ویژگی های یک فروشنده ی حرفه ای ( قسمت دوم)

در قسمت قبل ما دلایل اینکه چرا باید به فروش و فنون آن تسلط پیدا کنیم را ذکر کردیم و به این نتیجه رسیدیم که فروش در یک سازمان همه چیز است و بدون فروش هیچ سازمانی نمیتواند برای مدت طولانی به کار خود ادامه دهد. پس موضوع فروش و در کنار آن بازاریابی در این بازار رقابتی یک مسئله بسیار حیاتی به شمار می آید.

نکات بعدی که باید به آن توجه ویژه داشته باشیم به شرح زیر است :

3- علاقه به کار باعث افزایش قدرت یادگیری و سرعت در کار می شود

تمامی مشاغلی که به خاطر اجبار انتخاب شوند در طول مدت شسکت میخورند. علاقه داشتن به کار و دوست داشتن آن باعث ایجاد رغبت برای شروع زودتر و ادامه دادن آن کار تا مدت طولانی می شود و این عامل باعث پیشرفت در کار می شود. اگر به شغل بازاریابی و فروش علاقه داشته باشید .وارد این حره بشوید نه از روی اجبار  ونداشتن کار.

4- یکی از مهمترین نکاتی که در فروشندگی باید مد نظر باشد پیگیر بودن است

کارشناس فروش حرفه ای کسی است که پیگیری لازم را داشته باشد بر طبق تحربه حداقل 3بار پیگیری از موقع معرفی محصول یا خدمت برای به مرحله نهایی رساندن فروش لازم میباشد و و یا حتی پس از فروش نهایی باید یک بار برای رضایت مشتری از کالا یا خدمت و پیگیری های دیگر برای فروش مجدد انجام گیرد.

5- افزایش مهارت های ارتباطی

مهارت های  ارتباطی در سرتاسر زندگی یک شخص اثر گذار است حال آنکه این مهارت های ارتباطی چقدر در امر فروش موثر و تاثیرگذار است، سوالی است که باید به راحتی جواب داده شود چرا که تمام مراحل فروش از همان ابتدای در ارتباط با این موضوع می باشد. در اولین قدم برای آنکه بتوانید اعتماد سازی لازم را انجام دهید باید از یک مهارت ارتباطی قوی برخوردار باشید. حتی اگر شما یم محصول بسیار خوب و با کیفیت برای عرضه کردن داشته باشید ولی در ارتباط برقرار کردن از توانایی لازم برخوردار نباشید شاید بتوان گفت 50% شانس خودرا برای عقد قرارداد و نهایی کردن فروش از دست داده اید. هر چه بازار رقابتی تر شود، مشتریان در انتخاب کالا یا خدمات خود آزادی عمل بیشتری دارند و در نتیجه باید در اینجا به عنوان یک امیتیاز برتر از مهارت ارتباطی خوبی بر خوردار باشیم.

البته مهارته ای ارتباطی شامل : هنر گوش دادن، پرسیدن سوال درست، نحوه گفت و گو با زبان بدن و ... می باشد که میتوان با کمی تمرین و ممارست به این مهارت دست پیدا کرد.

5- مشتری مداری بهتر از یافتن مشتری می باشد

یکی از مهارت هایی که متیوان جز اصول اخلاقی در نظر گرفت مشتری مداری یک کارشناس فروش می باشد. افراد غیر حرفه ای دائما در حال شکایت از وضع و نحوه ی برخورد مشتریان خود هستند ولی فروشندگان حرفه ای به هیچ وجه اینکار را نکرده و اتفاقا مردم و به خصوص مشتریان خود را دوست می دارند و میتوانند به عنوان یک دوست با مشتریان رفتار کرده و باعث جلب اعتماد هرچه بیشتر آنها شوند  و در نتیجه ایجاد یک حس خوب در خریدار باعث ایجاد یک رابطه بلند مدت شده و در نهایت باعث مشتری مداری می شود.