پنجشنبه 1 فروردین 1398

تا ۲۱ ماه آینده چشم‌مان به پسته نمی‌افتد/130 هزار فرصت شغلی از دست رفت

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان با اشاره به تبعات خسارت بی سابقه به محصول پسته امسال، گزارشی پیرامون وضعیت پسته شهرستان و خساراتی که امسال به تولید و اشتغال شهرستان وارد شده است را ارائه کرد.

تولیدو تجارت | ایسنا | 9 ماه پیش |6/18/2018 5:40:48 PM 2474 بازدید

تا ۲۱ ماه آینده چشم‌مان به پسته نمی‌افتد/130 هزار فرصت شغلی از دست رفت

به گزارش ایسنا،  مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان در نشستی که با حضور قائم‌مقام و سخنگوی ستاد بحران کشور پیرامون بحران در باغات پسته شهرستان رفسنجان برگزار شد، اظهار کرد: سال گذشته 2000 میلیارد تومان پول از درآمد پسته به اقتصاد شهرستان تزریق شد که این پول نهایتاً به خود کشاورز بازمی گردد چرا که کشاورز طی سال پول کود، کارگر و هزینه تعمیرات و... را می‌پردازد و آخرین پول به خود کشاورز می‌رسد.

وی افزود: سال گذشته، ۶۵ هزار تن محصول پسته در رفسنجان داشتیم که با متوسط قیمت هر کیلو ۳۰ هزار تومان به فروش رفت و نزدیک به 2000 میلیارد تومان به اقتصاد شهرستان تزریق شد.

 نوسانات دمایی عامل اصلی کاهش تولید پسته است

وی با اشاره به اینکه پیش بینی تولید محصول امسال حدود ۲۵ هزار تن بود، تصریح کرد: ۲۰ هزار تن آن بر اثر عوامل دمای گرم و نوسانات دمایی در زمستان از بین رفت، چرا که پسته باید نیاز سرمایی‌اش در زمستان برطرف شود در حالی که 700 ساعت سرما در شهرستان داشتیم اما هزار ساعت دمای بالای 16 درجه را تجربه و زمستان گرمی را سپری کردیم. یکی از دلایلی که در چهل سال گذشته تا این حد تولید پایین رفته است نوسانات دمایی است.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان خاطرنشان کرد: امسال با جمع بندی که انجام دادیم حدود 5000 تن محصول به همراه تولیدات شهرستان انار داریم که سهم شهرستان رفسنجان 4000 تن و سهم شهرستان انار 1000 تن است.

۱۳۰ هزار فرصت شغلی مستقیم تولید پسته در سال جاری از بین رفت

رضایی در ادامه به تبعات خسارات وارده به پسته رفسنجان اشاره و بیان کرد: با بررسی که کردیم بر اثر این خسارت، ۱۳۰ هزار فرصت شغلی مستقیم امسال از بین رفته به این معنی که ۹۰ هزار تن پسته تر باید برداشت می‌شد و ۴۵۰ هزار نفر روز کارگر طی دو ماه شهریور و مهرماه مشغول به‌کار می‌شدند اما امسال دیگر این تعداد این شغل را ندارند.

وی ادامه داد: سال گذشته یک میلیون نفر روز اشتغال در بخش برداشت پسته ایجاد شد که از استان‌های مجاور هم در برداشت پسته کمک می‌کردند.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان عنوان کرد: هر سال ‌هزار حلقه چاه در شهرستان به مدت دو ماه نگهبان داشتند که حدود ۸ میلیارد تومان پول نگهبانی این چاه‌ها به نگهبانان پرداخت می‌شد که این موضوع هم امسال دیگر نیست.

۷۰۰ خرده‌فروش پسته در رفسنجان امسال شغلی ندارند

رضایی اظهار کرد: ۷۰۰ خرده‌فروش در شهرستان در زمینه پسته داریم که با توجه به اینکه امسال عملاً محصولی وجود ندارد شغلی ندارند، همچنین هر هکتار ۱۷ کارگر به طور مستقیم و سرجمع در هر هکتار ۸۰ اشتغال غیرمستقیم در بخش کشاورزی شهرستان ایجاد می‌شود که امسال این تعداد تحت تأثیر خسارت پسته درآمدی نخواهند داشت.

وی به تاثیر خسارت بی سابقه امسال به پسته رفسنجان در بخش حمل و نقل نیز اشاره و عنوان کرد: سال گذشته 3000 کانتینر، محصول پسته را از رفسنجان به بندرعباس انتقال دادند که عدد بزرگی است، همچنین این وضعیت برای کامیون‌هایی که کود وارد شهرستان می‌کنند هم اثرگذار می شود و تبعات این کمبود محصول استان‌های دیگر را هم تحت تأثیر قرار داده است.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان با اشاره به چگونگی واردآمدن این خسارات به پسته در سال جاری، گفت: وقتی بارندگی نشود موج گرما مستقر می‌شود که سال گذشته اواخر فروردین بارندگی اتفاق نیفتاد و ریزش گل و جوانه رخ داد، گرمازدگی امسال نیز ۸۰ درصد بود و در رطوبت ۵ درصد تمام گل‌ها ریزش کرد و تلقیح انجام نشد.

بین ۲۲ تا ۳۵ درصد تولید پسته کشور در شهرستان رفسنجان است

رضایی با بیان اینکه در سال گذشته ۳۴ درصد تولید پسته در کشور مربوط به رفسنجان بوده است، یادآور شد: شهرستان رفسنجان از لحاظ جایگاه تولید پسته در کشور ۲۵ درصد باغات را داراست، تصریح کرد: بین ۲۲ تا ۳۵ درصد حجم تولید پسته کشور در شهرستان رفسنجان است.

تا ۲۱ ماه آینده چشم ما به پسته نمی‌افتد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تا ۲۱ ماه آینده چشم ما به پسته نمی‌افتد و سال آینده هم محصول نداریم، تسهیلات جدید برای نگهداری و مدیریت باغات که در هر هکتار حداقل سالانه ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد، ضروری است.

رضایی با ارائه راهکارهایی در این خصوص بیان داشت: تسهیلات بلاعوض کمک خوبی به کشاورزان می‌کند، امسال اگر حداقل ۵۰ درصد قبوض برق موتورپمپ‌ها را بلاعوض بپردازند باری از دوش کشاورزان برداشته می‌شود.

ایجاد صندوق پسته پیشنهاد شد

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان همچنین ایجاد صندوق پسته را پیشنهاد کرد و عنوان کرد: ما صندوق حمایت از بخش کشاورزی را داریم که خوب نیز عمل کرده است و برای ایجاد صندوق پسته نیز حاضریم ۵۰ درصد سرمایه این صندوق را مالکان بگذارند و ۵۰ درصد دولت کمک کند تا در این سال‌های بحران این صندوق کمکی برای کشاورزان باشد.

با توجه به خسارت قابل توجه امسال به محصول پسته شهرستان رفسنجان در اثر خشکسالی و نوسانات دمایی، قائم‌مقام ستاد بحران کشور به همراه مدیر جهاد کشاورزی و جمعی از مسئولین شهرستان پیش از ظهر امروز 28 خرداد ماه از باغات پسته شهرستان رفسنجان بازدید کرد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، بهنام سعیدی پس از این بازدید در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به خشکسالی‌های پیاپی هم در جنوب و هم در شمال استان کرمان، پیگیری‌های استاندار، نمایندگان و درخواست‌های مردمی، هیأتی از سازمان مدیریت بحران کشور به استان کرمان عزیمت کرد تا دلایل وضعیتی که پیش آمده را بررسی کنند و راهکارهایی در این زمینه ارائه شود.

در خیلی از باغات، درختان حتی یک دانه پسته هم نداشتند

سخنگوی ستاد بحران کشور افزود: امروز صبح از تعدادی از باغاتی از شهرستان رفسنجان و زرند بازدید کردیم و انار نیز در ادامه انجام خواهد شد و در این بازدید مشکلات زیادی در بحث باغات مشاهده کردیم. نوسانات دمایی این مشکلات را به وجود آورده است و در خیلی از باغات که بازدید داشتیم درختان حتی یک دانه پسته هم نداشتند.

قنوات با افت شدید آب مواجه شدند

سعیدی بیان کرد: خشکسالی موجب شده قنوات با افت شدید آب مواجه شوند و کمبود آب داشته باشند و نهایتا عدم تأمین نیاز سرمایی که باغات نیاز دارند تا بتوانند تولید محصول داشته باشند موضوع دیگری بود که مطرح شد.

به جای 25 هزار تن محصول پسته، 5000 تن برداشت شد

قائم‌مقام ستاد بحران کشور تصریح کرد: مسئولان جهاد کشاورزی اعلام کردند امسال میزان برداشت بسیار پایین است به نحوی که در زرند حدود ۲۰۰ تن و در رفسنجان پیش‌بینی ۲۵ هزار تن محصول بود که با ادامه کار حداکثر برداشت 5000 تن خواهد بود.

سعیدی اضافه کرد: این گزارش جمع‌آوری و مورد تجزیه و تجلیل قرار می‌گیرد و جلسه‌ای امروز در مرکز استان با حضور مسئولین ذیربط خواهیم داشت تا پیشنهادات استان را بشنویم و در شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور مطرح می‌شود تا تصمیمات منطبق با قانون اتخاذ و به استان اعلام شود.
انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

کاهش تقاضا بازار ارز را سرد کرد/ درجا زدن نرخ کاهش تقاضا بازار ارز را سرد کرد/ درجا زدن نرخ روی کانال 13هزار تومان
صف گوشت جمع نشده، صف مرغ هم آمد! صف گوشت جمع نشده، صف مرغ هم آمد!
زنگ گرانی سوخت به صدا درآمد/نگرانی از کاهش مص زنگ گرانی سوخت به صدا درآمد/نگرانی از کاهش مصرف CNG به دنبال افزایش قیمت
زنگ گرانی سوخت به صدا درآمد/نگرانی از کاهش مص زنگ گرانی سوخت به صدا درآمد/نگرانی از کاهش مصرف CNG به دنبال افزایش قیمت
بی‌انصافی برخی تجار سبب بعضی مشکلات اقتصادی است
شرط بازگشت ارزش به پول ملی
بخشی از واردات خودرو به کشور آزادسازی می‌شود
انتقاد همتی از برخی اظهار نظرها در زمان آرامش بازار ارز
فرماندار:آبادان ظرفیت توسعه تجارت با استان بص فرماندار:آبادان ظرفیت توسعه تجارت با استان بصره عراق را دارد
وزیر کشور: بازار از کالاهای اساسی اشباع است
شرکت نفت 540 میلیارد به شهرداری‌های کهگیلویه شرکت نفت 540 میلیارد به شهرداری‌های کهگیلویه و بویراحمد کمک کرد
توزیع 100 هزار تن کنجاله سویا امروز در سطح کش توزیع 100 هزار تن کنجاله سویا امروز در سطح کشور
پایانی بر ستاره - مربع های مزاحم پایانی بر ستاره - مربع های مزاحم
هشدار درباره مرزهای زمینی و تورفروشی بدون «مج هشدار درباره مرزهای زمینی و تورفروشی بدون «مجوز پرواز»
اعتبار سفر رئیس جمهوری به 1669میلیارد تومان ا اعتبار سفر رئیس جمهوری به 1669میلیارد تومان افزایش یافت

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

مروری بر ۳۰ پیام نوروزی رهبر انقلاب
حقوق و مزایای کارکنان دولت در سال 97 به طول کامل پرداخت شد
پاسخگویی شبانه‌روزی وزارت راه و شهرسازی در ایام نوروز
پیام تبریک مدیرعامل بانک سینا به مناسبت نوروز 98
بازدید مدیرعامل بانک توسعه تعاون از شعب این بانک
هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی شب عید نداریم / شکر در آرامش
تحلیلی بر صنعت خودرو و حمل‌ونقل جهان
۲۹اسفند مظاهره و اتفاق حق‌ها/ ملی شدن نفت آغازگر حق‌طلبی بود
زمان پروار عشایر به چهار ماه کاهش یافت
رشد اندک معاملات مسکن/ پیش‌بینی قیمت مسکن در سال آینده
افزایش سقف وام نوسازی مسکن روستایی به 400میلیون ریال
افزایش سرمایه ٢٠٣ درصدی بانک صادرات ایران ثبت نهایی شد
رشد اندک معاملات مسکن
سوء استفاده از سفره نوروز نابخشودنی و با آن برخورد می شود
سرمایه‌گذاری در کدام بازار در سال ۹۸ سودآور است؟