رایج ترین دلایل شکست استارتاپ‌ها [اینفوگرافی]

 برخی از استارت‌آپ‌ها به‌طور شگفت‌انگیزی موفق می‌شوند و فیس‌بوک یکی از این استارت‌آپ‌هاست. در سال 2005، شرکت سرمایه‌گذاری اکسل پارتنرز (Accel Partners) با سرمایه‌گذاری 14.8 میلیون دلاری در facebook.com توانست سودی بالغ بر 5.6 میلیارد دلار کسب کند؛ یعنی 378 برابر مبلغ سرمایه‌گذاری اولیه! با این حال در بیشتر مواقع، بدست آوردن سودی مشابه این تجربه، رویایی بیش نیست و بیشتر استارت‌آپ‌ها در نهایت شکست خورده و محو می‌شوند. بر اساس یافته‌های موسسه CB Insiders، بالغ بر 70 درصد استارت‌آپ‌های مبتنی بر تکنولوژی با شکست مواجه می‌شوند. همین موضوع سبب شده تا کسب موفقیت‌های بزرگی همچون فیس‌بوک، به آسانی میسر نباشد.

موسسه CB Insiders با تجزیه و تحلیل روی 101 استارت‌آپ شکست‌خورده، عمده‌ترین اشتباهاتی که منجر به مرگ این استارت‌آپ‌ها شده را استخراج کرده است. اینفوگرافی زیر 20 علت عمده شکست این استارت‌آپ‌ها را نشان می‌دهد. بر اساس نتایج این مطالعه، رایج‌ترین دلیل شکست این استارت‌آپ‌ها «عدم نیاز بازار» است. بنابراین لازم است قبل از شروع هر استارت‌آپی، وجود بازار مناسب برای محصول موردنظر به دقت بررسی شود. همچنین یکی دیگر از مهمترین عوامل برای راه‌اندازی استارت‌آپ، داشتن تیم مناسب است. بدون داشتن تیم مناسب احتمال موفقیت استارت‌آپ بسیار کاهش یافته و شکست استارت‌آپ محتمل‌تر خواهد شد.

هر چند تمامی سرمایه‌گذاران تمایل دارند تجربه‌ای همانند شرکت سرمایه‌گذاری اکسل پارتنرز را داشته باشند، با این‌حال دستیابی به چنین آرزویی آسان نیست و در 29 درصد موارد سرمایه‌گذار تمام پول خود را بدون اندک سودی از دست می‌دهد. لذا توجه به موارد شکست استارت‌آپ‌ها و دوری از آنها از ملزومات هر استارت‌آپی به حساب می‌آید.