا بازار ارز را سرد کرد/ درجا زدن نرخ روی کانال 13هزار تومان
صف گوشت جمع نشده، صف مرغ هم آمد! صف گوشت جمع نشده، صف مرغ هم آمد!
زنگ گرانی سوخت به صدا درآمد/نگرانی از کاهش مص زنگ گرانی سوخت به صدا درآمد/نگرانی از کاهش مصرف CNG به دنبال افزایش قیمت
زنگ گرانی سوخت به صدا درآمد/نگرانی از کاهش مص زنگ گرانی سوخت به صدا درآمد/نگرانی از کاهش مصرف CNG به دنبال افزایش قیمت
بی‌انصافی برخی تجار سبب بعضی مشکلات اقتصادی است
شرط بازگشت ارزش به پول ملی
بخشی از واردات خودرو به کشور آزادسازی می‌شود
انتقاد همتی از برخی اظهار نظرها در زمان آرامش بازار ارز
فرماندار:آبادان ظرفیت توسعه تجارت با استان بص فرماندار:آبادان ظرفیت توسعه تجارت با استان بصره عراق را دارد
وزیر کشور: بازار از کالاهای اساسی اشباع است
شرکت نفت 540 میلیارد به شهرداری‌های کهگیلویه شرکت نفت 540 میلیارد به شهرداری‌های کهگیلویه و بویراحمد کمک کرد
توزیع 100 هزار تن کنجاله سویا امروز در سطح کش توزیع 100 هزار تن کنجاله سویا امروز در سطح کشور
پایانی بر ستاره - مربع های مزاحم پایانی بر ستاره - مربع های مزاحم
هشدار درباره مرزهای زمینی و تورفروشی بدون «مج هشدار درباره مرزهای زمینی و تورفروشی بدون «مجوز پرواز»
اعتبار سفر رئیس جمهوری به 1669میلیارد تومان ا اعتبار سفر رئیس جمهوری به 1669میلیارد تومان افزایش یافت

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

رونق تولید مهم ترین اولویت مدیران قزوین در سال 98 است
مروری بر ۳۰ پیام نوروزی رهبر انقلاب
حقوق و مزایای کارکنان دولت در سال 97 به طول کامل پرداخت شد
پاسخگویی شبانه‌روزی وزارت راه و شهرسازی در ایام نوروز
پیام تبریک مدیرعامل بانک سینا به مناسبت نوروز 98
بازدید مدیرعامل بانک توسعه تعاون از شعب این بانک
هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی شب عید نداریم / شکر در آرامش
تحلیلی بر صنعت خودرو و حمل‌ونقل جهان
۲۹اسفند مظاهره و اتفاق حق‌ها/ ملی شدن نفت آغازگر حق‌طلبی بود
زمان پروار عشایر به چهار ماه کاهش یافت
رشد اندک معاملات مسکن/ پیش‌بینی قیمت مسکن در سال آینده
افزایش سقف وام نوسازی مسکن روستایی به 400میلیون ریال
افزایش سرمایه ٢٠٣ درصدی بانک صادرات ایران ثبت نهایی شد
رشد اندک معاملات مسکن
سوء استفاده از سفره نوروز نابخشودنی و با آن برخورد می شود