آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت دوم)

بورس (Bourse) در زبان فرانسوی به معنای کیف پول است. این واژه از نام واندر بورس که در شهر بروژ بلژیک زندگی میکرده و صرافان آن زمان در مقابل خانه ی وی به داد و ستد کالا و پول و اوراق بهادار میپرداختند گرفته شده است. بورس اوراق بهادار ایران در سال 1346 ایجاد شد.

همانطور که میدانید ما دونوع بازار داریم: بازار پول و بازار سرمایه.

بازار پول: در این بازار، ابزارهایی خرید و فروش می شوند که سررسید آنها کمتر از یکسال است.

بازار سرمایه: برعکس بازار پول، دراین بازار ابزارهایی خرید و فروش می شوند که سررسید آنها بیشتر از یکسال است، و بورس اوراق بهادار نیز جلوه ای از این بازار است.

در این بازار سهام شرکتهای پذیرفته شده در بورس معامله می شوند.البته اگه واژه فرابورس به گوش شما خورده زیاد نگران مفهوم آن نباشید در این بازار سهام شرکتهایی که شرایط حضور در بورس را ندارند مورد معامله قرار می گیرد.البته سازمان بورس اوراق بهادار بر این بازار نیز نظارت کامل را داشته است.

دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

سهم چیست؟

در ماده 24 اصلاحی قانون تجارت ، سهم چنین تعریف شده است :
سهم قسمتی از سرمایه شرکت سهامی است که مشخص کننده میزان مشارکت تعهدات و منافع صاحب آن در شرکت می باشد.

 انواع سهام:

سهام عادی: سهام عادی بخش عمده‌ای از سهام منتشر شده توسط شرکت را تشکیل می‌دهد. دارندگان سهام عادی صاحبان اصلی مؤسسه هستند. هر سهام‌دار عادی در مقابل هر سهم، یک حق رای دارد. سهام عادی فاقد سود تضمین شده هستند و در صورت تحصیل سود توسط شرکت کند، سود دریافت می کنند.

سهام ممتاز: این نوع سهام داران حق رای در امور شرکت را ندارند، ولی نسبت به سهام داران عادی هنگام گرفتن سود در اولویت هستند، طوری که سود سهام ممتاز باید قبل از سهام عادی پرداخت شود حتی اگر آن شرکت ورشکست شده باشد.

انواع بورس در ایران:

1-بورس اوراق بهادار

2-فرابورس

3-بورس کالا

4-بورس انرژی

خوب تا اینجا قسمت کوچکی از مفاهیم پایه را آموختیم.

شما قبل از ورود به دنیای خرید و فروش سهام در بورس باید از کارگزاری های بورس، کدمعاملاتی دریافت کنید.البته شاید شما که تازه وارد این بازار پر پیچ وخم شده اید با مفهوم کارگزاری بورس وکد معاملاتی آشنا نباشید.

کارگزاری بورس :

 کارگزاری ها به نوعی بنگاه معاملاتی هستند که خرید وفروش سهام توسط آنها صورت گرفته و نماینده خریداران و فروشندگان سهام هستند و درازای ارائه خدمات، کارمزد دریافت میکنند.

کد معاملاتی:

کد معاملاتی، کد ثابتی است که از طریق آن سرمایه‌گذار در سیستم معاملات شناسایی می‌شود. این کد که براساس مشخصات فردی سرمایه‌گذار ایجاد شده است. متشکل از سه حرف اول نام خانوادگی سرمایه‌گذار و یک عدد پنج رقمی است که به صورت اتوماتیک توسط سیستم رایانه‌ای مشخص می‌شود. لذا خرید و فروش اوراق بهادار مشروط به دریافت کد معاملاتی است که این امر از طریق کارگزاری ها و با ارائه شناسنامه و کارت ملی امکان‌پذیر است. دریافت کد معاملاتی برای اشخاص حقوقی نیز مستلزم ارائه اساسنامه و روزنامه ی رسمی شرکت است.

 

انواع شیوه ی خرید و فروش در بورس:

از طریق مراجعه‌ی حضوری به کارگزاری

از طریق ارائه‌ی سفارش به صورت تلفنی

از طریق ارائه‌ی سفارش به صورت اینترنتی

به روش معامله‌ برخط یا آنلاین

 دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط:

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت اول)

مراحل یادگیری سرمایه گذاری در سهام برای افراد مبتدی

چرا باید در بورس زیان گریز باشیم؟!

ضرر را به حداقل برسانید(سرمایه گذاری در بازار سهام)