ردپای دیجیتال و آثار آن در آینده کسب و کار ها


احتمالا شما هم یادتان هست که در گذشته نه چندان دور وقتی قرار بود برای استخدام شخصی در سازمان‌های بزرگ دولتی اقدام بشود واحدهای گزینش این‌گونه سازمان‌ها نفراتی را برای تحقیقات محلی گسیل می‌کردند تا صحت و سقم ادعاها و یا حسن شهرت وی را بررسی و در موردش اعلام نظر کنند. یا اینکه بررسی‌هایی از همین دست مبنای انتخاب متقابل زوجین در زمان ازدواج قرار می‌گرفت.

اما باید قبول کرد که دور زمان زندگی‌ ما را به طور چشمگیری تغییر داده است. دیگر برای بررسی سوابق کاری و صحت و سقم ادعاهای افراد نیازی به اقدامات گذشته نیست. یک جستجوی ساده و کنترل پروفایل لینکدین هر فرد به خودی خود تمامی جنبه‌های مهارتی او را هویدا می‌سازد. چرا که در چنین فضایی تمامی همکاران و یا کارفرماهای گذشته را می‌توان به طور مستقیم به مشارکت در تکمیل رزومه کاری فرا خواند.

تفاوت مهمی که در دوران جدید اتفاق افتاده و در آینده نیز تشدید خواهد شد در این است که نگهداری جزییات سوابق و فعالیت‌های افراد دیگر وابسته به حافظه انسان‌ها یا پرونده‌های مکتوب نیست.

در حقیقت مجموعه نوشته‌های یک نفر در وبلاگ خود، در شبکه‌های اجتماعی، عکس‌های منتشر شده در اینستاگرام، مطالب توئیت شده از سوی او، عکس پروفایل فرد در نرم‌افزارهایی مثل تلگرام، وایبر، واتساپ، فیس‌بوک و کاوری که برای صفحه خود انتخاب می‌کند، مطالبی که لایک می‌کند یا به اشتراک می‌گذارد، چنان تصویر دقیقی از دانش و نگرش شخص در اختیار قرار می‌دهد که مطالعه و بررسی چند برگ رزومه ارایه شده از سوی او، هرگز به کارایی و دقت آن نخواهد رسید.

مجموعه اطلاعاتی که از سوابق فعالیت‌های هر فرد به طور مستقیم یا غیرمستقیم در فضای مجازی به جا می‌ماند ردپای دیجیتالی یا Digital Footprint نامیده می‌شود.

به طور کلی دو نوع ردپای دیجیتالی وجود دارد که از آن‌ها تحت عنوان ردپای فعال  یا غیرفعال یاد می‌کنند.

ردپای غیرفعال بدون اطلاع فرد تولید و در فضای مجازی توزیع می‌گردد. به عنوان مثال سوابق ورود و فعالیت‌های شما در صفحات مختلف هر وب سایت بدون اینکه متوجه باشید ثبت و ضبط می‌گردد و می‌تواند به عنوان مبنایی برای شناسایی علایق و سلایق شما قرار گیرد.

از سوی دیگر ردپای دیجیتالی فعال توسط خود کاربر و به صورت ارادی در شبکه منتشر می‌گردد عکس‌ها، نظرات، نوشته‌ها، ویدئوها و نظایر آن که از سوی هر فرد به طور مستقیم یا لز سوی دیگران در مورد او منتشر می‌شود، زیربنای همین نوع از ردپا است.

اگر چه قصد من از این نوشتار ترساندن شما نیست اما فقط می‌خواستم یادآوری کنم که فضای دیجیتالی به مانند صفحه ایست که لحظه لحظه حضورتان در آن با جوهر پر رنگی ثبت می‌شود که به سادگی قابل حذف و پاک شدن نیست و می‌تواند در آینده شغلی، تحصیلی و کلا زندگی شما اثر بگذارد.