دوشنبه 27 خرداد 1398

هفته پُرهیجان بورس تهران چگونه گذشت/ تغییر زمین بازی نقدینگی به نفع تالار شیشه‌ای

معاملات بورس تهران در هفته سوم خردادماه با اقبال گرم فعالان بازار توانست به رشد بیش از سه هزار واحدی شاخص منجر شود. همچنین در هفته گذشته با وجود چهار روز کاری، شاهد افزایش 70 درصدی حجم معاملات خرد نسبت به هفته دوم خرداد ماه بودیم.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 1 سال پیش |6/15/2018 1:31:19 PM 2526 بازدید

هفته پُرهیجان بورس تهران چگونه گذشت/ تغییر زمین بازی نقدینگی به نفع تالار شیشه‌ای

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ پس ازخروج آمریکا از برجام و شروع تلاطمات در بازارهای مالی موازی، بورس تهران نیز از چهارشنبه 21 اردیبهشت گذشته با رشد چشمگیر شاخص کل مواجه شد اما نکته مغفول آن روزهای بازار، کمبود نقدینگی و بی توجهی سرمایه گذاران سایر بازارها به بورس بود. اما اکنون و پس از گذشت یک ماه از آن تاریخ، به نظر می رسد نقدینگی سرگردانی که از پارک شدن در بازار ارز، طلا و مسکن جامانده بود، در این هفته به بورس سرازیر شد. 

از منظر دیگر نیز با افزایش دو برابری نرخ دلار، ارزش جایگزینی شرکت های بورسی نیز دستخوش تغییرات قابل توجه مثبت خواهد شد. دلیل دوم رشدهای خیره کننده شاخص کل، افزایش نرخ تورم و به تبع آن افزایش درآمد شرکت های بورسی است. در ماه گذشته شاهد افزایش پُرشتاب تورم بخش تولیدکننده بودیم که این تورم با تاخیر یک ماهه به سمت مصرف کننده منتقل می شود. 

این تورم سبب رشد قیمت نهاده‌ها و در آخر صعودی شدن سود شرکت های بورسی خواهد شد. بر دلایل ذکر شده باید حمایت تمام قد دولت در روزهای اخیر از بورس تهران را نیز اضافه کرد. سه شنبه گذشته سخنگوی دولت با اشاره مستقیم به سرمایه گذاری مطمئن در بورس، فعالان و سرمایه گذاران را به تزریق نقدینگی در بازار سرمایه ترغیب کرد. به نظر می رسد در زمان فعلی پُرکاربردترین ابزار دولت برای مهار تورم و کنترل نقدینگی، بازار سرمایه است. آخرین و شاید مهم ترین دلیل سبز شدن این روزهای بورس، ترس عموم از نگهداری دارایی بصورت ریال است. با افزایش ریسک سیستماتیک سیاسی مرتبط با برجام، شاهد تنزل ارزش ریال نسبت به سایر ارزها هستیم. سرمایه گذاران برای در امان ماندن از این ریسک تلاش می کنند دارایی های خود را به هر چیز غیر از ریال تبدیل کنند. حال که مزیت‌های بازار سرمایه بصورت رشد سود سهام خود نمایی می کند، توجه اغلب فعالان اقتصادی به این بازار جلب شده است.

اما در هفته گذشته ورود نقدینگی هوشمند به بازار در حالی صورت گرفت که در مجموع شاهد تغییر مالکیت 80میلیارد تومانی از حقوقی به حقیقی بودیم. همچنین بر شتاب هجوم نقدینگی در اواخر هفته گذشته افزوده شد تا جایی که تنها در چهارشنبه شاهد جابجایی 60میلیارد تومان سهم از حقوقی به حقیقی بودیم که البته بیشتر این چرخش در نمادهای گروه معدنی و فلزی به چشم خورد. برخی کارشناسان بازار بر این باورند که در صورت تکرار تجربه سال های 91و 92 استارت جهش شاخص با رشد قابل توجه گروه معدنی و فلزی خورده شد و سپس این رشد به گروه پتروشیمی و پالایشی رسید. در آخر نیز اغلب نمادهای موجود در بازار از ورود نقدینگی بهره مند خواهند شد. 

البته گفتنی است در روزهای اخیر نیز شاهد تلاطم و هیجان در بازار جهانی فلزات رنگین بودیم. کاهش غیرمنتظره تولید فولاد در چین و همچنین افزایش تقاضای فلز سرخ سبب بالا رفتن سطح عمومی قیمت ها در بورس فلزات لندن شد. این افزایش قیمت در بورس تهران نیز تاثیر خود را نشان داد وسبب اقبال به اغلب نمادهای گروه فلزی و معدنی شد. از سوی دیگر اما قیمت نفت با فروکش کردن هیجانات سیاسی بین المللی و افزایش تولید روسیه و عربستان سر به کاهش نهاد که این امر نیز خود را در افت قیمت گروه پالایشی بورس نشان داد.   

اما مجموعاً در هفته گذشته شاخص کل با افزایش سه هزار و 107 واحدی به رقم 99هزار و 146 واحد رسید که چهارمین رکوردزنی تاریخی بورس محسوب می شود. در این بین مجموعاً ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم در بورس و فرابورس به رقم یک هزارو 100 میلیارد تومان رسید که نشان دهنده رشد چشمگیر نسبت به میانگین ماه‌های اخیر است. کارشناسان معتقدند این وضعیت مطلوب بازار سرمایه در روزهای آتی به اوج خود خواهد رسید و با برگزاری مجامع شرکت های بورسی، رونق معاملات بازار سهام دوچندان خواهد شد.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

خبرهای های مرتبط

بورس تهران شاهد صف‌های میلیونی خرید

بورس تهران شاهد صف‌های میلیونی خرید

1 سال پيش
در حال حاضر بازیگران بازار سرمایه شاهد رشد بی‌سابقه نماگر اصلی بازار تا کانال ۱۰۲ هزار واحدی هستند به طوری که در بیشتر گروه‌ها صف‌های پایدار خرید به وجود آمده و قیمت سهم ها لحظه به لحظه در حال افزایش... ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری چیست؟
بانک جهانی: فشار تحریم‌ها بر اقتصاد ایران سال آینده تخلیه می‌شود
اخذ مالیات از سکه قانونی است/ پرداخت مهریه مشمول مالیات سکه نیست
نگرانی درمورد جعلی بودن اخبار اینترنتی در کدام کشورها بیشتر است؟
برنامه‌ریزی برای تولید یک خودروی جدید در ایران
افزایش قیمت اونس جهانی طلا افزایش قیمت اونس جهانی طلا
همکاری غول‌ها برای توسعه خودروهای برقی و خودران
توقف تعداد بسیاری از نمادها در پی افزایش قیمت شیر خام/ لبنیات گران شد
برخی مستاجران کرمانی به کانکس‌نشینی روی آورده برخی مستاجران کرمانی به کانکس‌نشینی روی آورده‌اند
عضو اتاق بازرگانی: با پدیده‌ بازنشسته‌های خصو عضو اتاق بازرگانی: با پدیده‌ بازنشسته‌های خصوصی‌ شده مواجهیم
نوسان دو هزار واحدی شاخص کل بورس در نخستین روز هفته/ آیفکس عقب نشینی کرد
هزینه فیلترینگ تلگرام برآورد نشده است
آیا اروپارتبه‌بندیFATF را قبول دارد؟/ رفتارهای دوگانه درقبال ایران
دلار عامل ارزانی طلا/مسیر خلاف جهت بازار داخل دلار عامل ارزانی طلا/مسیر خلاف جهت بازار داخلی
همتی: فعال‌تر کردن بانکها درپشتیبانی از رونق تولید در آذربایجان شرقی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

داروسازها چقدر به اخلاق حرفه‌ای پایبند هستند؟
سایه روشن مهاجرت افغان‌ها از اقتصاد ایران
آغاز روند نزولی قیمت برخی از کالاها
خریدهای‌اینترنتی کاهش یافته ‌است
پیشنهاد سخنگوی کمیسیون اصل 90 به سایپا و ایران خودرو
به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید
اجرای بیش از ۱۰ هزار طرح اشتغالزایی در ایران
قیمت نفت منتظر تصمیم اوپک پلاس
برنامه دولت برای ساماندهی مسکن و مستاجران
احتمال همکاری ایران و ژاپن در بخش خودروسازی وجود دارد؟
صنعت گل در کشور مبتنی بر واردات است/کاری برای صنعت گل در کشور مبتنی بر واردات است/کاری برای اهلی‌کردن گیاهان بومی نشده است
از خودروسازان تحقیق و تفحص کنید
تأکید رئیس‌جمهور بر توسعه گردشگری در کشور
ماجرای اختلاف چند میلیارد دلاری در یک محاسبه!
قیمت طلا، سکه و ارز در روز یکشنبه