آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت نهم)

صف خرید و صف فروش چیست؟

کارمزد خرید و فروش سهام چقدر است؟

افزایش سرمایه چیست؟

بسته شدن یک نماد به چه معناست؟

مجمع چیست و چند نوع مجمع داریم؟

این جلسه به برخی از سوالات دوستان در زمینه بورس که در بالا گفته شده است پاسخ خواهیم.

صف خرید و فروش چیست؟

قانون عرضه و تقاضا یا همان خرید و فروش خودمان در همه بازار ها از جمله خود بورس کاربرد دارد.

با افزایش تعداد فروشندان در یک سهم گفته میشود که آن سهم دارای صف فروش است.البته اگر یک سهمی دارای صف فروش باشد به این معنی است که آن سهم با افت شدید قیمت در روزهای آتی همراه خواهد بود.عکس پایین نمایی از صف فروش قرار گرفتن سهمی را مشاهده میکنید.که این را براحتی میتوان از سایت www.tsetmc.com مشاهده نمود.

دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

صف خرید نیز به این صورت است که با افزایش تعداد خریداران یک سهم ایجاد شده و این نیز باعث افزایش قیمت سهم در روزهای آتی همراه خواهد شد.عکس زیر نمایی از صف خرید را نشان می دهد.

البته ذکر این نکته ضروری است که که ما هیشه شاهد صف خرید و فروش نخواهیم بود مگر در مواقع هیجانی بازار.

کارمزد خرید و فروش سهام سهام چقدر است؟

برای خرید سهام یک شرکتی به ارزش 200000 تومان باید به اندازه 49 صدم درصد کارمزد پرداخت کنیم  البته با ذکر این نکته که در هنگام خرید مالیات برای پرداخت نداریم. که این مبلغ برابر است با 980 تومان.

کارمزد فروش سهام شرکتی آن هم به مبلغ 200000 تومان که هم شامل مالیات نیز هست به این صورت قابل محاسبه است. کارمزد فروش 53 صدم درصد و مالیات نیز نیم درصد که مجموعا 1/03 درصد است که با محاسبه رقم فروش این کارمزد 2060 تومان میشود.

بسته شدن یک نماد به چه معناست؟

بعضی اوقات می گویند که نماد یک شرکت بسته یا متوقف شد یعنی دیگر قابل خرید و فروش نیست مگر با بازگشایی مجدد نماد.خب چرا باید نماد یه شرکت متوقف شود؟ بسته شدن نماد معمولا به دلیل یک اتفاق مهم روی میدهد مانند مجامع سالیانه شرکت که در آن سود سهامداران مشخص میشود. این قضیه طبیعتا می تواند بر روی قیمت سهام تاثیر بسزایی داشته باشد.پس با بسته شدن و بازگشایی مجدد پس از شفاف سازی اطلاعات میتوان به خرید وفروشی عادلانه ای رسید.

مجمع چیست و چند نوع مجمع داریم؟

به گردهمایی سهامداران شرکت و  هیئت مدیره برای اتخاذ تصمیمات مهم مجمع میگویند.

هیئت مدیره باید حداقل 10 روز قبل از برگزاری مجمع، آگهی برگزاری مجمع را در روزنامه کثیرالنتشار شرکت که به عنوان روزنامه منتخب شرکت است، منتشر نماید تا سهامداران نیز از این آگهی مطلع شوند.

ما کلا دو نوع مجمع داریم:

1-مجمع فوق العاده

2-مجمع عادی که سالیانه برگزار می شود.

محمع فوق العاده برای تصمیمات مهم شرکت در مانند افزایش سرمایه و تغییر آدرس نام و نشانی شرکت و ... برگزار می شود.

مجمع عادی که سالیانه برگزار می شود برای تقسیم سود نقدی بین سهام داران و انتخاب هیئت مدیره هر ساله برگزار می شود.

دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط:

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت سوم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس(قسمت چهارم)

آموزش گام به گام حرف ای بورس(قسمت پنجم)

آموزش گام گام حرفه ای بورس( قسمت ششم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت هفتم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت هشتم)