اعتراضات دی ماه 96 به چه علت بود؟ + اینفوگرافی

دولت روحانی در حالی روی کار آمد که شرایط تورمی کشور وضعیت اسف‌باری داشت. وی که با شعار کاهش تورم روی کار آمد در چهار سال اول دولت خود توانست نرخ تورم را تک رقمی کند. این در حالی بود که در این سال‌ها رکود بر جامعه سایه افکند و بسیاری از کسب و کارها تعطیل شدند. 

بیشتر بخوانیم: فیلتر تلگرام چند نفر را بیکار می‌کند؟

 

در دوره دوم انتخابات ریاست‌جمهوری آقای حسن روحانی بار دیگر با شعار کاهش تورم و افزایش اشتغال روی کار آمدند؛ اما این بار نه‌تنها تورم در کالاهای اساسی کنترل نشد، بلکه با جهش قیمتی در کالاهای اساسی به خصوص قیمت تخم‌مرغ همراه شد. این موضوع در کنار تشدید بیکاری و فشارهای اقتصادی فراوان بر مردم موجب نارضایتی شدید قشر متوسط و ضعیف جامعه شد. از این رو در تاریخ 9 دی 1396 و مصادف با روز بصیرت، تظاهرات مخالفین در مشهد و با تحریک عده‌ای آغاز شد. اما این اعتراضات کم‌کم شکل مسالمت‌آمیز خود را از دست داد و پایه‌های نظام را هدف قرار داد. رفته رفته با گسترش اعتراضات در اقصی نقاط ایران نیروهای حکومتی وارد عمل شدند که در نتیجه آن درگیری‌هایی نیز بوجود آمد. 

در این اینفوگرافی به بررسی تورم کالاهای اساسی در یک‌ساله منتهی به آبان‌ماه 96 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل پرداخته‌ایم. همان‌طور که در این اینفوگرافی مشاهده می‌شود در یک‌ساله منتهی به آبان 96 قیمت سبزیجات و صیفی‌جات و قیمت گوشت و مرغ با تورم 21.2 درصد و 18 درصد بیشترین افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند.

البته لازم به ذکر است آمار مربوطه، تورم قبل از افزایش قیمت ناگهانی تخم‌مرغ را نشان می‌دهد. 

بیشتر بخوانیم: تاثیر ناآرامی‌های اخیر بر فضای اقتصادی