آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت پانزدهم)

الگو های شمعی و مفهوم آنها سالهای زیادی است که مورد توجه بسیاری از تحلیل گران بازار مالی قرار گرفته است. در درس های قبلی بیان شد که ما سه نوع نمودار برای تحلیل تکنیکال داریم .نمودار میله ای، نمودار خطی و نمودار شمعی.

در این میان اکثر تحلیل گران تکنیکال ، از نمودار های شمعی به دلیل وضوح اتفاقات افتاده در بازار، استفاده میکنند.

در زیر شکل کلی یک نمودار شمعی آورده شده است :

در شکل بالا به وضوح دیده میشود که کندل یا شمع نزولی، قیمت را در طول روز به پایین ترین قسمت خود کشیده است. و همجنین کندل صعودی قیمت را به سمت بالا کشیده است.

دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

الگوهای شمعی با توجه به شکل های خود میتوانند مفاهیم و الگو های گوناگون ارائه دهند. ما در این قسمت تعدادی از انها را بررسی مکینم:

ستاره دوجی : این شمع بدنه ی خیلی کوچکی دارد. و مفهوم آن اینست که فشار خریداران و فروشندگان برهم یکسان است. به دلیل اینکه نتوانسته اند قیمت را در محدوده ای یا به سمت بالا و یا به سمت پایین بکشند. یا به عبارتی بهتر قیمت ای پایانی و باز شدن تقریا برابر است.

این نمودار نشان از خنثی بودن بازار در یک روند عادی است. ولی اگر یه دوجی در پایین یک روند نزولی یا همچنین در بالای یک روند صعودی باشد میتوان نشانه ای از پایان روند موجود قلمداد کرد. یعنی دوجی یک نشانه مهم بازگشتی است.

منطور از پایان روند چیست؟ به جرات میتوان گفت که وقتی گفته میشود یک حرکت نزولی در حال پایان روند است اگر تعبیر شود که روند صودی میشود کاملا اشتباه است. پایان روند یعنی روند موجود تغییر حالت دهد.

همچنین دوجی در سقف ها و کف های مهم، میتواندبه سطوح حمایت و مقاومت تبدیل شود.

چکش : به الگوی شمعی گفته میشود که در یک روند مانند یک چکش عمل میکند و روند موجود را چکش کاری کرده وباعث تغیییر روند کاهشی میشود حال چه به صورت خنثی چه به صورت افزایشی :

چکش معکوس: به چکشی که به شکل معکوش در پایان روند کاهشی باشد وآن نیز باعث تغیر روند میشود :

مقالات مرتبط :

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت هشتم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت نهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت دهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت یازدهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت سیزدهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت چهاردم)