روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟

استراتژی سرمایه گذاری بر اساس ارزش یا سرمایه گذاری ارزشی، روشی است که در آن، تنها سهام یا اجناسی خریداری می شوند که دارای قیمت پایین تری نسبت به ارزش واقعی خود هستند و بنا به شرایط روانی یا اجتماعی قیمت پایینتر پیدا کرده اند. کسانی که از اصول سرمایه گذاری بر اساس ارزش پیروی می کنند عقیده دارند که ارزان خریدن همیشه بهتر از گران فروختن است. یعنی سود خود را هنگام خرید می برند نه هنگام فروش.


سود این نوع سرمایه گذاری بالاست ولی نقدشوندگی آن کمتر از روش های دیگر سرمایه گذاری است. از تابستان و پاییز سال 96 قیمت دلار شروع به افزایش کرد. و سرمایه گذاری روی ارز سخت بود چون ممکن بود دیگر افزایشی در کار نباشد. در این هنگام بود که بسیاری بدون ریسک پیش بینی قیمت آینده دلار، سرمایه های خود را روانه مسکن کردند با این فرض که در حال حاضر مسکن نسبت به ارز افزایشی نداشته و قیمت آن نسبت به ارزش واقعی مسکن پایین تر است. با توجه به اینکه سرمایه گذاری ارزشی دارای ریسک کمتری هست همیشه خواهان زیادی داشته است.


مزیت دیگر این نوع سرمایه گذاری ، نیاز به تخصص کمتر برای فروش است. از آنجایی که ارزش جنس یا سهام خریداری شده بالاتر می باشد، مشتری شاید دغدغه زیادی برای خرید نداشته باشد. چه بسا معامله های ارزشی وجود داشته که لحظاتی پس از امضا قرارداد، مشتری جدیدی پیدا شده که ارزش کالا را درک کرده و پول بیشتر برای آن پرداخت کرده است.


سرمایه گذاری بر اساس ارزش همیشه بدون ضرر هم نیست. شاید مهمترین عیب سرمایه گذاری ارزشی تاثیر جو روانی جامعه است که ممکن است مدت زمان طولانی برای تغییر این جو زمان لازم باشد. ممکن است سرمایه گذار مدت زیادی منتظر فروش بماند. مثلا شرایط رکود عمیق اقتصادی را در نظر بگیرید؛ بسیاری می دانند که ارزش واقعی زمینی حواشی شهر خیلی بیشتر از قیمت حال است اما مشکل اینجاست که هر خزیداری ممکن است سالها برای فروش آن منتظر بماند. بنابراین این نوع سرمایه گذاری معمولا برای سرمایه گذاری های بلندمدت توصیه می شود.


در بازار سهام ، با ارزش گذاری شرکت ها و تحلیل بنیادی ، می توان سهامی را پیدا کرد که ارزش واقعیشان بیشتر باشد. و در واقع آنها را ارزانتر خریداری کرد. اما نکته مهم این است که شاید هزینه برآورد ارزش یک سهم، کم نباشد. برای حل این مشکل معمولا سرمایه گذاران حاشیه ارزشی برای هر بازار یا سهمی تعیین می کنند و آنرا با قیمت پایینتر از حاشیه خریداری می کنند تا ریسک های احتمالی پوشش داده شود.