آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت اول)

قبل از اینکه شروع به آموزش مباحث پیچیده و کاربردی برای سرمایه گذاری در این بازار کنیم، باید بدانیم که اصلا ما توانایی انجام چنین کاری را داریم یا نه؟ البته منظور از توانایی یعنی داشتن روحیه چنین کاری که تواما همراه با ریسک و هیجانات خاص خود هست.بسیاری از افراد که میخواهند به این بازار وارد شوند در ابتدا تصور این را دارند که میتوان از این راه یک شبه پول های کلانی را بدست آورد.در همین ابتدای کار من به یقین میخواهم بگویم که اگر نمی توانید بر احساسات خود غلبه کنید و دارای صبر (البته نه صبر ایوب) نیستید بهتر است از همین ابتدا وارد نشوید.

این بازار به شما این را یاد خواهد داد (غلبه بر احساسات و داشتن صبر) که این هم به قیمت از دست دادن زمان و سرمایه شما می شود. پس بهتر است از همین ابتدا با داشتن یک طرز تفکر منطقی و کاملا آگاهانه شروع به یادگیری کنید تا بتوانید به درآمدهای رویایی خود برسید.

بیشتر بخواینم:مراحل یادگیری سرمایه گذاری در سهام برای افراد مبتدی

 

آموزش بورس

قبل از همه چیز باید بدانیم که خصوصیات افرادی که میتوانند به بازار بورس وارد شوند چیست؟

1-توانایی پذیرش ریسک را داشته باشند.

2-با سرمایه مازاد و نه اصلی که خواهان سود بیشتر از جاهای دیگر مثل بانک و... هستند وارد این بازار شوند.

3-حتما و تاکید میکنم حتما زمینه یادگیری مادام العمر را در خود پرورش دهند.

4-به عنوان شغل دوم و درآمد اول به این بازار نگاه کنند.

5-هیچگاه به بورس به عنوان مکانی برای قمار که وابسته به شانس است نگاه نکنند.چون در این صورت خواندن این آموزش ها فقط باعث هدر رفت وقت آنها میشود.و البته خود بازار این را یاد خواهد داد که افراد که تخصص کافی ندارند محکوم به از دست دادن سزمایه خود هستند.

و خصوصیات دیگری که در ادامه به مرور گفته می شود.

قبل شروع به یادگیری مفاهیم و لغات کلیدی، باید یک سوال اساسی را از خود بپرسیم...

چرا بورس؟ چرا در این بازار باید سرمایه گذاری کرد؟ مزایا این بازار در مقابل سایر بازار ها چیست؟

ما باید جواب این سوالات را از دو دیدگاه بررسی کنیم: 1-سرمایه گذار  2-شرکتهای سرمایه پذیر

سرمایه گذار ها که شامل اشخاص حقیقی یعنی مردم عادی و اشخاص حقوقی یعنی ارگان ها و سازمان و ... که دارای سرمایه مازاد برای کسب سود از طریق سرمایه گذاری در بازار های مختلف هستند، دارای نظرات زیر هستند:

1-مکانی برای سرمایه گذاری باشد که حداقل سرمایه گذاری در آن بیشتر از سرمایه آنها نباشد مثلا در بورس شما میتوانید با حداقل سرمایه 100 هزار تومان سهام خرید و فروش کنید.

2-قابلیت نقد شوندگی یا به عبارت ساده هر زمان که بخواهیم پول خود را بتوانیم برداشت کنیم را داشته باشد. که بورس این مزیت را نسبت به سایر بازار ها دارد.

3-محدود به مکان خاصی نباشد. که به دلیل جابه جایی از محل سکونت دیگر توان خرید و فروش را از دست دهیم. که این را هم بازار بورس داراست.

شرکتهای سرمایه پذیر یا همان شرکتهای موجود در بورس این طور به این قضیه نگاه می کنند:

1-بتوانند از معافیت مالیاتهای سنگین که بر دوش آنهاست استفاده کنند.

2-بروز رسانی ارزش واقعی شرکت که میتواند نمودی از پیشرفت شرکت باشد که همین امر باعث جذب راحتتر سرمایه های موجود برای طرح های آتی باشد.

3-امکان افزایش سرمایه ساده تر نسبت به بازار های دیگر.

و ...

بیشتر بخوانیم:آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت دوم)