اصول موفقیت  نابغه هاي سرمایه گذاري (قسمت اول)

وارن بافت، موفق ترین سرمایه گذار جهان در قرن بیستم به شمار می رود. جالب است بدانید او از فروش روزنامه در پیاده رو خیابان های آمریکا شروع کرد و تنها با سرمایه گذاری به ثروت بیش از 47 میلیارد دلار دست یافت. در نقل قولی معروف، بافت معاملات سهام را بهترین گزینـه براي سودآوري دانست. فلسفه سرمایه گذاری وارن بافت بر «سرمایه گذاري بر مبناي ارزش» و سودآوري آتی شرکت ها استوار است.

 بسیاری از سرمایه گذاران موفق وارن بافت و بسیاري دیگر از نابغه هاي سرمایه گذاري از صفر شروع کردند و تنها از راه سرمایه گذاري به ثروت هاي میلیارد دلاري دست یافتند. جالب است که روش ها و استراتژي هاي این افراد بسیار متفاوت از یکدیگرند. اما حتماً نقاط مشترکی در روش کار این افراد وجود دارد که باعث موفقیت چشمگیر و بی نظیر آنها شده است.

 روش ها و استراتژی هایی که وارن بافت و بسیاري دیگر از نابغه هاي سرمایه گذاري را به ثروتمندترین سرمایه گذاران جهان تبدیل کرد، بسیار متفاوت از یکدیگرند. در این مقاله و مقاله های بعد اصولی را که باعث موفقیت سرمایه گذاران برتر جهان شده مورد بررسی قرار می دهیم. امید است که با استفاده از این اصول شما نیز به ثروت دست یابید.

اصل سرمایه گذاری 1: حفظ سرمایه همیشه باید اولویت اول سرمایه گذاران باشد.

همیشه اولویت اول سرمایه گذاران موفق، حفظ سرمایه بوده در صورتی که سرمایه گذاران بازنده تنها به دنبال به دست آوردن بیشترین پول هستند و اغلب شکست خورده و تمام سرمایه و دارایی خود را از دست می دهند.

 اصل سرمایه گذاری 2: سرمایه گذاران باید به صورت جدی از ریسک اجتناب کنند.

اغلب سرمایه گذاران به دنبال سودهای زیاد هستند و فکر می کنند باید ریسک کنند؛ در صورتی که سرمایه گذاران موفق همیشه به صورت جدی مخالف ریسک هستند.

اصل سرمایه گذاری 3: سرمایه گذاران باید از استفاده از فلسفه های سرمایه گذاری اشخاص دیگر به صورت جدی اجتناب کنند.

بسیاری از سرمایه گذاران قدرتمند، با توجه به اهداف خود، فلسفه سرمایه گذاری مخصوص به خود طرح کرده اند در صورتی که سرمایه گذاران بازنده هیچ فلسفه مخصوصی ندارند و از فلسفه های دیگران استفاده می کنند و همین مساله باعث شکست آن ها می شود.

 اصل سرمایه گذاری 4: داشتن اعتماد به نفس برای خرید تا جایی که توان دارید.

سرمایه گذاران موفق، در صورتی که یک سرمایه گذاری با فلسفه، اهداف و معیارهای طراحی شده آنها سازگار باشد، همیشه تا اندازه ای که توان خرید دارند، خرید می کنند. در مقابل اغلب سرمایه گذاران به دلیل نداشتن استراتژی و اهداف مخصوص به خود، اعتماد به نفس کافی برای خریدهای کلان را ندارند.

اصل سرمایه گذاری 5: سرمایه گذاران موفق، برای خرید و فروش سهام سیستم شخصی مخصوص به خودشان طراحی می کنند.

استفاده از سیستم های دیگر سرمایه گذاران باعث شکست خواهد شد. هر سرمایه گذار باید متناسب با شخصیت خود و پس از آزمایش روش های مختلف سیستم شخصی برای خود اتخاذ کند. استفاده از سیستم های دیگران و تغییر متناوب سیستم موثر واقع نخواهد شد.

 برگرفته از کتاب 23 اصل موفقیت وارن بافت و دیگر نابغه های سرمایه گذاری اثر مارک تایر


  اصول موفقیت نابغه هاي سرمایه گذاري (قسمت دوم)

مراحل یادگیری سرمایه گذاری در سهام برای افراد مبتدی