آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت هشتم)

نسبتهای بسیار مهم PEG  و NAV و همچنین ریسک های سرمایه گذاری که باید از آنها اطلاع داشته باشید،   در این قسمت گفته خواهد شد.

این دو نسبت جز مهمترین نسبت های ارزش گذاری سهام و تحلیل آنهاست.

نسبت PEG یکی از ابزار های انتخاب سهام مطلوب در تحلیل بنیادی است. این نسبت از تقسیم P/E  سهام  بر G که میانگین رشد سود سالانه است، بدست می آید.

میانگین رشد سود سالانه G از رشد EPS  سهام بدست بدست می آید. براساس تحقیقات انجام شده ،دقت پیش بینی سهام به واسطه ابزار PEG  بیشتر از P/E  است.

دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

طبق روال سابق که گفته شد تفسیر ابن نسبتها از خود نسبت ها با ارزش تر هستند. حال چگونه باید این نسبت تفسیر شود؟

1-اگر  PEG <1   باشد سهام شرکت مورد نظر کمتر از حد واقعی ارزش گذاری شده یه به زبان ساده میتوان گفت این سهام برای خرید مناسب است.

2- اگر PEG >1  باشد یعنی سهام شرکت بزرگتر از حد واقعی ارزش گذاری شده، در واقع برای خرید مناسب نیست یا باید سهام مورد نظر را فروخت.

نسبت NAV  یا به عبارت بهتر ارزش خالص دارایی ها برای ارزش گذاری سهام  شرکت های سرمایه گذاری مانند شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی، بیشتر کاربرد دارند.

این نسبت برابر است با :                                      بدهی ها – ارزش بازاری دارای ها = NAV

که اگر این این رقم بر تعداد کل سهام شرکت تقسیم شود، NAV  هر سهم بدست آمده و می توان از آن برای مقایسه و تجزیه وتحلیل سهام  شرکت استفاده کرد.

حال با استفاده از این نسبت در راستای تحلیل شرکت های سرمایه گذاری می توان نسبت دیگری با عنوان P/NAV معرفی کرد که از تقسیم قیمت روز تابلوی بازار بر خالص ارزش دارایی های هرسهم بدست می آید.

تحلیل این نسبت نیز برای استفاده کنندگان آن بسیار مهم است. حال چگونه؟

1-اگر P/NAV<1  باشد یعنی سهام مورد نظر کمتر از ارزش ذاتی ارزش گذاری شده اند و آن سهم با افزایش قیمت به سمت ارزش ذاتی خواهد رفت و در نتیجه این سهم برای خرید مناسب است.

2- اگر P/NAV=1  باشد آنگاه می توان چنین استدلال کرد که ارزش واقعی با قیمت روز مطالبق داشته و خرید وفروش تفاوتی برای سرمایه گذار نخواهد داشت.

3- و  در اخر اگر P/NAV > 1  باشد آنگاه سهام بیشتر از ارزش واقعی هستند و این میتوان یک نشان برای فروش سهام باشد.

  ریسک های سرمایه گذاری را میتوان به دو نوع ریسک سیستماتیک و غیر سیستماتیک تقسیم بندی کرد.

ریسک سیستماتیک چیست؟  این ریسک متلعق به کل بازار بوده  و تمامی سهام اوراق بهادار تا حدودی از این نوع ریسک بر خوردار هستند. این ریسک به عواملی مثل ریسک تورم، بازار ، نرخ بهره بستگی دارد. این ریسک غیر قابل کاهش است.

ریسک غیر سیمتماتیک چیست؟ این ریسک متعلق به خود شرکت بوده و فقط خود شرکت راتحت تاثیر قرار می دهد. این ریسک به عواملی همچون ریسک تجاری، ریسک مالی، و ریسک نقدینگی بستگی دارد. این ریسک قابل کاهش است به طوری که می توان از طریق متنوع کردن سبد سهام آن را کاهش داد.

سبد سهام یا پرتفوی چیست؟ یک ضرب المثل قدیمی در بورس میگه که هیچ وقت تمام تخم مرغ هات رو تو یه سبد نذار. چرا؟

به این دلیل اگه این ریسک باعث کاهش ارزش سهام شما بشه، آنگاه سرمایه خود را به کل از دست می دهی ولی اگر سرمایه خود را بین چند سهم پخش کنی احتمال ازدست رفتن سرمایه کاهش می بابد. البته این مباحث،  برای بخش مدیریت سرمایه است که درآنجا بیشتر صحبت خواهیم کرد.

دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط :

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت دوم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت سوم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس(قسمت چهارم)

آموزش گام به گام حرف ای بورس(قسمت پنجم)

آموزش گام گام حرفه ای بورس( قسمت ششم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت هفتم)