استراتژی‌های پیشنهادی سرمایه‌گذاری پرسود با ریسک کم (بخش اول)

جف رز (Jeff Rose) یکی از مشاورین مالی رسمی در ایلیونز آمریکاست که شهرت او در آمریکا بسیار بالاست. وی اخیرا مطلبی را در سایت فوربس به اشتراک گذاشته که مورد استقبال بسیاری از سرمایه‌گذاران قرار گرفته است. سایت سرمایه‌دار نیز جهت افزایش آگاهی مخاطبین و بهبود بازدهی دارایی‌های آنان، اقدام به ترجمه و بازنشر این مطلب کرده است. امیدواریم شما هم با خواندن این مطلب، هر روز سرمایه‌دارتر شود. در ادامه راه‌های افزایش سود سرمایه‌گذاری را با هم می‌خوانیم.

راه‌های افزایش سود سرمایه‌گذاری

هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنم، زمانی را که با یکی از مشتریان بالقوه خود در حال گفتگو بودم و او می‌خواست پول خود را برای یک دوره پنج‌ساله سرمایه‌گذاری کند.

«جف، من به دنبال یک سرمایه‌گذاری با ریسک صفر هستم و می‌خواهم هروقت دلم خواست اصل پولم رو بدون هیچ زیانی بردارم. آره، سود بین 8 تا 10 درصد هم می‌خوام!»

[نکته اینکه توی آمریکا نرخ سودها خیلی پایین‌تر از ایرانه (خوبِش حدود 2-3 درصد) و سود 8 تا 10 درصد یه چیزی تو مایه‌های سود 50 تا 60 درصد توی ایرانه!]

 

بیشتر بخوانیم: استراتژی‌های سرمایه‌گذاری پرسود با ریسک کم (بخش دوم) 

او کاملا جدی بود؛ جدی‌تر از هر فرد دیگری. هنگامی که بازارهای مالی بی‌ثبات می‌شوند، سرمایه‌گذاران نیز به‌طور طبیعی به دنبال بازارهای کم‌ریسک با نقدشوندگی بالا می‌گردند. اما چیزی که این مشتری به‌دنبال آن بود، در هیچ شهری، هیچ کشوری و حتی هیچ سرزمینی یافت نمی‌شود.

اگر شما فردی بازنشسته هستید یا چند سال بیشتر تا بازنشستگی فاصله ندارید، پیشنهاد من به شما، سرمایه‌گذاری در بازارهای بدون ریسک نظیر بانک‌ها، خرید اوراق مشارکت یا پروژه‌های دولتی است. [البته ما ایرانیزه‌ش کردیم] هرچند مطمئن هستم که خودتان این را می‌دانید و برای دانستن این موضوع به اینجا نیامده‌اید. شما به دنبال سودهای 8 تا 10 درصدی [بخوانید 50 تا 60 درصدی] هستید و این سرمایه‌گذاری‌ها این سودها را به شما نمی‌دهد.

اما اگر به بازنشستگی نرسیده‌اید، می‌توانم با قطعیت بگویم به‌دنبال مکانی هستید که به‌طور کلی امن‌تر از بازارهایی نظیر بورس باشد و در عین حال بازدهی بالاتری از بانک‌ها به شما اعطا کنند. بگذارید صادق باشیم: بازدهی بانک‌ها و موسسات مالی نیز این روزها چندان امن نیستند. [نمونه بارزش تو ایرانه!]

همه ما می‌دانیم که سود بالا، با ریسک بالاتر همراه است و ریسک پایین تنها در کنار سود پایین قابل تعریف است. پس اگر برای سرمایه‌گذاری خود نیازمند سودی بالاتر از عرف جامعه هستید، باید به دنبال دارایی‌هایی بگردید که بین بازده بالا و ریسک پایین یک توازن منطقی ایجاد کرده‌اند. ریسک پایین به این معنی است که احتمال از دست دادن اصل سرمایه شما بسیار کم است؛ اما حالتی را در نظر بگیرید که می‌توانید با پذیرش اندکی ریسک، سودی بالاتر از عرف بازار کسب کنید. توجه داشته باشید که در این حالت، شاید این ریسک به نظر شما نامعقول باشد، اما به نظر همسر شما معقول! [بهتره هرچه سریع‌تر به مشاور خانواده مراجعه کنید. اگه از مشکلات خانوادگیش بگذریم،] این موضوع کاملا به شخصیت شما برمی‌گردد و برای افراد مختلف، متفاوت است. پس باید به خودتان نگاه کنید و توازن میان ریسک و بازدهی را خودتان انتخاب کنید.

بیشتر بخوانیم: دلایل شکست استارتاپ‌ها + اینفوگرافی

 

خوشبختانه، تعداد قابل‌قبولی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری با مشخصات ذکرشده وجود دارد که سودهای بالا با ریسک پایین برای سرمایه‌گذار به همراه دارد. [چند نمونه از این فرصت‌ها که برای ایرانیان کاربرد زیادی ندارد در Roth IRA آمده است] بهتر است بگردید و چند فرصت مناسب که با سلایق شما هم‌خوانی دارد، پیدا کنید. سعی کنید در مکان‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که تا حدودی نسبت به آنها آگاهی دارید. [مورد داشتیم طرف بیت‌کوین خریده و سر یه هفته هک شده] چند توصیه برای کسب سود بالا با ریسک پایین دارم. آنها را به دقت بخوانید:

1.     سهام شرکت‌هایی را بخرید که سود تقسیم می‌کنند

یکی از نکات مهم برای ورود به بازار سرمایه این است که بدانید همه شرکت‌ها، سودهای خود را بین سرمایه‌گذاران خود تقسیم نمی‌کنند. شاید بگویید یعنی چه؟! پس سودها چه می‌شود؟ حق دارید. بسیاری از شرکت‌های بورسی جهان، سودی به سهام‌داران خود پرداخت نمی‌کنند؛ بلکه سود خود را در بخش‌های توسعه‌ای شرکت هزینه می‌کنند. البته نه‌تنها این شرکت‌ها زیان‌ده نیستند، بلکه روز به روز رشد بیشتری داشته و معمولا در صنعت خود پیشرو هستند. در این شرکت‌ها معمولا قیمت سهام رشد می‌کند. با این حال سودی به سهام‌داران تعلق نمی‌گیرد و تنها در زمان فروش سهم است که سهامدار می‌تواند از سرمایه‌گذاری خود سود کسب کند. نمونه‌ای از این شرکت‌ها، کارخانه داروسازی GlaxoSmithKline (GSK) است. سهم این شرکت در بورس، سودی بالغ بر 6 درصد پرداخت می‌کند که بسیار بالاتر از سودهای بانکی آمریکا است. [در ایران، کمتر شرکت بورسی سود خود را صرف هزینه‌های توسعه‌ای می‌کند. همین موضوع سبب شده تا شرکت‌های ایرانی معمولا بعد از چند سال از سوددهی خارج شده و به ساختار معیوب شرکت‌های بزرگی نظیر خودروسازان ما دچار شوند.]

 * ادامه دارد... استراتژی‌های سرمایه‌گذاری پرسود با ریسک کم (بخش دوم)