کارآفرینی و شراکت

انتخاب شریک تجاری همچون انتخاب شریک زندگی حائز اهمیت و نیازمند رعایت الزاماتی است که اگر کارآفرینان نسبت به این موضوع حساسیت به خرج ندهند و سرسری عمل کنند، قطع به یقین در آینده با مشکلات فراوانی مواجه خواهند شد مگر اینکه واقعاً بسیار خوش‌طالع و خوش‌اقبال باشند!

چند نکته مهم در مورد انتخاب یک شریک تجاری:

  • کسی که به عنوان شریک تجاری انتخاب می‌کنید بایستی متعهد و مسئولیت‌پذیر باشد و این موضوع را به خوبی درك کند که اگر می‌خواهد در پیروزی‌ها و موفقیت‌ها شرکت سهیم باشد ناگزیر است همچون شما صادقانه و سرسختانه کار کند و سودای سواری مجانی را از افکارش دور کند! اینکه شما از کجا بفهمید یک شخص متعهد است یا خیر، صرفاً به تیزبینی و تحلیل خردمندانه شما در مورد نتایج تحقیقتان در مورد آن فرد بازمی‌گردد.

  • به عقیده‌ی نگارنده، بهتر است که شریک تجاری از بستگان درجه یک شما نباشد، چون در کسب‌وکار هر چقدر هم طرفین صمیمی باشند؛ گاهی اوقات در مورد تصمیم‌های بزرگ شرکت، اختلافاتی بروز پیدا می‌کند که سایه‌ی سنگین وابستگی‌های خانوادگی بر روی روابط کاری و مراعات نابجا باعث خواهد شد نتیجه‌ی مطلوبی حاصل نشود.  

  • هرگز با شخصی که مدعی و کوته‌نظر است شریک نشوید، ادعا و غرور وی باعث خواهد شد عملاً ارزشی برای گفتار و طرح‌های شما قائل نشود و در احساس پوچی، گمان کند افکار او از افکار شما سنجیده‌تر و پخته‌تر است و همچنین اگر تنگ‌نظر باشد ممکن است برای عدم تثبیت جایگاه و موفقیت شما نزد سایر کارمندان شرکت، در اقدامی جنون‌آمیز نسبت به منافع خودش هم چشم‌پوشی کند تا با تحرکاتی نابخردانه موفقیت شما را کمرنگ کند!

  • کسی را که به عنوان شریک انتخاب می‌کنید قاعدتاً بایستی مکمل شما باشد، یعنی اگر شما سرمایه‌ی کافی ندارید، آن شخص سرمایه را تامین کند، اگر مهارت‌تان در آن رسته ضعیف است، وی صاحب مهارت تکمیلی باشد و...
     
    پی‌نوشت: به شما پیشنهاد می‌کنم اگر از اعتماد به نفس کافی برخوردار هستید و سنتان هم کمتر از سی سال است با اتکاء به توانایی‌های خودتان کاری را با مقیاس کم آغاز کنید و آرام آرام به فعالیت‌تان توسعه دهید و حتی‌المقدور کسی را به عنوان شریک اصلی انتخاب نکنید!