آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت بیست و سوم)

این قسمت به ادامه آموزش جلسه قبلی که مبحث اسیلاتور ها میباشد پرداخته میشود.

همانطور که اشاره شد اسیلاتور ها برای اخطار دهی به سرمایه گذار، هنگام کاهش قدرت روند فعلی یا اخطار های بیش خرید یا بیش فروش می باشد.

در جلسه گذسته به طور مفصل در ارتباط باشاخص قدرت نسبی یا RSI صحبت کردیم. این جلسه به اسیلاتور دیگری به نام استوکاستیک یا stochastic میپردازیم.

این اسیلاتور نیز مانند RSI برای اخطار خرید و فروش و شناسایی واگرایی به کار میرود.

برای تحلیل این نوسان نما، از دو خط استفاده می شود که عبارتند از خط %K و خط %D. خط K سریع تر و خط D آهسته تر است. این خطوط در یک مقیاس عمودی از 0 تا 100 نوسان دارند. هرگاه خط D از سطح 80 عبور کرد و بالاتر رفت ، در حالیکه قیمت ها در حال صعود هستند، یک واگرایی منفی رخ می دهد. هرگاه خط  D  از سطح 20 عبور کرد و پایین تر رفت، در حالیکه قیمت ها در حال ریزش هستند، یک واگرایی مثبت رخ داده است.

دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

 بنابراین، سیگنال های واقعی خرید و فروش ارتباط مستقیمی دارند با زمانیکه خط K از خط D عبور می کند. یک سیگنال فروش، زمانی ایجاد می شود که خط K از بالای سطح 80 پایین خط D را قطع کند. یک سیگنال خرید نیز زمانی ایجاد می شود که خط K از پایین سطح 20 بالای خط  D را قطع کند.

در شکل صدور اخطار خرید و فروش را ملاحظه میکنید :

بورس تهران

همانطور که در شکل بالا مشاهده میکنید هنگامی که خطوط K% و %D پایین خط 20% قرار بگیرند اخطار خرید صادر شده(فروش افراطی) وهنگامی بالای خط 80% قرار بگیرند اخطار فروش(خرید افراطی) صادر میکند.

در شکل زیر نیز یک واگرایی بین قیمت سهم و اسیلاتور استوکاستیک رخ داده است :

بورس تهران

در شکل بالا همانطور که ملاحظه میکنید روند قیمت صعودی ولی روند اسیلاتور نزولی میباشد و در نهایت مشاهده شده که بعد از مدتی روند قیمت به نزولی تبدیل شده است. در نهایت واگرایی در اسیلاتور ها به معنای پایان روند صعودی یا نزولی فعلی است.

مقالات مرتبط :

آموزش گام به گام حرفه ای بورس(قسمت هفدهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس ( قسمت هجدهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس(قسمت نوزدهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت بیستم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت بیست و یکم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس ( قسمت بیست ودوم)