استراتژی‌های پیشنهادی سرمایه‌گذاری پرسود با ریسک کم (بخش دوم)

جف رز (Jeff Rose) یکی از مشاورین مالی رسمی در ایلیونز آمریکاست که شهرت او در آمریکا بسیار بالاست. وی اخیرا مطلبی را در سایت فوربس به اشتراک گذاشته که مورد استقبال بسیاری از سرمایه‌گذاران قرار گرفته است. سایت سرمایه‌دار نیز جهت افزایش آگاهی مخاطبین و بهبود بازدهی دارایی‌های آنان، اقدام به ترجمه و بازنشر این مطلب کرده است. امیدواریم شما هم با خواندن این مطلب، هر روز سرمایه‌دارتر شود. در ادامه راه‌های افزایش سود سرمایه‌گذاری را با هم می‌خوانیم.

در قسمت قبل بیان کردیم که اگر برای سرمایه‌گذاری خود نیازمند سودی بالاتر از عرف جامعه هستید، باید به دنبال دارایی‌هایی بگردید که بین بازده بالا و ریسک پایین یک توازن منطقی ایجاد کرده‌اند. در آنجا عنوان شد که یکی از راه‌های رسیدن به چنین هدفی خرید سهام شرکت‌هایی بود که سود تقسیم می‌کنند. در ادامه به سایر راه‌ها اشاره می‌کنیم.

بیشتر بخوانیم: استراتژی‌های پیشنهادی سرمایه‌گذاری پرسود با ریسک کم (بخش اول) 

 

2.     سهام ممتاز

تای هاجز (Ty Hodges)، برنامه‌ریز مالی سایت CCWMgmt.com می‌گوید: «سهام ممتاز علاوه بر دارا بودن ویژگی‌های سهام عادی، ویژگی‌های بارز دیگری نیز دارند. سود سهام ممتاز، قبل از تقسیم سودهای سهام عادی پرداخت می‌شوند. همچنین در صورتی که شرکت قادر به پرداخت سود سهام ممتاز نباشد، سود این سهام به صورت انباشه در سال یا سال‌های بعد پرداخت می‌شود.»

 

 

این روش یک راه جذاب برای ورود به بازار سهام است، با این تفاوت که ریسک بازار در این روش کاهش می‌یابد. زمانی که شما سهام ممتاز شرکتی را خریداری می‌کنید، حتی در صورت انحلال نیز شرکت موظف است بعد از تسویه بدهی‌های خود، ابتدا حقوق شما را پرداخت کند و هر چه باقی ماند بین سایر سهامداران عادی تقسیم کند. این موضوع ریسک از دست دادن اصل سرمایه را به شدت کاهش می‌دهد. علاوه بر این اگر شرکت بخواهد سود خود را صرف هزینه‌های توسعه‌ای کند، ترجیح می‌دهد از سود سهام عادی بکاهد. در این جالت سود سهام ممتاز بالاتر از سود سهام عادی خواهد بود. به‌عنوان مثال سود تقسیم‌شده سهام ممتاز Alcoa’s AA -0.5% بیش از 8 درصد بوده در حالی که سود سهام‌های معمولی این شرکت تنها 1.2 درصد بوده است (نکته مهم اینکه مورد بیان‌شده تنها یک مثال برای درک بهتر موضوع است و یک پیشنهاد برای سرمایه‌گذاری نیست).

3.     سیستم قرض همتا به همتا (Peer-to-Peer Lending)

قرض‌دهی همتا به همتا (Peer-to-Peer Lending) که معمولا به اختصار P2P نیز عنوان می‌شود، در سال‌های اخیر طوفانی در سرمایه‌گذاری ایجاد کرده است. ایجاد این سیستم تا حد زیادی ناشی از بحران مالی اروپا (حدود سال‌های 2006 تا 2009) بود؛ زمانی که بانک‌ها برای مطالبه وام‌های خود وحشت‌زده بودند و بسیاری از آنان در آستانه ورشکستگی قرار گرفتند. از دیدگاه سرمایه‌گذاری، نرخ بهره وام‌های همتا به همتا نزدیک به صفر است و از سال 2009 تاکنون انقلابی در صنعت بانکداری ایجاد کرده‌اند.

این سیستم با تمرکز بر صنایع و کسب‌وکارهای کوچک فعالیت می‌کند. نحوه کار پلتفرم‌های قرض همتا به همتا به این صورت است که کسب‌وکارها و صنایع ضمن معرفی خود، میزان وام درخواستی و کاربرد آن را مشخص می‌کنند. سرمایه‌گذاران نیز با کمک‌های خود به این کسب و کارها در سود آنها شریک می‌شوند. نتیجه نهایی این سیستم مراجعه افراد برای وام‌گیری آنلاین در یک فضای امن است؛ اما ورای این سادگی، مردمی هستند که برای ایده‌های خود به دنبال وام کم‌بهره می‌گردند و سرمایه‌گذارانی که می‌توانند پورتفو خود را از میان صدها پروژه متنوع بهترین‌ها را انتخاب کنند. قرض‌گیرندگان این سیستم، بهره کمتری (نسبت به بانک‌ها) می‌پردازند و سرمایه‌گذاران نیز سودهایی بالاتر از سود بانکی کسب می‌کنند.

این سیستم با در هم شکستن انحصار سیستم بانکی در وام‌دهی، تحول بزرگی در سال‌های اخیر ایجاد کرده است. با این حال توجه داشته باشید این سیستم‌ها بی‌خطر نیستند. شما ممکن است در یک پروژه ورشکسته سرمایه‌گذاری کنید. [هرچند زمانی که پروژه در سایت پذیرش می‌شود، بازدهی آن ارزیابی اولیه شده است] در این‌صورت ممکن است بخشی از سرمایه خود را (هرچند کم) از دست بدهید. وقتی شما از طریق یک پلتفرم P2P سرمایه‌گذاری می‌کنید، برای مشارکت در یک پروژه پول اندکی [25 دلار] می‌پردازید. این انتخاب شماست که همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد بگذارید یا آنها پخش کنید. [تخم‌مرغ هم که جدیدا گرون شده و آدم نمی‌تونه زیاد روش ریسک کنه] پیشنهاد من این است که حتی اگر می‌خواهید 5000 دلار سرمایه‌گذاری کنید، آنها را روی 200 کسب و کار مختلف هزینه کنید. این نوع هزینه خطر نکول قرض شما را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

در حال حاضر پلتفرم‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری P2P وجود دارند. دو تا از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین این پلتفرم‌ها Lending Club و Prosper هستند. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری با سود بالا و ریسک کم هستید حتما نگاهی به این دو سایت بیندازید. البته توجه داشته باشید سودهای بالای 10 درصد در این حالت از سرمایه‌گذاری به‌سختی به‌دست می‌آید. [یادآوری می‌کنم: سود 10 درصد اونور آبی‌ها چیزی حدود 70 درصد واسه اینور آبی‌ها هست!]

 

* ادامه دارد...

 بیشتر بخوانیم: استراتژی‌های پیشنهادی سرمایه‌گذاری پرسود با ریسک کم (بخش سوم)