آموزش گام به گام حرفه ای بورس(قسمت نوزدهم)

امروز مبحث بسیار مهم نحوه ی تاثیر حجم معاملات در تحلیل های سهام را بررسی میکنیم.

صحت یک روند قیمتی، تابع سه شاخص مهم تعداد معاملات، ارزش معاملات و خود حجم معاملات است. اما چگونه؟

دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

تا به امروز ما به بررسی نمودار های شمعی می پرداختیم. ولی همیشه بر اساس اینکه باید به محض مشاهده یک الگو مانند الگوی پوشای صعودی نباید دست به معامله زد و باید همیشه منتظر تایید ماند، تاکید کردیم. حال این تایید چگونه حاصل میشود؟

یکی از راههای مهم و تشخیص های درست،  بررسی روند حجم معاملات است.اگر روند افزایشی و کاهشی حجم معاملات، همسو با روند قیمت باشد میتوان گفت که روند درست و به جا میباشد.

به طور مثال میتوان چنین تحلیلی انجام داد : در یک روند نزولی در بازار قرار داریم. ولی رفته رفته از حجم معاملات کاسته میشود. ناگهان شمع سفید بلندی ظاهر شده و یک الگوی پوشای صعودی تشکیل میش دهد. و روز بعد نیز شمع سفید رنگی تشکیل می شود. همزمان با ظهور شمع های سفید حجم معاملات نیز افزایش می یابد. که این نشان از تایید روند افزایشی میباشد و اخطار مهمی برای خرید صادر میشود.

شکل زیر یک روند افزایشی قیمت ، همزمان با افزایش حجم معاملات را نشان می دهد.

 

همانطورکه ملاحظه میکنید با افزایش قیمت، حجم معاملات نیز افزایش پیدا کرده و صحت روند را نشان میدهد.  البته در اینجا بادید چند نکته مهم و ضروری را یاد آور بشویم :

1-هر چه تعداد معاملات بیشتر باشد، سهم انعطاف پذیری بیشتری دارد.

2-اگر حجم معاملات بالا رود ولی تعداد معاملات همچنان پایین بود، برای خرید توصیه نمیشود زیرا قیمت به سختی تغییر خواهد کرد.

3-حجم معاملات، در پایان روندها چه صعودی چه نزولی کاهش می یابد.

4- معمولا هنگام افزایش قیمت، حجم معاملات همزمان افزایش می یابد.

مقالات مرتبط :

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت سیزدهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت چهاردم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت پانزدهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت شانزدهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس(قسمت هفدهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس ( قسمت هجدهم)