آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت بیست و چهارم)

در این جلسه  و چند جلسه آتی سعی میشود مثال های کاربردی در زمینه تحلیل بنیادی و تکنیکال آورده شود، تا آموزش های داده شده برای دانش آموختگان بورس ملموس تر گردد. 

شکل بالا از سایت  سازمان بورس گرفته شده است. صفحه ی بالا برای شرکت پالایش نفت بندرعباس که نماد آن شبندر است می باشد. 

دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

در این شکل چند نکته مهم برای تحلیل بنیادی سهم وجود دارد.

 1- تعداد معاملات سهم ، حجم معاملات سهم ،ازش معاملات سهم : این سه فاکتور موجود در صفحه ی سهم نشان از قدرت نقد شوندگی است. با مقایسه این شاخص در شرکتهای مختلف گروه نفتی در اینجا هر چه بیشتر از بقیه ی شرکتهای گروه باشد ینی قدرت نقد شوندگی بیشتری دارد.

2- سهام شناور : که تعداد سهام در دست عموم را نشان میدهد یکی دیگر از شاخص های نقدشوندگی یک سهم می باشد. هرچه سهام شناور یک سهم بیشتر باشد البته در مقایسه با شرکتهای هم گروه خودش.نقد شوندگی آن سهم نیز بیشتر است.

3- EPS سهم : سود هر سهم نشان از کارکرد آن شرکت می باشد. هر چه این فاکتور در مقایسه با شرکتهای هم گروه از روند رو به رشد تری برخوردار باشد و در حال حاضر از رقم بالاتری نسبت به بقیه باشد شرکت بهتری برای سرمایه گذاری می باشد.

4 - نسبت P/E : این نسبت قیمت بر روی سود هر سهم، فاکتوری برای یافتن ارزش ذاتی سهم میباشد. اگر دقت کنید ما در اینجا دو نوع P/E داریم : یکی برای خود سهم و دیگری برای گروه. اگر P/E سهم از گروه کوچکتر باشد، به سهام ارزشی معروف است و این برای خرید مناسب به نظر می رسد. و در مقابل اگر  P/E شرکت نسبت به گروه بزرگتر باشد، به سهام رشدی معروف است و این سهم دارای نوسان زیاد می باشد.

5 - در مورد خرید و فروش هم، در مورد سهم بالا به صورت عادی خرید و فروش در حال انجام شدن است. در صورتی که قسمت خرید خالی باشد ولی قسمت فروش دارای تعداد و حجم و فروش باشد یعنی آن سهم دارای صف فروش میباشد و در حال کاهش قیمت و برعکس نیز صادق است.

مقالات مرتبط :

آموزش گام به گام حرفه ای بورس ( قسمت هجدهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس(قسمت نوزدهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت بیستم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت بیست و یکم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس ( قسمت بیست ودوم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت بیست و سوم)