شنبه 30 تیر 1397

پاسخگوی عواقب پنهان مسکوت ماندن دو ماهه الحاق به CFT کیست؟

تهران – ایرنا – یکشنبه هفته گذشته (20 خرداد)، قرار بود الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شود، اما مجددا این لایحه به مدت دو ماه تا روشن شدن نتیجه مذاکرات برجامی ایران با اروپا مسکوت ماند.

بازار | ایرنا | 1 ماه پیش |6/17/2018 7:34:41 PM 667 بازدید

پاسخگوی عواقب پنهان مسکوت ماندن دو ماهه الحاق به CFT کیست؟
جدای از نسبت پیوستن به کنوانسیون CFT با منافع ملی، این مسکوت ماندن و عدم شفافیت در مورد آن، عواقب پنهانی دارد که در بسیاری از تحلیل‌ها بدان پرداخته نمی‌شود.
بسیاری از تحلیل‌هایی که تاکنون به عواقب پیوستن یا نپیوستن الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم پرداخته‌اند، اثرات مستقیم این الحاق و به عضویت درآمدن در گروه ویژه اقدام مالی (FATF) را مد نظر قرار داده‌اند. اما همه مساله این نیست. جدای از نظرات موافق و مخالف در مورد الحاق ایران به کنوانسیون تامین مالی تروریسم، مسکوت ماندن این لایحه در مجلس و عدم شفافیت در مورد آن، عواقب پنهانی دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

**عواقب آشکار
موافقان الحاق ایران به کنوانسیون CFT بر این نظرند که این الحاق مانع از این می‌شود که FATF مجددا ایران را در لیست سیاه خود قرار دهد؛ لیست سیاهی که تا قبل از تصویب برجام، ایران به همراه کره شمالی در آن قرار داشت و بعد از برجام نام ایران از آن خارج شد. موافقان اظهار می‌کنند در صورت عدم الحاق ایران به کنوانسیون CFT، گروه ویژه اقدام مالی مجددا ایران را در لیست سیاه خود قرار می‌دهد تا ایران از نگاه آنان کشوری بسیار خطرناک برای سرمایه‌گذاری شناخته شود.
به عبارت دیگر در صورتی که طی این دو ماه، برجام با اروپا به نتیجه نرسد و دولت نتواند از کارگروه ویژه اقدام مالی مجددا مهلت بگیرد، ایران به لیست سیاه FATF باز خواهد گشت. اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که با وجود تلاش‌های دولت برای مثبت جلوه دادن نتایج پیوستن به FATF، چرا نماینده دولت با مسکوت ماندن دو ماهه لایحه الحاق به CFT موافقت کرد؟ در پاسخ باید گفت که این موافقت به معنای این نبود که دولت مخالف پیوستن به FATF است، بلکه مخالفت دولت با این مسکوت ماندن دو ماهه‌ به این دلیل بود که اگر در روز 20 خرداد 97 لایحه پیوستن به CFT به رای گذاشته می‌شد، این لایحه رای نمی‌آورد و دولت به ناچار موافقت خود را با مسکوت ماندن دو ماهه اعلام کرد. در واقع دولت به امید اینکه طی این دو ماه بتواند مجددا از FATF وقت بگیرد و در کنار آن برجام اروپایی را به نتیجه برساند، به ناچار با این تعویق دو ماهه موافقت خود را اعلام کرد.
از طرف دیگر مخالفان پیوستن ایران به کنوانسیون CFT بر این عقیده‌اند که اگر این الحاق صورت گیرد و در واقع ایران به عضویت FATF درآید، تمامی تراکنش‌های مالی ایران در اختیار این کارگروه قرار خواهد گرفت که این امر امنیت ملی را به خطر خواهد انداخت. آنها همچنین ادعا می‌کنند که بسیاری از نهادهای مالی رسمی و مسئولانی همچون رییس بانک مرکزی و سرداران سپاه پاسداران مورد خودتحریمی قرار خواهند گرفت و پذیرش الحاق ایران به CFT، تلویحا به معنای این است که ایران تا پیش از این تروریسم را تامین مالی می‌کرده است.

** عواقب پنهان
به عقیده بسیاری از اقتصاددانان، «عدم اطمینان» دشمن اصلی توسعه اقتصادی است. مادامی که شرایط عدم اطمینان بر فضای تصمیم‌گیری عاملان اقتصادی حاکم است، تصمیم‌گیری‌ها و کنش‌های عاملان اقتصادی به شدت عجولانه خواهد بود. اخیرا مقاله‌ای برای چاپ در ژورنال QJE (معتبرترین ژورنال اقتصادی برای مقالات آکادمیک) به چاپ رسیده که به خصیصه‌های مردم کشورهای جهان و ارتباط این خصیصه‌ها با رشد و توسعه اقتصادی پرداخته است.
در این مقاله که با نام «شواهدی در مورد رجحان‌های اقتصادی» نوشته شده، مشخص می‌شود در تمام کشورهایی که به توسعه اقتصادی دست یافته‌اند، شاخص صبر و شکیبایی در وضعیت خوبی قرار دارد. حال آن که در مورد ایران، شاخص صبر و شکیبایی به‌شدت پایین‌تر از میانگین جهانی این شاخص است. یکی از مواردی که منجر به تصمیم‌گیری‌ها و کنش‌های عجولانه در افراد می‌شود، همین شرایط عدم اطمینان و عدم شفافیت در مورد مسائل مهم کشوری است.

مسکوت ماندن الحاق ایران به کنوانسیون CFT جدای از درست یا غلط بودن آن، فضای عدم اطمینان را برای عاملان اقتصادی تشدید می‌کند، به طوری که عاملان اقتصادی داخلی در این وضعیت نمی‌توانند تصمیم‌گیری کنند و غالب کنش‌های تاثیرگذار آنها بر اقتصاد کشور به تعویق خواهد افتاد.
همچنین این فضای عدم اطمینان بستر فعالیت‌های غیرمولد سفته‌بازانه را برای سودجویان فراهم می‌کند. زمانی که این بستر فراهم می‌شود، مردم عادی جامعه که در جریان اصول سفته‌بازی نیستند یا رانت‌هایی را که در اختیار بعضی از عاملان اقتصادی است ندارند، بیشترین تاثیرات منفی را متحمل خواهند شد.
این در حالی است که چه لایحه الحاق ایران به CFT در مجلس تصویب شود و چه رد شود، از سلطه شرایط عدم‌اطمینان بر فضای تصمیم‌گیری و کنش عاملان اقتصادی کاسته خواهد شد و در نتیجه طرف‌های عرضه و تقاضا در بخش خصوصی با توجه به یک شرایط مشخص و باثبات به فعالیت‌های خود ادامه خواهند داد. به زبان دیگر بار منفی مسکوت ماندن این لایحه به دلیل ایجاد فضای عدم اطمینان، حتی‌ می‌تواند از استدلال‌هایی که علیه پیوستن یا نپیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم مطرح می‌شود، بدتر باشد که متاسفانه از چشم نمایندگان به دور مانده است.

عاملان اقتصادی داخلی تنها گروهی نیستند که با مسکوت ماندن این لایحه دچار شرایط عدم اطمینان می‌شوند، بلکه سرمایه‌گذاران خارجی حتی بیشتر از سرمایه‌گذاران داخلی تحت تاثیر این سکوت قرار دارند. از آنجایی که گسست تصمیم‌گیری و کنش میان عوامل اقتصادی داخلی و خارجی ممکن نیست، اقتصاد داخلی و خارجی ایران به شدت تحت تاثیر مسکوت ماندن الحاق ایران به کنوانسیون CFT قرار دارد که بعید نیست بعد از 2 ماه مجددا دوره جدیدی از سکوت در مورد آن آغاز شود.
جدای از اینها، عامل دیگری که مورد توجه نمایندگان قرار نمی‌گیرد، حاصل کردن شفافیت در مورد مفاد کنوانسیون CFT، اثرات پیوستن به FATF، روند تغییر متغیرهای اقتصادی در صورت پیوستن یا نپیوستن به این کارگروه و موارد اینچنینی برای عاملان اقتصادی است. به طوری که مجلس تاکنون گزارش قوی و منسجمی در این مورد ارائه نکرده است که این موضوع بر نبود اطمینان عوامل اقتصادی افزوده است.

گزارش از مرتضی مرادی
** ادراه کل اخبار چندرسانه‌ای ** ایرناپلاس** انتهای پیام /*
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

طلا نفروشید! طلا نفروشید!
جدیدترین قیمت وام مسکن +محاسبات جدیدترین قیمت وام مسکن +محاسبات
بچه پولدارها در تعطیلات تابستانی چه می‌کنند؟
پیش‌بینی طلا‌فروشان از آینده بازار/ "طلا و سک پیش‌بینی طلا‌فروشان از آینده بازار/ "طلا و سکه نخرید، ارزان می‌شود!"
کشف لاشه کشتی روسی حامل گنجینه طلا به ارزش یک کشف لاشه کشتی روسی حامل گنجینه طلا به ارزش یکصد میلیارد پوند
گام‌های جدید بانک مرکزی برای تولید بیت‌کوین
رد پای برخی سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج
با سخنان رئیس فدرال‌رزرو، دلار به بالاترین نر با سخنان رئیس فدرال‌رزرو، دلار به بالاترین نرخ ۶ماهه رسید
خانه بخریم یا دست نگه داریم؟/ برآوردی از بازا خانه بخریم یا دست نگه داریم؟/ برآوردی از بازار مسکن در ماههای آتی
تصمیم ۳خریدار بزرگ درمورد ادامه خرید نفت از ا تصمیم ۳خریدار بزرگ درمورد ادامه خرید نفت از ایران چیست؟
صندوق‌های سرمایه‌گذاری بانک آینده را بشناسید
سکه از ابتدای هفته چقدر گران شد؟ سکه از ابتدای هفته چقدر گران شد؟
پای دلار ۷۵۰۰تومانی به "نیما" باز شد پای دلار ۷۵۰۰تومانی به "نیما" باز شد
افزایش قیمت جهانی نفت و طلا در معاملات امروز افزایش قیمت جهانی نفت و طلا در معاملات امروز
وزیرتعاون: اجازه نمی‌دهیم تحریم‌ها بر معیشت مردم آسیب بزند

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

مصرف برق در استان مرکزی 12درصد افزایش یافت
رسوب ۵۰ هزار دستگاه خودروی ناقص در کارخانه‌های خودروسازی
رقابت با پیام‌رسان‌های خارجی عامل تقویت و ارتقای سطح کیفی پیام‌رسان‌های داخلی
تسهیلات بانکی در حوزه اشتغال روستایی مبهم است
پس‌لرزه‌های گزارش «ثامن‌الحجج»
میزان محبوبیت کالاهای ایرانی در دنیا+ نمودار
توجیهی برای اختصاص ارز 4200 تومانی به مسافران وجود ندارد
قفلی که با پول‌پاشی هم باز نشد!
معاون وزیر کار: دولت ریسک شفاف سازی را پذیرفته است
کاهش مصرف سوخت و آلاینده‌های موتورهای دیزلی با نقاط کربنی
147 میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد
الزامات مقابله با جنگ اقتصادی
الزامات مقابله با جنگ اقتصادی
20 هزار تن کالا از گمرگ خراسان شمالی صادر شد
استقبال از کالاهای تولیدی قم در بازار کشورهای اسلامی