آموزش گام به گام حرف ای بورس(قسمت پنجم)

خوب تا اینجا مفاهیم اولیه و سه مفهوم پرکاربرد P/E و EPS و DPS را آموختیم.

بعد از اینکه با ثبت نام در کارگزاری و گرفتن کد معاملاتی شروع به تحلیل سهام میکنیم.اولین کار این است که هدف خود را مشخص کرده و بدانیم که برای چه مدت حاضر هستیم سرمایه گذاری کنیم. به عبارت بهتر یا کوتاه مدت یا میان مدت یا بلند مدت در این سرمایه گذاری شرکت میکنیم.

در اینجا ما با دو نوع تحلیل مواجه هستیم:

تحلیل بنیادی(فاندامنتال) و تحلیل تکنیکال.

اولا اینکه ما باید این دو نوع تحلیل را باهم در نظر بگیریم.طبق یک قاعده کلی ابتدا با تحلیل بنیادی به بررسی سهام پرداخته و بعد شناسایی سهام با ارزش، با استفاده از تحلیل تکنیکال نقطه ی ورود و خروج خود را مشخص میکنیم.

البته نکته ی بسیار مهمی در اینجا وجود دارد که اکثرا به آن توجه نمیکنند و باعث شکست آنها در این بازار می شود.آنهم مدیریت سرمایه است.

تا اینجا احتمالا با خود فکر کردید که چه راه طولانی در پیش دارید، بله درست است ولی این راه آنقدر شیرین و پرمنفعت است که مطمعن باشید به سختی آن می ارزد.

دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

تحلیل بنیادی چیست؟

به تحلیل اخبار و وضعیت شرکت از تمام جهات تحلیل بنیادی گویند.حال این به چه معناست؟

اخبار جهان و منطقه و خود کشور که مربوط به صنعت مورد نظر باشد و در نهایت فعالیت های شرکت را تحت تاثیر قرار دهد.به طور مثال خبری در وبسایت ها منتشر میشود با عنوان "بهبود روابط ایران و عراق" و یا "آرامش در کشور عراق ایجاد شد"،مردم عادی می گویند عجب خبر بی فایده ای. ولی یک سرمایه گذار حرفه ای این چنین تحلیل می کند: کشور ایران و عراق در زمینه صادرات سیمان باهم همکاری میکنند و هنگام بهبود روابط یا آرامش در عراق باعث افزایش صادرات سیمان از ایران به عراق شده و در نتیجه درآمد شرکتهای سیمانی افزایش یافته و قیمت سهام آن در بورس بالا میرود.خب پس مشاهده کردید یه خبر به ظاهر ساده میتواند منجر به سود چند میلیونی شما شود.

به صورت تخصصی تحلیل بنیادی دارای سلسه مراتبی است که به ترتیب عبارتند از:

1-تحلیل اخبار جهان 2- تحلیل اخبار منطقه 3- تحلیل مسائل داخلی کشور

 4 –بررسی وضعیت صنعت 4-تحلیل شرکت مورد نظر.

بررسی تمام مسائل اقتصادی و سیاسی و ...این چهار مورد باعث ایجاد یه دید کاملا تحلیل گرایانه می شود.

 تا اینجا از تحلیل بنیادی به مسائل بیرونی توجه کرده و آنها را مورد ارزیابی قرار دادیم ولی آیا کافی است؟ پاسخ قطعا خیر است.چرا؟ چون قسمت اصلی تحلیل بنیادی به ارزیابی خود شرکت یعنی صورت های مالی آن مانند ترازنامه، صورت سود و زیان و ... می پردازد.

تحلیل تکنیکال چیست؟

در این روش، تحلیل گران با استفاده از نمودار های قیمتی به انتخاب سهام سود آور می پردازند.حتی امروزه اکثر سهام داران از این روش استفاده کرده و سود های رویایی برای خود می سازند. در این روش قیمت همه چیز است.قیمت به شما می گوید که در گذشته چه خبری بوده، الان چه چیزی در جریان است، حتی میتواند نشان دهد که در آینده چه اتفاقی می افتد. ولی آیا تمام این جملات درست است؟ با توجه به ایدئولوژی و طرز تفکر تحلیل گران تکنیکال این حرف ها درست است. ولی در واقعیت چطور؟

در این تحلیل شما با استفاده از نرم افزار هایی مثل آمی بروکر، مفید تریدر و... میتوانید تحلیل های خود را انجام دهید.در اینجا شما با استفاده از اندیکاتور ها یا همان شاخص ها میتوانید روند قیمت را پیش بینی کنید.

مدیریت سرمایه چیست؟

ما با استفاده از سرمایه ای که داریم به انتخاب یک یا چند سهم  برای سرمایه گذاری می پردازیم.ولی چگونه باید این سرمایه بین این سهام تقسیم شود.آیا باید تمام سرمایه خود را به یک سهم خاص اختصاص دهیم؟ آیا باید به میزان یکسان در این سهام سرمایه گذاری کرد؟  تمامی این سوالات با مدیریت سرمایه پاسخ داده می شود. شما اگر بهترین تحلیل گر دنیا باشید بدون رعایت مدیریت سرمایه به هیچ نمیتوان بازدهی مورد انتظار خود را از این بازار بدست آورید.

در نتیجه ما امروز متوجه شدیم که که دو  نوع تحلیل برای سرمایه گذاری وجود دارد، و با استفاده از مدیریت سرمایه می توان به صورت کنترل شده سرمایه گذاری کرد.                              

در جلسات بعدی به صورت کاملا حرفه ای شروع به یادگیری تحلیل های بازار بورس میکنیم.

 دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط:

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت اول)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت دوم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت سوم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس(قسمت چهارم)

مراحل یادگیری سرمایه گذاری در سهام برای افراد مبتدی