سه شنبه 26 شهریور 1398

ادامه روزهای داغ بورسی با جهش 1970 واحدی شاخص/ پروازی از جنس مس و فولاد

در حالی رکوردشکنی‌های دماسنج اصلی بورس برای پنجمین روز متوالی ادامه یافت که شاهد تقابل دو شاخص کل و هم وزن بودیم. همچنین امروز در جریان هیجانی شدن سمت عرضه در اغلب نمادها، ورود نقدینگی از سوی اشخاص حقیقی با کاهش چشمگیر مواجه شد.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 1 سال پیش |6/19/2018 3:40:23 PM 3293 بازدید

ادامه روزهای داغ بورسی با جهش 1970 واحدی شاخص/ پروازی از جنس مس و فولاد

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ پنجمین روز رالی صعودی فتح قله های جدید بورسی در حالی پیگیری شد که در ابتدای بازار با افزایش فشار فروش و هیجانی شدن سمت عرضه، شاهد تغییر رنگ شاخص کل بعد از چهار روز بودیم و نماگر اصلی بازار تا منفی 35 واحد کاهش یافت. اما در ادامه با حمایت حقوقی‌ها بازهم سمت تقاضا تقویت شد و موجب افزایش شاخص کل تا کانال 96 هزار واحد شد.

امروز باز هم شاهد اقبال سهم های دلاری که سرآمد آن گروه فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی هستند بودیم. این حرکت رو به رشد گروه برخلاف افت قیمت‌‌های جهانی صورت گرفت. در معاملات امروز بیشتر نماد هایی مورد توجه خریداران قرار گرفتند که از رشد قیمت‌ ها در چند روز گذشته جا مانده بودند.

نماد «ذوب» با صف خریدی به ارزش 25 میلیارد تومان پرچمدار گروه فلزات اساسی بود. در دو روز گذشته نیز شرایط معاملات سهام شرکت ذوب آهن اصفهان به همین منوال بود اما دیروز پس از گذشت ساعات ابتدایی معاملات و صف کشیدن خریداران برای این نماد انتظار توقف به منظور شفاف سازی رشد بیش از20 درصد می رفت که با عرضه شدید مواجه شده و قبل از اتمام ساعت بازار به تعادل رسید.

اما یکی از مهمترین نکات بازار امروز بازگشت هیجانی «فملی» از مرخصی بود. ملی مس پس از بازگشایی با هجوم خریداران مواجه شد که به رشد حدود 21 درصدی قیمت سهم انجامید. با توجه به تعدیل حدود 28 درصدی اخیر شرکت تا حدودی شرایط فعلی معاملات این نماد دور از انتظار نبود. با این حرکت رو به بالای نماد «فملی» سقف قیمتی جدیدی را برای خود در محدوده 350 تومان بنا کرد. همین امر سبب افزایش 933 واحدی شاخص در لحظات پایانی بازار شد.

از سوی دیگر دومین نماد تاثیرگذار بر شاخص کل، معاملات مثبت «فولاد» بود که نهایتا منجر به رشد 211 واحدی دماسنج بازار شد. اما خبر موثر در اقبال امروز به «فولاد» عرضه 1.5 درصدی سهام این شرکت توسط «وامید» است. روز گذشته سرمایه گذاری امید در اطلاعیه ای اعلام کرد در تاریخ سوم تیر قصد واگذاری بیش از یک میلیارد سهم از «فولاد» در قیمت 450 تومان دارد. این در حالی بود که قیمت تابلوی روز گذشته «فولاد» 375 تومان ثبت شده بود. همین موضوع سبب تشکیل صف خرید در ابتدای ساعت معاملاتی امروز شد و نهایتا «فولاد» به دلیل رشد بیش از 20 درصد در پنج روز کاری متوقف شد. در این بین با وقفه دو ساعته، نماد «وامید» نیز صف خرید بیش از 40 میلیونی را تجربه کرد. گفتنی است سرمایه گذاری امید 75 میلیارد سهم از فولاد مبارکه به قیمت 153 تومان در پرتفوی خود دارد که با فازیش قیمت های اخیر فولاد، سود قابل توجهی نصیب «وامید» خواهد شد.

افزایش اقبال به «کچاد» تازه نفس

 در گروه کانه های فلزی نیز نماد «کچاد» با صف خریدی به حجم 59 میلیون سهم همراه شد. شرکت معادن چادرملو با توجه به جا ماندگی رشد قیمت نسبت به هم گروهی های خود و همچنین گزارش های ارائه نموده توانسته توجه بازار را به خود جلب کند. این شرکت در کنار بهره برداری از معادن سنگ آهن دارای واحد های ساخت شمش فولاد نیز است که این خود امتیازی برای چادرملو به حساب می آید. طبق اخبار منتشره از شرکت، واحد ساخت آهن اسفنجی را در نیمه تابستان سال جاری به بهره برداری خواهد رساند.

مسئله دیگری که برای محصولات تولیدی آن مطرح می باشد بحث فروش غیر صادراتی شرکت است که شرایط آینده سیاسی کشور بر درآمد آتی آن تاثیر چندانی نخواهد داشت. از سوی دیگر تنها تهدیدی که این روز ها گریبان گیر کل صنایع فعال در منطقه مرکزی ایران به ویژه صنعت فولاد شده است مسئله کم آبی است که طبق گفته های مسئولان قرار است در آینده ای نزدیک با کانال کشی و هدایت آب خلیج فارس به قلب کویر این مسئله برای صنایع بزرگ و فعال منطقه برطرف شود که در طی دو سال آتی این آب به واحد های فولاد سازی چادرملو خواهد رسید.

«کیمیا»یی که کیمیا شد

در این میان نماد «کیمیا» نیز با فشار تقاضا رو به رو شده و با رشد روز گذشته سقف تاریخی قیمت خود را درنوردید و اکنون نیز درحال نوسان در همان محدوده است. قیمت سهام شرکت کیمیای زنجان گستران در طول حدود 20 روز گذشته 34 درصد رشد داشته است. اصلی ترین محصول تولیدی شرکت، کنسانتره سولفوره روی است که در اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 150 درصد رشد مبلغ فروش را رقم زده است. علت اصلی آن افزایش دو برابری نرخ های فروش است که از رشد قیمت های جهانی روی و همچنین افزایش قیمت دلار نشات می گیرد.

چه خبر از مهمان جدید بورسی

اما نماد تازه وارد بورسی نیز برای هشتمین روز پیاپی صف خرید را تجربه کرد. البته در دقایق ابتدایی به واسطه جو هیجانی منفی فروش، صف خرید سهم عرضه شد اما بالافاصله با حمایت حقوقی، مجددا تا 20 میلیون صف خرید تشکیل شدو نهایتا با قیمت 9455 ریال و صف خرید 19 میلیونی به کار خود پایان داد.

«اوان» سربلند از مجمع بازگشت

اما در گوشه دیگر بازار شاهد نماد «اوان» بودیم که پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه خود از قیمت 888 تومان با 74 درصد رشد قیمت به محدوده 1540 تومان رسید. با توجه به شفاف سازی منتشر شده در روز های گذشته و گفته های مدیر عامل شرکت در مجمع، با اجرای طرح ارزش افزوده جدید خود با نام 8 ستاره، درآمد حاصله برای شرکت روزانه بین 6 تا 70 میلیون تومان می باشد. این موضوع موجب رشد ستونی قیمت سهام شرکت مبین وان کیش شده است. پروژه 8 ستاره طرحی است در بستر تلفن ثابت و همراه اول که با ایجاد درگاه های مختلف اجتماعی، سرگرمی و ... به مشتریان خود سرویس می دهد.

آمار و ارقام بازار

در مجموع روز جاری شاخص کل با صعود 1970 واحدی (معادل 1.88 درصدی) برای اولین بار به قله 106 هزار و 504 واحد دست یافت. شاخص هم وزن اما از این رالی جاماند و با عقبگرد 5.4 واحدی به پله 18 هزار و 348  واحد بازگشت. در این بین با توجه تجربیات گذشته به نظر می رسد افت شاخص هم وزن، زنگ خطری برای اصلاح قریب الوقوع شاخص کل باشد. البته این موضوع را نیز باید درنظر گرفت که اصلاح اندک شاخص نه تنها مخرب نیست بلکه موتورر محرک روزهای آتی خواهد بود.

در جریان معاملات امروز بورس، دو میلیارد ورقه بهادار به ارزش 528 میلیارد تومان در 115 هزار نوبت دادوستد شد که از این میزان 470 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص داشت. همچنین امروز نیز تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی صورت گرفت که رقمی بالغ بر 17 میلیارد تومان را ثبت کرد. اما گفتنی است این عدد 70 میلیارد تومان کمتر از مبلغ روز گذشته و همچنین بسیار پایین تر از یکشنبه است. اما باتوجه به اینکه با وجود کاهش ورود نقدینگی و خالص خرید حقیقی ها اما همچنان ارزش معاملات خرد در سطح روزهای گذشته است می توان گفت که امروز حقوقی ها بیشتر در نقش خریدار و حمایتی ظاهر شده اند.

شاخص فرابورس هم امروز در ادامه مسیر صعودی رشد 11.5 واحدی (معادل 0.98 درصد) را تجربه کرد و نهایتا در ارتفاع یک هزار و 213 واحد ارام گرفت. در این بازار نیز 565 میلیون ورقه بهادار به ارزش 330 میلیارد تومان دادوستد شد که از این میزان 130 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در فرابورس اختصاص داشت.

در این بازار اما نمادهای گروه پتروشیمی سردمدار رشد شاخص بودند و معاملات مثبت «زاگرس»، «شرانل»، «مارون» و «هرمز» بیشترین اثر را در تقویت آیفکس داشتند.

همچنین گفتنی است نماد «شرانل» امروز پس از برگزاری مجمع سالانه و تقسیم سود 100 تومانی با افزایش 16 درصدی قیمت به گردونه معاملات بازگشت. نماد «زاگرس» نیز به دلیل افزایش بیش از 20 درصدی قیمت در پنج روز کاری جهت شفاف سازی متوقف شد.

 
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

خبرهای های مرتبط

معاملات گرم ورق‌های فولادی «مبارکه» با یک روز

معاملات گرم ورق‌های فولادی «مبارکه» با یک روز تاخیر/ رقابت 23.7 و 10 درصدی ورق گرم B وC

1 سال پيش
امروز در حالی ورق گرم B شرکت فولاد مبارکه اصفهان با رقابت معامله شد که روز گذشته این محصول به دلیل کمبود عرضه کنسل شده بود. محصول حاضر، امروز در حجم حدود 52 هزار تن به طور نقدی و با 23.7 درصد بیش از ق... ادامه مطلب...
ادامه روند صعودی بورس/ کاهش حجم معاملات به دل

ادامه روند صعودی بورس/ کاهش حجم معاملات به دلیل توقف نمادها

1 سال پيش
در دوساعت ابتدایی معاملات روز جاری بورس تهران شاهد ورود شاخص کل به کانال 105 واحدی (افزایش یک درصدی) هستیم. این در حالی است که در ابتدای صبح با افزایش فشار عرضه از سوی حقوقی‌ها اغلب نمادهای مطرح برای ... ادامه مطلب...
شاخص‌های بورس‌های آسیایی در پایین‌ترین سطح چه

شاخص‌های بورس‌های آسیایی در پایین‌ترین سطح چهار ماه اخیر

1 سال پيش
به دنبال تهدید ترامپ به اعمال تعرفه‌های جدید بر واردات از چین و ریزش بورس‌های این کشور در معاملات امروز، شاخص‌های بورس‌های آسیایی در پایین ترین سطح چهار ماه اخیر خود قرار گرفتند. ادامه مطلب...
روزهای بی‌قراری شاخص بورس/ خروج اشخاص حقوقی د

روزهای بی‌قراری شاخص بورس/ خروج اشخاص حقوقی در روزهای طلایی بازار

1 سال پيش
در دومین روز کاری هفته نیز رالی صعودی شاخص‌های بازار سهام با شتاب ادامه یافت و شاخص کل با افزایش ۲۰۸۱ واحدی برای اولین بار در ارتفاع ۱۰۴ هزار و ۵۳۳ واحد آرام گرفت. همچنین مجموع معاملات خرد روز جاری د... ادامه مطلب...
بورس تهران شاهد صف‌های میلیونی خرید

بورس تهران شاهد صف‌های میلیونی خرید

1 سال پيش
در حال حاضر بازیگران بازار سرمایه شاهد رشد بی‌سابقه نماگر اصلی بازار تا کانال ۱۰۲ هزار واحدی هستند به طوری که در بیشتر گروه‌ها صف‌های پایدار خرید به وجود آمده و قیمت سهم ها لحظه به لحظه در حال افزایش... ادامه مطلب...
بورس جلوی تلاطم بازارهای ارز، طلا و مسکن را م

بورس جلوی تلاطم بازارهای ارز، طلا و مسکن را می گیرد

1 سال پيش
تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با تشریح علت رشد غیرمنتظره شاخص در روز «چهارشنبه طلایی بورس»، گفت: بازار سرمایه می تواند با جلب اعتماد و جذب سرمایه گذاری ها، جلوی سفته بازی و تلاطم بازارهای ارز،... ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تو طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تومان بازگشت
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز
راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین
قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز
طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تو طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تومان بازگشت
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
تلاش برای رهایی کارکنان کارخانه روغن‌نباتی شی تلاش برای رهایی کارکنان کارخانه روغن‌نباتی شیراز از خطر توقیف اموال
۳۰۴ میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد ۳۰۴ میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد
لایحه جدید تجارت با بدیهیات اقتصادی در تضاد ا لایحه جدید تجارت با بدیهیات اقتصادی در تضاد است
تساوی گل‌گهر و پارس‌جنوبی در حضور «ویلموتس» تساوی گل‌گهر و پارس‌جنوبی در حضور «ویلموتس»
وزیران نیرو و انرژی ایران و روسیه درباره همکا وزیران نیرو و انرژی ایران و روسیه درباره همکاریهای دو کشور گفت وگو کردند
وزیر کشور: صلح و امنیت، به روابط خوب کشورهای وزیر کشور: صلح و امنیت، به روابط خوب کشورهای منطقه بستگی دارد
ظریف: با وجود نتانیاهو آمریکا نیازی به دشمن ن ظریف: با وجود نتانیاهو آمریکا نیازی به دشمن ندارد
امام جمعه کیش خواستار رفع موانع  تولید شد امام جمعه کیش خواستار رفع موانع تولید شد
چین با روسیه قرارداد هسته ای امضا می کند چین با روسیه قرارداد هسته ای امضا می کند
چین با روسیه قرارداد هسته ای امضا می کند
مهمترین ابزار اختراع در اختیار ایرانیان است مهمترین ابزار اختراع در اختیار ایرانیان است