شنبه 30 تیر 1397

ارسال دلار با پیک موتوری!

اعلام می‌شود با دلالان ارز به طور جدی برخورد می شود، با این وجود این افراد به راحتی به فعالیت می‌پردازند و نبض بازار ارز را در دست دارند.

نفت | اقتصاد آنلاین | 1 ماه پیش |6/18/2018 10:00:13 PM 1057 بازدید

ارسال دلار با پیک موتوری!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، آمارهای اشتغال گویای آن است که عده زیادی از جمعیت کشور فاقد شغل مناسب هستند. با این وجود این روزها همانند سال‌های گذشته با رونقی به مراتب بیشتر، عده‌ای زیر سایه درختان خیابان فردوسی لم داده و در آمدزایی می‌کنند.

به دنبال توقف عرضه دلار در صرافی‌های مجاز در ماه‌های گذشته، خرید و فروش انواع ارز به دست دلالان افتاده است. در این میان با صحبت از نظارت‌های مختلف و حضور ماموران نیروی انتظامی در بازار ارز شده و این گونه اعلام می‌شود که با دلالان به شدت برخورد می‌شود. با این حال گذری بر چهارراه استانبول تا میدان فردوسی به خوبی گویای آن است که فعالیت دلالان ارزی با قوتی حتی بیشتر از قبل ادامه دارد.

اگرچه در ماه‌های گذشته نرخ رسمی دلار ۴۲۰۰ تومان اعلام شده اما همچنان در این بازار نرخ دومی برای ارز تعیین می‌شود که مشخص نیست این تعیین قیمت به طور دقیق از کجا صورت می‌گیرد. روز گذشته در ساعات پایانی کار دلالان میدان فردوسی نرخ دلار را از ۶۹۵۰ تومان تا ۷۰۵۰ تومان اعلام می‌کردند اما ظهر امروز این قیمت‌ها همچنان تغییر کرده و به ۷۲۰۰ تومان رسیده است. جالب اینکه قیمت دلار در بخش‌هایی که به تقاطع خیابان فردوسی و جمهوری نزدیک تر است به مراتب پایین‌تر از رقمی است که در حوالی میدان فردوسی مشاهده می‌شود.

قیمت نیز پراکندگی خاص خود را داشته و از ۷۰۰۰ تومان تا ۷۲۰۰ تومان متغیر است. البته این قیمت برای فروش دلار اعلام می‌شود و جالب اینکه در بسیاری از موارد و به ویژه افرادی که نرخ خود را کمی پایین‌تر اعلام کرده‌اند بر این نکته تاکید دارند که تنها در تعدادهای بالا و بیش از ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ دلار حاضر به فروش ارز می‌شوند.

ارسال دلار با پیک موتوری!

برخی نیز برای خود سیاست دیگری اعلام کرده و قیمت را پایین‌تر از سایرین می‌گویند اما در مرحله عمل، مبلغی را هم به عنوان کارمزد طلب می‌کنند که این رقم از حدود ۲۰ هزار تومان به بالا تعریف می‌ شود.جالب اینکه این افراد حتی برای چانه‌زنی‌های بعدی به راحتی شماره تلفن همراه خود را هم در اختیار مشتری قرار داده و گاه اعلام می‌کنند که حتی حاضرند با پیک موتوری دلار را به آدرس فرد ارسال و وجه مربوط به آن را همان جا دریافت کنند.

اکنون با وجود تمام صحبت‌هایی که مبنی بر نظارت بر بازار دلالان مطرح می‌شود، فروشندگان انواع ارز در این خیابان به راحتی به فعالیت پرداخته و حتی در سایه زیر درخت لم می‌دهند و تنها هنگامی که افراد عبور می‌کنند در نهایت یک کلمه دلار را به زبان می‌آورند تا مشتریان بازار بدانند که در این بخش‌ها هم عرضه صورت می‌گیرد. البته حتی احتیاجی به گفتن این یک کلمه هم وجود ندارد، چرا که به راحتی می‌توان تشخیص داد که چه کسانی به فروش انواع ارز می‌پردازند.

جریمه ۲ برابری مبلغ مبادله برای دلالان

البته تقریبا اکثر این فروشندگان کمی احتیاط به خرج داده و از احتمال دستگیر شدن می‌گویند. یکی از آنها اینگونه ادعا می‌کند که روز گذشته چهار نفر از همکارانش را دستگیر کرده‌اند. یکی دیگر درباره این موضوع می‌گوید اگر ما را در حال مبادله ارز ببینند، نه تنها آن مبلغ را از ما می‌گیرند بلکه دو برابر آن را به عنوان جریمه لحاظ می‌کنند. دیگری می‌گوید درست است که جریمه دریافتی تنها دو برابر مبلغ مبادله است اما در نهایت افراد به دادگاه ارجاع داده می‌شوند و تنها به شرط دریافت سند ملک به مدت دو هفته آزاد می‌شوند تا پس از دو هفته در دادگاه حضور یابند.

ناگفته نماند که در قالب مشتری حتی به یکی از دو دلالی که کنار مامور نیروی انتظامی با او مشغول صحبت بودند هم مراجعه کردیم و به راحتی بالاترین مبلغ فروش دلار را اعلام کرد. البته برای این کار به اندازه سه قدم از مامور مربوطه فاصله گرفته و تذکر دادند که در نزدیکی مامور نیروی انتظامی نمی‌توان درباره خرید و فروش ارز صحبت کرد.

نکته دیگر آنکه اکنون دلالان هم ظاهرا خود را دارای شغلی رسمی می‌دانند؛ چراکه در گفت‌وگو، یکی از آنها اینگونه گلایه کرد که این روزها حتی پیک‌های موتوری هم اینجا آمده‌اند و ارز خرید و فروش می‌کنند!

خرید دلار تقلبی، کابوس متقاضیان

به هر حال با تمام این تفاسیر افرادی که برای تامین نیازهای مختلف خود، راهی برای دریافت ارز بانکی و دولتی ندارند، مجبورند راهی بازارهای غیررسمی ارز شوند و خریدار و فروشنده در این بازار هیچ یک احساس امنیت نکرده و برای مدت‌ها در خیابان فردوسی سرگردان می‌شوند.

تنها طی دو ساعت حضور در این خیابان، حداقل پنج تا شش نفر از افرادی که برای خرید ارز به این محل مراجعه کرده بودند، از دغدغه‌های خود برای خرید ارز مطمئن و غیرتقلبی گفته و اینگونه اعلام کردند که راهی برای تشخیص دلار اصل از تقلبی ندارند.

دلالان مشتری را داخل بانک می‌برند!

در پایان اینکه برخی از دلالان حتی مقابل بانک‌های این خیابان تجمع کرده و برای دریافت مبالغ خود، مشتری را داخل بانک می‌برند تا به این ترتیب مبلغ مربوطه جابجا شود. اکثر آنها هم دستگاه پز ندارند، چرا که می‌گویند زمانی که مبلغ خرید توسط دستگاه‌های پز واریز می‌شود، ۲۴ ساعت زمان نیاز است تا این پول به حساب افراد واریز شود و در این مدت فروشنده متضرر خواهد شد.

چنین شرایطی قطعا نظارت جدی‌تر نیروهای امنیتی را می‌طلبد و ایجاب می‌کند دستگاه‌های متولی برای ساماندهی این شرایط هرچه سریع‌تر به اقدامی جدی بپردازند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

طلا نفروشید! طلا نفروشید!
جدیدترین قیمت وام مسکن +محاسبات جدیدترین قیمت وام مسکن +محاسبات
بچه پولدارها در تعطیلات تابستانی چه می‌کنند؟
پیش‌بینی طلا‌فروشان از آینده بازار/ "طلا و سک پیش‌بینی طلا‌فروشان از آینده بازار/ "طلا و سکه نخرید، ارزان می‌شود!"
کشف لاشه کشتی روسی حامل گنجینه طلا به ارزش یک کشف لاشه کشتی روسی حامل گنجینه طلا به ارزش یکصد میلیارد پوند
گام‌های جدید بانک مرکزی برای تولید بیت‌کوین
خانه بخریم یا دست نگه داریم؟/ برآوردی از بازا خانه بخریم یا دست نگه داریم؟/ برآوردی از بازار مسکن در ماههای آتی
رد پای برخی سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج
با سخنان رئیس فدرال‌رزرو، دلار به بالاترین نر با سخنان رئیس فدرال‌رزرو، دلار به بالاترین نرخ ۶ماهه رسید
تصمیم ۳خریدار بزرگ درمورد ادامه خرید نفت از ا تصمیم ۳خریدار بزرگ درمورد ادامه خرید نفت از ایران چیست؟
صندوق‌های سرمایه‌گذاری بانک آینده را بشناسید
سکه از ابتدای هفته چقدر گران شد؟ سکه از ابتدای هفته چقدر گران شد؟
پای دلار ۷۵۰۰تومانی به "نیما" باز شد پای دلار ۷۵۰۰تومانی به "نیما" باز شد
افزایش قیمت جهانی نفت و طلا در معاملات امروز افزایش قیمت جهانی نفت و طلا در معاملات امروز
وزیرتعاون: اجازه نمی‌دهیم تحریم‌ها بر معیشت مردم آسیب بزند

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

افزایش نرخ دلار و پوند بانکی
پیگیری جدی سازمان بورس برای اجرای کامل حاکمیت شرکتی
دولت ریسک شفاف سازی را پذیرفته است
پایبندی اعضای اوپک و غیراوپک به توافق کاهش تولید کمرنگ شد
بانک صنعت و معدن 3000 مگاوات به مدار برق سراسری کشور افزوده است
مصرف برق در استان مرکزی 12درصد افزایش یافت
رسوب ۵۰ هزار دستگاه خودروی ناقص در کارخانه‌های خودروسازی
رقابت با پیام‌رسان‌های خارجی عامل تقویت و ارتقای سطح کیفی پیام‌رسان‌های داخلی
تسهیلات بانکی در حوزه اشتغال روستایی مبهم است
پس‌لرزه‌های گزارش «ثامن‌الحجج»
میزان محبوبیت کالاهای ایرانی در دنیا+ نمودار
توجیهی برای اختصاص ارز 4200 تومانی به مسافران وجود ندارد
قفلی که با پول‌پاشی هم باز نشد!
معاون وزیر کار: دولت ریسک شفاف سازی را پذیرفته است
کاهش مصرف سوخت و آلاینده‌های موتورهای دیزلی با نقاط کربنی