آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت بیست و یکم)

در این قسمت از آموزش به بررسی اندیکاتور OBV(On Balance Volume)  که در مورد تایید روند در تحلیل تکنیکال به کار میرود، میپردازیم.

اندیکاتور OBV در نرم افزاهای تحلیل تکنیکال مثل مفید تریدر و آمی بروکر و... موجود میباشد که به ترکیب حجم معاملات و قیمت می پردازد و میخواهد به ما نشان دهد که آیا روند موجود دارای قدرت سابق خود است، یا رو به پایان می باشد.

پس از پایان معاملات هر روز سهام با یک قیمت مشخصی بسته می شوند. اگر قیمت بسته شدن سهمی بالاتر از قیمت بسته شدن روز قبل باشد، OBV ما مثبت خواهد بود.

و اگر قیمت بسته شدن امروز، پایین تر از قیمت بسته شدن روز قبل باشد OBV منفی خواهد شد.

دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

خوب حال چگونه باید به تحلیل این اندیکاتور بپردازیم؟

تایید روند صعودی و نزولی در بررسی قیمت سهم فقط با نگاه کردن به قیمت سهم ممکن نیست ، برای این مورد استفاده از اندیکاتور OBV توصیه میشود.

اگر روند OBV، هماهنگ با روند قیمت صعودی باشد. آنگاه میتوان نتیجه گرفت که قیمت هنوز در حال افزایش بوده و خواهان تغییر جهت قیمت خود نیست. در شکل نمودار OBV هم جهت با قیمت  در حال حرکت است و تایید کننده ی روند موجود میباشد.

اندیکاتور obv

اگر روند OBV نزولی باشد ولی قیمت در حال افزایش، به معنی کاشته شدن از حجم خریداران نسبت فروشندگان بوده و احتمال بر گشت روند بسیار زیاد میباشد که البته به این حرکت، واگرایی گفته میشود.

در شکل زیر نمونه ای از یک روند واگرایی بین قیمت سهم و اندیکاتور را مشاهده میکنید.

اندیکاتور

 

مقالات مرتبط:

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت پانزدهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت شانزدهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس(قسمت هفدهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس ( قسمت هجدهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس(قسمت نوزدهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت بیستم)