آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت بیست ونهم)

ادامه مباحث تحلیل بینادی در شرکت شبندر(پالایش نفت بندر عباس) از گروه فراوده های نفتی که اطلاعات مربوطه از سایت سازمان بورس گرفته شده است و ما با توجه به آن ها، تحلیل های خود را انجام می دهیم.

دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

این قسمت به تولید و فروش این شرکت اختصاص دارد. مقدار تولید یک شرکت و در ضمن مقدار فروش آن بسیار با اهمیت می باشد، چراکه اگر شرکت تولید خوبی نداشته باشد، در نتیجه چیزی برای فروش نخواهد داشت. و همچنین گرچه بعضی از شرکتها تولید محصول زیادی دارند، ولی موقعی که فروش خوبی نداشته باشند، نمی توانند درآمد خوبی کسب کنند. البته این نکته را نیز باید یادآور شد که تنها فروش مسئله مهمی نیست بلکه دآرمدهای دریافتی از این فروش ها می تواند باعث ایجاد رونق در شرکت و افزایش سود های دریافتی توسط سرمایه گذاران و افزایش قیمت سهام آنها شود.

همانطور که ملاحظه می کنید شرکت شبندر دارای محصولاتی اعم از بنزین موتور و نفت سفید و ... است و مقدار تولیدی این شرکت در دوره های مختلف را ذکر شده است.

روش تحلیل در اینجا به این صورت است که اول مقدار تولید امسال به سال قبل یا دوره فعلی به دوره قبلی و درصد تغییرات آن را در نظر میگیریم. اگر افزایش تولید داشته باشیم پس شرکت با مشکل کمبود مواد اولیه و ... مواجه نیست. پس شرکت مناسبی برای خرید به نظر می رسد. البته اکثر تحلیل گران دوره های 3 ساله یا 5 ساله را در نظر میگیرند.

دوما با شرکت های مشابه که همان محصول را تولید میکنند باید مقایسه گردد. اگر نسبت به شرکتهای رقیب از تولید بیشتری برخوردار بود بهتر است.

مقدار فروش : شرکتی که تولید محصول خوبی دارد و در طی چند سال تولیداتش رو به افزایش است و نسبت به شرکت های رقیب از جایگاه مناسبی نیز برخودار باشد ولی فروش خوبی نداشته باشد یا از لحاظ مدیرتی ضعف دارد یا شرایط اقتصادی کشور مناسب نیست. به هر حالت نباید بر روی چنین شرکتهایی سرمایه گذاری کرد.

مقدار تولید مناسب با مقدار فروش متناسب با آن باید ملاک ما در تحلیل بینادی باشد.

مقالات مرتبط :

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت بیست و سوم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت بیست و چهارم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت بیست و پنجم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس ( قسمت بیست و ششم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس ( قسمت بیست و هفتم )

آموزش گام به گام حرفه ای بورس ( قسمت بیست و هشتم)