استراتژی‌های پیشنهادی سرمایه‌گذاری پرسود با ریسک کم (بخش سوم)

جف رز (Jeff Rose) یکی از مشاورین مالی رسمی در ایلیونز آمریکاست که شهرت او در آمریکا بسیار بالاست. وی اخیرا مطلبی را در سایت فوربس به اشتراک گذاشته که مورد استقبال بسیاری از سرمایه‌گذاران قرار گرفته است. سایت سرمایه‌دار نیز جهت افزایش آگاهی مخاطبین و بهبود بازدهی دارایی‌های آنان، اقدام به ترجمه و بازنشر این مطلب کرده است. امیدواریم شما هم با خواندن این مطلب، هر روز سرمایه‌دارتر شود. در ادامه راه‌های افزایش سود سرمایه‌گذاری را با هم می‌خوانیم.

 بیشتر بخوانیم: استراتژی‌های پیشنهادی سرمایه‌گذاری پرسود با ریسک کم (بخش اول) 

بیشتر بخوانیم: استراتژی‌های سرمایه‌گذاری پرسود با ریسک کم (بخش دوم) 

 

در قسمت‌های قبل بیان کردیم که اگر برای سرمایه‌گذاری خود نیازمند سودی بالاتر از عرف جامعه هستید، باید به دنبال دارایی‌هایی بگردید که بین بازده بالا و ریسک پایین یک توازن منطقی ایجاد کرده‌اند. در آنجا عنوان شد که یکی از راه‌های رسیدن به چنین هدفی خرید سهام شرکت‌هایی بود که سود تقسیم می‌کنند. همچنین خرید سهام ممتاز و استفاده از سیستم Peer to Peer Landing (P2P) نیز از دیگر راه‌های دستیابی به این هدف بودند. در ادامه سایر راه‌های سرمایه‌گذاری با سود بالا و ریسک کم معرفی خواهد شد.

 

4. سال‌واره‌ها (Annuities)

سال‌واره به نوعی از سرمایه‌گذاری گفته می‌شود که سود آن برای مدت زمان از پیش تعیین‌شده، در بازه‌های زمانی ثابت، پرداخت می‌شود. نمونه‌های از سال‌واره‌ها پرداخت‌های سود حساب پس‌انداز، بازپرداخت ماهانه اقساط وام رهنی، اقساط ماهانه بیمه، پرداخت بهره اوراق قرضه و... است. اگرچه سال‌واره نام سال را در خود دارد، ولی پرداخت‌های آن لزوماً سالانه انجام نمی‌شود و می‌تواند روزانه، هفتگی، ماهانه، فصلی، نیم‌سالانه و... نیز باشد.

وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری در سال‌واره‌ها به میان می‌آید، مباحث زیادی مطرح می‌شود. مهم‌ترین آنها ارزش فعلی (Present Value (PV)) سرمایه‌گذاری است. شما مبلغ بالایی پول برای سرمایه‌گذاری پرداخت می‌کنید؛ حال باید ببینید سود‌هایی که در آینده نصیب شما می‌شود، ارزش این همه هزینه را دارد یا خیر. علاوه بر آن، حاضر هستید از لذتی که اکنون از این پول می‌توانید ببرید، چشم‌پوشی کنید تا در آینده پول بیشتری بدست آورید؟ [همین الآن با اون پول می‌تونید برید دور دنیا رو بگردید، نمی‌خواین؟]

واقعیت این است که سرمایه‌گذاری در سال‌واره‌ها می‌تواند سود بالایی را در کنار ریسک کم نصیبتان کند، تنها اگر از یک مشاور سرمایه‌گذاری خوب کمک گرفته باشید. سال‌واره‌ها ابزار مالی پیچیده‌ای هستند که در قراردادهای آنان بندهای فراوانی وجود دارد. برای فهم این بندها نیاز به درک نسبتاً بالایی از بازارهای مالی دارید.

 

قرارداد سرمایه گذاری در سال‌واره‌ها معمولا از طرف شرکت‌های بیمه صادر می‌شوند. روند کار به این صورت است که شما سرمایه خود را در اختیار این شرکت‌ها قرار می‌دهید و آنها نیز در متعهد می‌شوند قبال پرداخت کار بر روی پول شما، سود ثابت یا متغیری را در بازه‌های زمانی مشخص (روزانه، هفتگی، ماهانه، فصلی و...) به شما پرداخت کنند. در بعضی از انواع قراردادهای سال‌واره، ممکن است سود شما را به بازار خاصی (نظیر رشد بازار سهام، رشد قیمت ارز و...) نسبت دهند و نرخ آن را بر اساس سود و زیان این بازار محاسبه کنند. همچنین در نوع دیگری از سال‌واره، که با نام سال‌واره ترکیبی (Hybrid Annuity) شناخته می‌شود، سود شما با شاخص بازار سهام تغییر می‌کند ولی زیان شما در مقابل مقدار خاصی گارانتی می‌شود و وضع از آن بدتر نمی‌شود.

به عنوان یک قانون کلی بازدهی بالاتر در سال‌واره‌ها ریسک بیشتری را نیز به همراه دارد. اگرچه سال‌واره‌ها نظیر سپرده‌گذاری بانکی مطمئن و با پشتوانه قوی نیست، ولی همچنان جزو سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک به‌حساب می‌آید؛ چرا که پشتوانه این نوع سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه هستند که گردش مالی و امنیت بالایی دارند.

 

5. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات (Real Estate Investment Trusts (REITs))

«صندوق‌های سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات» شرکت‌هایی هستند که در حوزه املاک و مستغلات فعالیت دارند و با انتشار سهام عادی، مردم را در سود خود شریک می‌کنند. به زبان ساده، این شرکت‌ها با جمع‌آوری سرمایه از مردم، در حوزه املاک و مستغلات فعالیت می‌کنند و با ساخت و ساز و اجاره ساختمان‌ها سود حاصله را بین مردم تقسیم می‌کنند. REITها دو ویژگی منحصر به فرد دارند:

  • کسب‌وکار آنها از مدیریت گروهی از دارایی‌ها است که کسب درآمد می‌کنند (مثلا از راه اجاره)
  • باید بیشتر سودش را به عنوان سود پرداختی تقسیم کند (بین 75 تا 95 درصد از سود بین سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود)

REITها برای اولین بار در سال 1961 در آمریکا ایجاد شدند. هدف از ایجاد این صندوق دسترسی همگان به سرمایه‌گذاری در پورتفویی از املاک و مستغلات بود. در کشورهای مختلف قوانین مختلفی درباره REITها وضع می‌شود، ولی چند قانون اساسی در تمام کشورها مشترک است:

  1. REITها برای درآمد ناشی از اجاره و سود سرمایه مالیات نمی‌پردازند (معمولا مالیات از سرمایه‌گذاران اخذ می‌شود)
  2. بیشتر سود REITها را باید توزیع شود (در بیشتر کشورها حداقل 75 درصد سود باید توزیع شود)
  3. REITها قابلیت پذیرش در بورس را دارند (هرچند ضرورتی وجود ندارد)
  4. حداقل 75 درصد از سرمایه‌گذاری در دارایی‌های قابل فروش REITها باید در زمین و ساختمان باشد

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات (REIT) انواع مختلفی دارند که می‌توان به «صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مالکیت مستغلات (Equity REITs)»، «صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مستغلات رهنی (Mortgage REITs)» و «صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مستغلات ترکیبی (Hybrid REITs)» اشاره کرد. تفاوت REITها با شرکت‌های ساختمانی در این است که REITها ساخت و ساز را با هدف نگهداری و کسب درآمد (معمولا اجاره) از آن انجام می‌دهند، نه ساخت و ساز و کسب درآمد از فروش آن.

سرمایه‌های سپرده شده به REITها به طور معمول در املاک تجاری، از جمله ساختمان‌های اداری، مراکز خرید خرده‌فروشی و مجتمع‌های آپارتمانی بزرگ سرمایه‌گذاری می‌شوند. REITها می‌توانند مستقیماً در یک پروژه ساختمانی ورود کرده یا به عنوان وام‌دهنده، فاینانس (تامین مالی) پروژه را انجام دهند.

شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری در REITها در مقایسه با سرمایه‌گذاری مستقیم در ساخت و ساز از مزایای گوناگونی بهره‌مند شوید: اول آنکه با سرمایه‌گذاری در REITها از پرداخت مالیات معاف خواهید شد. دوم تنوع سرمایه‌گذاری در REITها بیشتر است و می‌توانید با متنوع کردن پورتفو خود تخم‌مرغ‌های خود را در سبدهای مختلف قرار دهید. سوم اینکه نقدشوندگی پول شما به‌شدت افزایش می‌یابد (به‌خصوص اگر REIT انتخابی شما در بورس قابل معامله باشد.

با تمام توضیحات بیان شده در بالا اگر باز هم تمایل دارید به‌طور مستقیم خودتان در بازار املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری کنید، همچنان راه‌حل‌های جایگرین وجود دارد. بسیاری از سایت‌ها نظیر Fundrise.com به شما اجازه می‌دهند با سرمایه کم در پروژه‌های ساخت و ساز مشارکت کنید و از مزایای آن بهره‌مند شوید. این سایت‌ها کارکردی شبیه سیستم قرض همتا به همتا (Peer-to-Peer Lending) دارند که در استراتژی‌های سرمایه‌گذاری پرسود با ریسک کم (بخش دوم) به آن اشاره کردیم.

 

منبع: فوربس