آموزش گام به گام حرفه ای بورس ( قسمت دوازدهم)

این قسمت شروع آموزش تحلیل تکنیکال بوده و میخواهیم تمامی مطالب را از پایه حتی برای کسانی که هیچ چیز از بورس نمی دانند آموزش دهیم.

 تحلیل تکنیکال چیست؟ روشی برای پیش بینی قیمت در آینده با توجه به روند قیمت در گذشته با توجه به عرضه و تقاضای موجود است.

تحلیلگر تکنیکال به این معتقد است که تمام چیز ها در قیمت ها خلاصه شده اند. چون هر افزایش یا کاهشی در قیمت یک سهم فشار نیرو های عرضه و تقاضاست و این خرید و فروش ها نتیجه تمامی خبر های منتشر شده و تحلیل های ذهنی و روانشناسی آن هاست. پس افزایش یک قیمت در یک برهه ی زمانی این رانشان می دهد که در آن زمان اتفاق خوبی در قبال آن سهم رخ داده و نیز برعکس کاهش قیمت یک سهم نشان از آن وقوع خبر های بد درباره سهم مورد نظر است.

دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

یکی از مهمترین اصولی که یک تحلیلگر تکینکی برای خود دارد این است که تاریخ تکرار پذیر است. یعنی یک روند خاص در یک ماه از سال میتواند الگویی برای همان ماه در سال بعد خود باشد.

حال چگونه این تحلیل ها صورت میگرد؟ یا به عبارت بهتر ابزار تحلیل گر تکنیکال چیست؟

همانطور که ملاحظه کردید ابزار یک تحلیل گر بنیادی اخبار و صورت های مالی شرکت است.

تحلیل گر تکنیکال نیز با استفاده از نرم افزار های موجود مثل آمی بروکر یا مفید تریدر و یا ... که نمودار های قیمت ، نمودار های حجم معاملات و اندیکاتور ها و ...در آنها موجود است به تحلیل خود می پردازند.

در انواع نمودارهای قیمت ما چهار نوع قیمت داریم:

1-بالاترین قیمت

بیشترین قیمتی که در آن معامله صورت گرفته است.

  2- پایین ترین قیمت 

پایین ترین قیمتی که در آن معامله صورت گرفته است

  3- قیمت بازشدن 

اولین قیمتی که در آن معامله صورت میگرد.

  4- قیمت بسته شدن

آخرین قیمتی که معامله در آن صورت می گیرد.

در این نمودار ها قیمت به صورت مختلف نمایش داده می شود.

1-به صورت خطی

 از بهم پیوستن قیمت های بسته شدن ی که مهمترین قیمت نیز قیمت بسته شدن سهم است ایجاد میشود. البته از آن به عنوان ساده ترین نمودار تحلیل تکنیکال نیز میشود نام برد.

نمودار خطی

2-به صورت میله ای

این نمودار هر چهار قیمت یک سهم را نشان را میدهد. تحلیل گران از این نمودار ها بیشتر از نمودار خطی استفاده میکنند.

 

نمودار میله ای

و اگر بخواهیم تک میله ی آن را نمایش دهیم به صورت زیر خواهد است:

نمودار میله ای

3- به صورت شمعی

این نمودار مانند یک شمع است که به صورت گویا با تحلیل گران صحبت کرده و به اعتقاد بسیاری از تحلیل گران بهترین نمودار موجود برای تحلیل تکنیکال، نمودار های شمعی هستند. این نمودار در نرم افزارهای مختلف تحلیلی به رنگ های مختلف دیده میشوند. مثلا به رنگ سیاه و سفید. که نمودار سیاه رنگ نشان از نزولی بودن آن سهم و سفید بودن نشان از صعودی بودن آن.

 

نمودار شمعی

و تک نمودارهای نزولی و صعودی به صورت زیر هستند.

توضیحی مورد نیاز در اینجا اینست که در نمودار با بدنه سفید چون قیمت سهم صعودی است، پس قیمت بسته شدن از باز شدن بالاتر بوده به این معنی که قیمت در طول روز به سمت بالا کشیده شده است.

و نمودار با بدنه سیاه که در آن قیمت باز شدن بالاتر از قیمت بسته شدن یعنی اینکه در طول روز قیمت سهم به سمت پایین کشیده شده است.

 دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط :

آموزش گام گام حرفه ای بورس( قسمت ششم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت هفتم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت هشتم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت نهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت دهم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت یازدهم)