ضرر را به حداقل برسانید(سرمایه گذاری در بازار سهام)

آیا دلتان می خواهد بدانید چگونه می توان در بازار سهام پول درآورد؟

 راستش میلیون ها انسان دیگر نیز دلشان می خواهد این مطلب را بدانند واگر پاسخ این سوال را می دانستم کتابم به قیمت گزافی به فروش می رفت. البته راهی وجود دارد که برخی از افراد موفق به کار می گیرند. اینک ماجرای چارلز رابرتز را از زبان خودش برایتان بازگو میکنم که یک مشاور سرمایه گذاری است.

"با بیست هزار دلاری که دوستانم داده بودند تا در بازار سهام سرمایه گذاری کنم از تکزاس به نیویورک رفتم. با وجود اینکه از تمام فوت و فن های بازار مطلع بودم، ولی تمام پولم را از دست دادم. البته در چندین معامله سود کلانی بردم ولی سرانجام همه ی سرمایه ام را از دست دادم."

آقای رابرتز ادامه می دهد:"برای از دست دادن پول ها ی خودم ناراحت نبودم ولی از اینکه دوستانم نیز زیان کرده بودند عذاب می کشیدم. البته می دانستم به خوبی می توانند چنین ضرری را تحمل کنند. وقتی ورق برگشت ومتضرر شدیم، از رویارویی با آنها وحشت داشتم ولی در کمال تعجب دیدم رفتار بسیار خوش بینانه ای با من دارند و دلخور نیستند.

می دانستم علت شکستم اتکا به شانس و استفاده از نظر دیگران بود. به اشتباهات اندیشیدم و تصمیم گرفتم قبل از اینکه بار دیگر وارد بازار سهام شوم، تمام جوانب کار را بسنجم. به جستجو پرداختم و با یکی ازموفق ترین سفته بازها که بورتن اس. کستلز (Burton S.Castles) نام داشت، آشنا شدم. می دانستم می توانم مطالب زیادی از او بیاموزم چون موفقیتش شهره خاص و عام بود و می دانستم چنین موفقیتی نمی تواند فقط ناشی از شانس و اقبال باشد.

چندین سوال در مورد اینکه قبلا چگونه معامله کرده ام از من پرسید و بعد گفت: من به یکی از مهمترین اصول تجارت معتقدم. روش من در بازار سهام بر اساس اصل جلوگیری از ضرر است. مثلا اگر سهمی را پنجاه دلار بخرم، بلافاصله پنج دلار ضرر برایش در نظر می گیرم. یعنی اگر قیمت سهام پنج دلار کاهش یابد باید بلافاصله آن را فروخت تا بیش از پنج دلار ضرر نکرد. او ادامه داد: اگر بازار سهام روال عادی اش را حفظ کند، سود متوسطی معادل 10 تا 25 و یا حتی 50 درصد عایدش می شود. به این ترتیب اگر ضرری معادل 5درصد برای خودت در نظر بگیری، ممکن است بیشتر از نصف مواقع چنین ضرری را متحمل نشوی. با این حال آن را در نظر گرفته ای!

از ان به بعد به اصل او توجه کردم و آن را به کار بستم و این اصل بارها هزاران دلار به سود من و مشتریانم کار کرد. "

برگرفته از کتاب "آئین زندگی" اثر دیل کارنگی