شنبه 30 تیر 1397

تا ۲۱ ماه آینده چشم‌مان به پسته نمی‌افتد/130 هزار فرصت شغلی از دست رفت

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان با اشاره به تبعات خسارت بی سابقه به محصول پسته امسال، گزارشی پیرامون وضعیت پسته شهرستان و خساراتی که امسال به تولید و اشتغال شهرستان وارد شده است را ارائه کرد.

تولیدو تجارت | ایسنا | 1 ماه پیش |6/18/2018 5:40:48 PM 420 بازدید

تا ۲۱ ماه آینده چشم‌مان به پسته نمی‌افتد/130 هزار فرصت شغلی از دست رفت

به گزارش ایسنا،  مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان در نشستی که با حضور قائم‌مقام و سخنگوی ستاد بحران کشور پیرامون بحران در باغات پسته شهرستان رفسنجان برگزار شد، اظهار کرد: سال گذشته 2000 میلیارد تومان پول از درآمد پسته به اقتصاد شهرستان تزریق شد که این پول نهایتاً به خود کشاورز بازمی گردد چرا که کشاورز طی سال پول کود، کارگر و هزینه تعمیرات و... را می‌پردازد و آخرین پول به خود کشاورز می‌رسد.

وی افزود: سال گذشته، ۶۵ هزار تن محصول پسته در رفسنجان داشتیم که با متوسط قیمت هر کیلو ۳۰ هزار تومان به فروش رفت و نزدیک به 2000 میلیارد تومان به اقتصاد شهرستان تزریق شد.

 نوسانات دمایی عامل اصلی کاهش تولید پسته است

وی با اشاره به اینکه پیش بینی تولید محصول امسال حدود ۲۵ هزار تن بود، تصریح کرد: ۲۰ هزار تن آن بر اثر عوامل دمای گرم و نوسانات دمایی در زمستان از بین رفت، چرا که پسته باید نیاز سرمایی‌اش در زمستان برطرف شود در حالی که 700 ساعت سرما در شهرستان داشتیم اما هزار ساعت دمای بالای 16 درجه را تجربه و زمستان گرمی را سپری کردیم. یکی از دلایلی که در چهل سال گذشته تا این حد تولید پایین رفته است نوسانات دمایی است.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان خاطرنشان کرد: امسال با جمع بندی که انجام دادیم حدود 5000 تن محصول به همراه تولیدات شهرستان انار داریم که سهم شهرستان رفسنجان 4000 تن و سهم شهرستان انار 1000 تن است.

۱۳۰ هزار فرصت شغلی مستقیم تولید پسته در سال جاری از بین رفت

رضایی در ادامه به تبعات خسارات وارده به پسته رفسنجان اشاره و بیان کرد: با بررسی که کردیم بر اثر این خسارت، ۱۳۰ هزار فرصت شغلی مستقیم امسال از بین رفته به این معنی که ۹۰ هزار تن پسته تر باید برداشت می‌شد و ۴۵۰ هزار نفر روز کارگر طی دو ماه شهریور و مهرماه مشغول به‌کار می‌شدند اما امسال دیگر این تعداد این شغل را ندارند.

وی ادامه داد: سال گذشته یک میلیون نفر روز اشتغال در بخش برداشت پسته ایجاد شد که از استان‌های مجاور هم در برداشت پسته کمک می‌کردند.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان عنوان کرد: هر سال ‌هزار حلقه چاه در شهرستان به مدت دو ماه نگهبان داشتند که حدود ۸ میلیارد تومان پول نگهبانی این چاه‌ها به نگهبانان پرداخت می‌شد که این موضوع هم امسال دیگر نیست.

۷۰۰ خرده‌فروش پسته در رفسنجان امسال شغلی ندارند

رضایی اظهار کرد: ۷۰۰ خرده‌فروش در شهرستان در زمینه پسته داریم که با توجه به اینکه امسال عملاً محصولی وجود ندارد شغلی ندارند، همچنین هر هکتار ۱۷ کارگر به طور مستقیم و سرجمع در هر هکتار ۸۰ اشتغال غیرمستقیم در بخش کشاورزی شهرستان ایجاد می‌شود که امسال این تعداد تحت تأثیر خسارت پسته درآمدی نخواهند داشت.

وی به تاثیر خسارت بی سابقه امسال به پسته رفسنجان در بخش حمل و نقل نیز اشاره و عنوان کرد: سال گذشته 3000 کانتینر، محصول پسته را از رفسنجان به بندرعباس انتقال دادند که عدد بزرگی است، همچنین این وضعیت برای کامیون‌هایی که کود وارد شهرستان می‌کنند هم اثرگذار می شود و تبعات این کمبود محصول استان‌های دیگر را هم تحت تأثیر قرار داده است.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان با اشاره به چگونگی واردآمدن این خسارات به پسته در سال جاری، گفت: وقتی بارندگی نشود موج گرما مستقر می‌شود که سال گذشته اواخر فروردین بارندگی اتفاق نیفتاد و ریزش گل و جوانه رخ داد، گرمازدگی امسال نیز ۸۰ درصد بود و در رطوبت ۵ درصد تمام گل‌ها ریزش کرد و تلقیح انجام نشد.

بین ۲۲ تا ۳۵ درصد تولید پسته کشور در شهرستان رفسنجان است

رضایی با بیان اینکه در سال گذشته ۳۴ درصد تولید پسته در کشور مربوط به رفسنجان بوده است، یادآور شد: شهرستان رفسنجان از لحاظ جایگاه تولید پسته در کشور ۲۵ درصد باغات را داراست، تصریح کرد: بین ۲۲ تا ۳۵ درصد حجم تولید پسته کشور در شهرستان رفسنجان است.

تا ۲۱ ماه آینده چشم ما به پسته نمی‌افتد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تا ۲۱ ماه آینده چشم ما به پسته نمی‌افتد و سال آینده هم محصول نداریم، تسهیلات جدید برای نگهداری و مدیریت باغات که در هر هکتار حداقل سالانه ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد، ضروری است.

رضایی با ارائه راهکارهایی در این خصوص بیان داشت: تسهیلات بلاعوض کمک خوبی به کشاورزان می‌کند، امسال اگر حداقل ۵۰ درصد قبوض برق موتورپمپ‌ها را بلاعوض بپردازند باری از دوش کشاورزان برداشته می‌شود.

ایجاد صندوق پسته پیشنهاد شد

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان همچنین ایجاد صندوق پسته را پیشنهاد کرد و عنوان کرد: ما صندوق حمایت از بخش کشاورزی را داریم که خوب نیز عمل کرده است و برای ایجاد صندوق پسته نیز حاضریم ۵۰ درصد سرمایه این صندوق را مالکان بگذارند و ۵۰ درصد دولت کمک کند تا در این سال‌های بحران این صندوق کمکی برای کشاورزان باشد.

با توجه به خسارت قابل توجه امسال به محصول پسته شهرستان رفسنجان در اثر خشکسالی و نوسانات دمایی، قائم‌مقام ستاد بحران کشور به همراه مدیر جهاد کشاورزی و جمعی از مسئولین شهرستان پیش از ظهر امروز 28 خرداد ماه از باغات پسته شهرستان رفسنجان بازدید کرد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، بهنام سعیدی پس از این بازدید در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به خشکسالی‌های پیاپی هم در جنوب و هم در شمال استان کرمان، پیگیری‌های استاندار، نمایندگان و درخواست‌های مردمی، هیأتی از سازمان مدیریت بحران کشور به استان کرمان عزیمت کرد تا دلایل وضعیتی که پیش آمده را بررسی کنند و راهکارهایی در این زمینه ارائه شود.

در خیلی از باغات، درختان حتی یک دانه پسته هم نداشتند

سخنگوی ستاد بحران کشور افزود: امروز صبح از تعدادی از باغاتی از شهرستان رفسنجان و زرند بازدید کردیم و انار نیز در ادامه انجام خواهد شد و در این بازدید مشکلات زیادی در بحث باغات مشاهده کردیم. نوسانات دمایی این مشکلات را به وجود آورده است و در خیلی از باغات که بازدید داشتیم درختان حتی یک دانه پسته هم نداشتند.

قنوات با افت شدید آب مواجه شدند

سعیدی بیان کرد: خشکسالی موجب شده قنوات با افت شدید آب مواجه شوند و کمبود آب داشته باشند و نهایتا عدم تأمین نیاز سرمایی که باغات نیاز دارند تا بتوانند تولید محصول داشته باشند موضوع دیگری بود که مطرح شد.

به جای 25 هزار تن محصول پسته، 5000 تن برداشت شد

قائم‌مقام ستاد بحران کشور تصریح کرد: مسئولان جهاد کشاورزی اعلام کردند امسال میزان برداشت بسیار پایین است به نحوی که در زرند حدود ۲۰۰ تن و در رفسنجان پیش‌بینی ۲۵ هزار تن محصول بود که با ادامه کار حداکثر برداشت 5000 تن خواهد بود.

سعیدی اضافه کرد: این گزارش جمع‌آوری و مورد تجزیه و تجلیل قرار می‌گیرد و جلسه‌ای امروز در مرکز استان با حضور مسئولین ذیربط خواهیم داشت تا پیشنهادات استان را بشنویم و در شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور مطرح می‌شود تا تصمیمات منطبق با قانون اتخاذ و به استان اعلام شود.
انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

طلا نفروشید! طلا نفروشید!
جدیدترین قیمت وام مسکن +محاسبات جدیدترین قیمت وام مسکن +محاسبات
بچه پولدارها در تعطیلات تابستانی چه می‌کنند؟
پیش‌بینی طلا‌فروشان از آینده بازار/ "طلا و سک پیش‌بینی طلا‌فروشان از آینده بازار/ "طلا و سکه نخرید، ارزان می‌شود!"
کشف لاشه کشتی روسی حامل گنجینه طلا به ارزش یک کشف لاشه کشتی روسی حامل گنجینه طلا به ارزش یکصد میلیارد پوند
گام‌های جدید بانک مرکزی برای تولید بیت‌کوین
خانه بخریم یا دست نگه داریم؟/ برآوردی از بازا خانه بخریم یا دست نگه داریم؟/ برآوردی از بازار مسکن در ماههای آتی
رد پای برخی سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج
با سخنان رئیس فدرال‌رزرو، دلار به بالاترین نر با سخنان رئیس فدرال‌رزرو، دلار به بالاترین نرخ ۶ماهه رسید
تصمیم ۳خریدار بزرگ درمورد ادامه خرید نفت از ا تصمیم ۳خریدار بزرگ درمورد ادامه خرید نفت از ایران چیست؟
صندوق‌های سرمایه‌گذاری بانک آینده را بشناسید
سکه از ابتدای هفته چقدر گران شد؟ سکه از ابتدای هفته چقدر گران شد؟
پای دلار ۷۵۰۰تومانی به "نیما" باز شد پای دلار ۷۵۰۰تومانی به "نیما" باز شد
افزایش قیمت جهانی نفت و طلا در معاملات امروز افزایش قیمت جهانی نفت و طلا در معاملات امروز
وزیرتعاون: اجازه نمی‌دهیم تحریم‌ها بر معیشت مردم آسیب بزند

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

افزایش نرخ دلار و پوند بانکی
پیگیری جدی سازمان بورس برای اجرای کامل حاکمیت شرکتی
دولت ریسک شفاف سازی را پذیرفته است
پایبندی اعضای اوپک و غیراوپک به توافق کاهش تولید کمرنگ شد
بانک صنعت و معدن 3000 مگاوات به مدار برق سراسری کشور افزوده است
مصرف برق در استان مرکزی 12درصد افزایش یافت
رسوب ۵۰ هزار دستگاه خودروی ناقص در کارخانه‌های خودروسازی
رقابت با پیام‌رسان‌های خارجی عامل تقویت و ارتقای سطح کیفی پیام‌رسان‌های داخلی
تسهیلات بانکی در حوزه اشتغال روستایی مبهم است
پس‌لرزه‌های گزارش «ثامن‌الحجج»
میزان محبوبیت کالاهای ایرانی در دنیا+ نمودار
توجیهی برای اختصاص ارز 4200 تومانی به مسافران وجود ندارد
قفلی که با پول‌پاشی هم باز نشد!
معاون وزیر کار: دولت ریسک شفاف سازی را پذیرفته است
کاهش مصرف سوخت و آلاینده‌های موتورهای دیزلی با نقاط کربنی