آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت سی و ششم)

در ابتدای شروع مباحث گفته شد که دو نوع تحلیل برای خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار وجود دارد. یکی تحلیل بنیادی و دیگری تحلیل تکنکیال. هر کدام از این نظریه ها طرفداران مخصوص به خود را دارا می باشند. ولی در حال حاظر اکثرا سرمایه گذاران به این نتیجه که رسیده اند که برای انجام معاملات باید هر دو تحلیل را باهم و همزمان انجام داد. تحلیل بنیادی برای انتخاب سهام برتر و تحلیل تکنیکال برای انتخاب زمان خرید و فروش. چند مثال  و نمونه از این تحلیل ها را ذکر میکنیم تا بتواند جواب گوی شما تحلیل گران باشد.

اولین کار در تحلیل سهام تحلیل بنیادی سهام می باشد. در اینجا ما اطلاعات را از سایت www.tsetmc.com گرفته ایم.

 سهام شرکت فولاد(فولاد مبارکه اصفهان) از گروه و صنعت فلزات اساسی است. EPS شرکت معادل 546 ریال می باشد. P/E شرکت معادل 4.75 که از P/E گروه که معادل 6.15 می باشد کمتر بوده و لذا در دسته سهام ارزشی جا دارد. این شرکت جز شرکتهای فعال بورس می باشد .که در لیست سازمان بورس که هر سه ماه یکبار منتشر می شود می باشد. سهام شناور سهم 23% بوده و میتوان درصد قابل قبولی را دارا می باشد.  براساس اخرین اخبار منتشر شده در زمینه فولاد که به شرح زیر است :

("خیز #فولاد برای #صادرات ۸ میلیون تنی در سال 96
رییس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با اشاره به اهمیت صادرات در حوزه معدن و صنایع معدنی از خیز هشت میلیون تنی صادرات فولاد تا آخر امسال خبر داد.")

این خبر به طور مثبت بر روی قیمت این سهام تاثیر گذاشته که هانطور که مشاهده میکنید امروز قیمت افزایش پیدا کرده است.

دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

عوامل بالا خلاصه ای از تحلیل بسیار موثر در تحلیل بنیادی سهم می باشد.

تا اینجا ما با یک شرکت بسیار مناسب از بعد تحلیل بنیادی مواجه شده ایم. ولی آیا اکنون زمان خرید این سهم می باشد. برای اظهار نظر در این باره باید به تحلیل تکنیکال مراجعه کرد. درباره تحلیل تکنیکال ما از نرم افزار مفید تریدر استفاده می کنیم.

در شکل بالا همانطور که مشاهده میکنید الگوهای شمعی صعودی در چند روز پیاپی قیمت سهم را بالا کشیده اند.

با استفاده از اسیلاتور استوکاستیک میتوان مشاهده نمود که در نقاط هیجان خرید هستیم و امکان سقوط سهم وجود دارد.

همچنین در بخش حجم معاملات شاهد کاهش حجم در روند صعودی می باشیم که جلسات قبل ذکر شد که اگر در روند صعودی حجم معاملات کاهش یابد نشان از کاهش فشار خرید و ناامیدی خریداران است. و احتمال اتمام این روند زیاد می باشد.

مقالات مرتبط :

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت سی ام)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت سی و یکم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت سی و دوم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت سی و سوم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت سی و چهارم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت سی و پنجم)