بازاریابی عصبی چیست؟ تکنیک هایی در بازاریابی عصبی

بازاریابی عصبی ( Neuro marketing ) بیش از یک دهه است که محققان علوم اقتصاد و بازاریابی مبتنی بر عصب شناسی ، در حال مطالعه و بررسی اتفاقاتی هستند که در مغز انسان و آن هم در حال تصمیم گیری هنگام خرید اتفاق می افتد.

بازاریابی عصبی یا نرو مارکتینگ حاصل و ترکیب دو علم بازاریابی و عصب شناسی می باشد. این علم تازه بنیان به صاحبان مشاغل و مدیران بازاریابی و برند، نحوه فعالیت ذهنی خریداران را در زمان تصمیم گیری، مصرف، وفاداری، انصراف و … نشان می دهد.


برخی مواقع چیزهایی را می‌خرید که شاید هرگز از آن استفاده نکنید.
تکنیک های بازاریابی عصبی روی شما تأثیر می‌گذارد و شما را وادار به خرید می‌کند.

1⃣ تصمیمات و انتخاب های ما احساسی هستند.
مشتریان با احساسات خود تصمیم می گیرند و با عقل شان خرید خود را توجیه می کنند.
وقتی دارید چیزی را می‌فروشید، باید سعی کنید روی احساسات طرف مقابل تأثیر بگذارید.

2⃣ مشتریان به دنبال ارزش هستند.
از توانمندی های خودتان و سازمان تان زیاده گویی نکنید. از مزایای خود محصول هم زیاده از حد تعریف نکنید. ارزش محصول را به نحوی بیان کنید که مشتری بداند در قبال هزینه پرداختی، محصولی دریافت می کند که برای او منفعت زیادی دارد.

3⃣ مثال بزنید و آمار ارائه کنید.
اعلام تعداد افرادی که این کالا را خریده اند، نشان دادن نظر مشتریان و میزان رضایت آن ها و ....

4⃣ مشتریان را مجبور به کاری نکنید.
فقط ترغیب به خرید کنید و احساس نیاز آن ها را برانگیزید.

5⃣ مردم عاشق خرید کردن هستند.
به جای اینکه به آن ها بفروشید، سعی کنید آن ها را راهنمایی کنید که آیا کالا برای آن ها مفید است یا نه؟ با اینکار اعتماد آن ها افزایش می یابد و فروش خود به خود اتفاق می افتد.

6⃣ نیازهای مردم مشخص هستند.
عشق، سلامتی، راحتی، آرامش و شکوه چیزهایی هستند که اکثر مردم به دنبال آن هستند. هنگام فروش یکی از این موارد را به مشتری خود یادآوری کنید. مثلا بگویید با خرید این کالا همه عاشق شما می شوند یا با خرید این کالا، شما می توانید کارهای خود را خیلی راحت تر انجام دهید.

7⃣ مشتریان ترجیح می دهند قبل از خرید ببینند، لمس کنند، بشنوند، مزه کنند یا بو کنند.
اگرچه این روزها خیلی ها از طریق اینترنت خرید می‌کنند ولیکن هرچه دسترسی مشتری به محصول بیشتر باشد، احتمال خرید نیز افزایش می یابد.